Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 09:54

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jak czyści się armatki śniegowe i węże z wodą na mrozie
PostNapisane: wtorek, 19 stycznia 2021, 07:40 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Pytanie z serii głupich ale .... no właśnie jak. Może mamy na forum kogoś obeznanego z tym sprzętem.
To że do armatek (dmuchaw tak właściwie raczej) dostarcza się wodę podgrzaną - bo szybciej zamarza od zimnej słyszałem w programie o ich produkcji. Niby czemu cieplejsza woda zamarza szybciej od zimnej na mrozie jest już podejrzane, no ale jakieś zjawisko fizyczne, ok.
A kiedyś trzeba skończyć pompować wodę. I co, zwyczajnie sobie ścieknie w dół? Nic nie zamarznie? Już nie chodzi o rozsadzenie, ale o zwykłe zakorkowanie na mrozie. Powietrzem chyba nie wygoni się wody pod górkę.
No więc jak to się robi, bo spać nie mogę jak się mi to przypomni :lol:

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak czyści się armatki śniegowe i węże z wodą na mrozie
PostNapisane: niedziela, 14 marca 2021, 20:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Temperatura kropli wody wystrzelonej z armatki śnieżnej wynosi od 1°C do 6°C, woda o dziwo nie zamarza poniżej 0°C a bardzo poniżej
gdyż do tzw nukleacji idealnie czystej wody, (a w konsekwencji do jej zamarzania), dochodzi dopiero przy -40°C.
Średnio temperatura nukleacji wody w stanie naturalnym wynosi -7,7°C. Oczywiście rynek śniegu dostarcza różne dodatki, które potrafią zmieniać parametry wody np taki krystalizator „Snomax” przesuwa punkt zamarzania aż do -2,9°C. Samo powstanie "płatka" śniegu to wynik temperatury każdego z elementów, ciśnienia i wilgotności powietrza, ale też ilości mgły wytworzonej przez armatkę.
A armatki po prostu są wyposażone w instalacje podgrzewające te newralgiczne, mające kontakt z wodą, elementy, która chroni je przed zamarzaniem (podgrzewane są pierścienie i rozdzielnia wody z filtrami). Ot cała magia.

Normalnie w chmurach powstają płatki śniegu, które są sześciopromieniowymi fraktalnymi formami. Im dłużej płatek się formuje tym bardziej złożone wygibasy. W chmurach proces ten trwa nawet kilkadziesiąt minut.
Sztuczny śnieg powstaje w ciągu kilku sekund, dlatego po bliższym przyjrzeniu się jego kryształki wyglądają "jak sześciokątne" z zarodkami promieni. Sztuczny śnieg przez to topi się wolniej ale też jest zupełnie inny w dotyku i pod nartą. No i twarzą też, kto szorował po stoku ten wie.

Przez te wszystkie dodatki oraz resztki z super wyjechanych sprężarek powietrza nie wsadzamy do dzioba sztucznego śniegu.
Happy?

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak czyści się armatki śniegowe i węże z wodą na mrozie
PostNapisane: poniedziałek, 15 marca 2021, 22:41 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Not happy Hubert :(
Że podgrzewane są elementy metalowe armatek i różne zawory, można się domyślić.
Że dodaje się coś do wody w celu obniżenia punktu zamarzania nie wiedziałem.
Ale mnie chodziło o czyszczenie z lodu, który niewątpliwie powstanie w wężach po zakończeniu pompowania wody. Potem uruchamiasz tłoczenie wody za kilka dni albo godzin i wszystkie luźne lodziny są pędzone do wylotu. I szpuntują na amen instalację.
Wiem, jestem upierdliwiec :mrgreen:
Kiedyś mnie bardzo ciekawiło jak się czyści rurę kolankami z mikro pozostałości betonu tłoczonego słoniem. Bo wiem, jak zarasta betoniarka mimo starania się utrzymania wnętrza w czystości. I pokazał mi operator taką sprytną gąbczaną piłkę namoczoną w wodzie z dodatkiem płuczącym, którą to wodę się pompuje po zakończeniu podawania betonu do całej rozkładanej "trąby" kilkukrotnie pucując wnętrze rury z zakrętami jak miękkim wyciorem. Potem tę płukankę się wylewa. No ale to inna bajka.

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak czyści się armatki śniegowe i węże z wodą na mrozie
PostNapisane: poniedziałek, 15 marca 2021, 23:47 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:16
Posty: 6743
Wiek: 41
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Grzesiu to jak tak z innego puntu widzenia ;) w formie rozluźnienia tematu ale o zamarzającej wodzie i instalacji wodnej. W straży pożarnej przy bardzo ujemnych temp. podczas zimowych akcji gaśniczych czasami można zobaczyć częściej usłyszeć często powtarzający się zwrot "... Kooor$a zasypujcie węże śniegiem to nie zamarzną." :) , ale fakt jest taki że miałem okazję brać udział w takiej akcji w 2014r, gdzie faktycznie węże i woda w nich oraz nasze ubrania po prostu na nas zamarzały, ale teraz już nie ma takich zim.

https://bielsko.biala.pl/nasygnale/aktu ... nnego-foto

Co do armatek to się nie wypowiadam nie znam się.

_________________
To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu.

pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak czyści się armatki śniegowe i węże z wodą na mrozie
PostNapisane: wtorek, 16 marca 2021, 12:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Ale wiesz, że (jak pisałem) jednym z istotnych parametrów jest ciśnienie? Dla zamarzania, wrzenia i parowania. Im ciśnienie wyższe, tym temperatura wrzenia wyższa. Dla zamarzania, im większe ciśnienie tym trudniej zrobić lód (musi być zimniej) lub inaczej mówiąc, łatwiej roztopić lód już zrobiony przy zwiększonym ciśnieniu.
Krzywa topnienia dla wody wygląda jakby brała środki halucynogenne więc nie będę jej tu pokazywał. Zasadniczo, łatwiej stopić lód przez zwiększenie ciśnienia. A w wężach jest zazwyczaj 5 barów (4,935 atmosfer). Czyli mamy zebrane:
- większe ciśnienie w wężach zasilających
- węże zazwyczaj ukryte pod izolatorem (śniegiem)
- naśnieżanie trwa na stokach prawie ciągle - bo jak się już zacznie to tego śniegu trzeba zrobić sporo żeby mieć sensowną pokrywę
- ilość armatek na pojedynczym stoku nie jest duża więc się nimi jeździ i po włączeniu pracują raczej ciągle aż do poprawy warunków

I w związku z tym wszystkim cały proces nie da się porównać do węża ogrodowego z wodą :)

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,261,773 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL