Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 05:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Skylark Guanli RTF
PostNapisane: sobota, 13 lipca 2013, 13:50 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 12 lipca 2013, 16:00
Posty: 8
Wiek: 48
Lokalizacja: Kraków
Motoszybowiec Skylark Guanli, 1000 mm rozpiętość skrzydeł, 670 mm długość, waga wg producenta 400g.

Aparatura SkySport four 35MHz, 4ch na 8 baterii paluszków,

Odbiornik 6CH
Silniczek 380
2 serwa
wszystko zasilane pakietem 8,4 AAA NI-MH 650 mAh

Jako instrukcja - wielka płachta, na niej niewielkie (i niewiele mówiące bo bardzo ogólne) obrazki + lakoniczne podpisy w języku angielskim i chińskim.

Wyjąłem z pudełka części i przystąpiłem do składania. Najpierw stateczniki wraz z przymocowaniem ich do ogona, potem skrzydła, zapakowałem doładowany pakiet w wyznaczone miejsce i marsz na płaskie i trawiaste, co to widzę z okna.

4 rzuty, 4 donośne uderzenia w ziemię. Straty niewielkie - pęknięta obudowa od śmigła, trochę zieleni na elementach od trawy. I mocne postanowienie by dociec, o co k* chodzi że nie leci!!??

Po lekturze odnośników z Google poprawiłem czy miałem pod ręką (mam nadzieję że poprawiłem, bo przez deszcz nie było możliwości testów) następujące mankamenty:
- mocowania stateczników, bo na fabrycznych elementach miały spore luzy - poprzez użycie dwustronnej taśmy klejącej by elementy jakoś lepiej ze sobą zespolić (pomogło)
- środek ciężkości, który przez silnik oraz pakiet włożony w część "kabinową", pod szybkę, był bardzo przesunięty do przodu. Pakiet przeniosłem (nie bez kombinacji) pod skrzydła, odbiornik i przewody do przedniej części i zachowanie modelu na podpartych palcami skrzydłach dużo lepsze. Wydaje się, że jeszcze trochę będę musiał dociążyć czymś tył, przód ciągnie od poziomu o ok. 30 stopni, ale tym się zajmę jak minie deszcz patrząc jak leci teraz.

Zastanawiam się, czy stateczniki są wystarczająco ruchome. Są tłoczone z pianki, zakres ruchu mają na oko w porządku, zginają się w "najcieńszym" miejscu tłoczenia które moim zdaniem i tak jest dość mało elastyczne. Może zrobić w ich miejsce jakąś formę luźniejszych zawiasów?

Podsumowując ogólnie - RTF to to nie jest. Latając nim zaraz po złożeniu można go zepsuć - dobrze, że poszedłem na trawę. Ale mam nadzieję, że uda mi się go wzbić w powietrze choćby na kilka(naście) minut. Szybowce bardzo mi się podobają - zabawy z wiatrem, termiką mnie ciekawią. Póki co czuję, że złapałem bakcyla :)

_________________
Pomyślności!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skylark Guanli RTF
PostNapisane: sobota, 13 lipca 2013, 13:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7378
Wiek: 55
Lokalizacja: Śrem
Marcin środek ciężkości to jeden z ważniejszych punktów przy regulacji modelu.
Jeżeli producent nie podaje go w instrukcji przyjęło się wyznaczać go w 1/3 cięciwy skrzydła licząc od krawędzi natarcia.
Mocowanie stateczników powinno być sztywne a nie elastyczne. Przecież każde, nawet najmniejsze wychylenie tych powierzchni powoduje skręcanie lub wznoszenie bądź opadanie modelu.

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skylark Guanli RTF
PostNapisane: sobota, 13 lipca 2013, 14:16 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 12 lipca 2013, 16:00
Posty: 8
Wiek: 48
Lokalizacja: Kraków
wojcio69 napisał(a):
Marcin środek ciężkości to jeden z ważniejszych punktów przy regulacji modelu.
Jeżeli producent nie podaje go w instrukcji przyjęło się wyznaczać go w 1/3 cięciwy skrzydła licząc od krawędzi natarcia.


Tak, doczytałem się tego i wydaje mi się, że wyznaczam go poprawnie. Dociążę trochę tył bo już samym wyposażeniem nic zdziałam.

wojcio69 napisał(a):
Mocowanie stateczników powinno być sztywne a nie elastyczne. Przecież każde, nawet najmniejsze wychylenie tych powierzchni powoduje skręcanie lub wznoszenie bądź opadanie modelu.


OK, rozumiem. Zostawiam zatem tak, jak było.

_________________
Pomyślności!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skylark Guanli RTF
PostNapisane: sobota, 13 lipca 2013, 19:37 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Marcin, zaczynasz zabawe ( dosyc kosztowna) od podstaw, jestes z Krakowa tam jest wielu bardzo doswiadczonych modelarzy
na pewno pomoga ,umow sie na pewno znajdzie sie ktos kto nauczy Ciebie latac, zaoszczedzisz frustracje i troche pieniedzy.
Zycze powodzenia Wladek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Odp: Skylark Guanli RTF
PostNapisane: niedziela, 14 lipca 2013, 00:04 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 12 lipca 2013, 16:00
Posty: 8
Wiek: 48
Lokalizacja: Kraków
Rada cenna, dziękuję za troskę :) Z czasem rozkręcę się towarzysko w tym zacnym gronie, mam zamiar wiele się nauczyć.

--
Pomyślności!

_________________
Pomyślności!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,869,351 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL