Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 10:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: MiniTalon VTOL
PostNapisane: poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 18:13 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 stycznia 2016, 22:47
Posty: 121
Wiek: 45
Lokalizacja: Kleszczewo
Cześć
Piszę w dziale "mój pierwszy model" ponieważ pytania będą dość banalne dla speców, a ja nie bardzo kumam ;-)
Chcę na bazie MiniTalon'a zbudować coś na kształt SkyProwler'a Chodzi mi to po głowie już dłuższy czas.
Z pianki nie zostanie zbyt wiele - planuję wstawki balsowe, listewki sosnowe, oraz fragmenty z laminatu (potrzebuję więcej miejsca w kadłubie).
Zasilanie modelu 4S, FC Pixhawk, silniki pionowego startu mają się chować w kadłubie.
Na początek zastanawiają mnie 2 sprawy:
1. Mam silniki EMAX RS2205 Race Spec KV: 2300KV. Wg załączonej tabelki mają kg ciągu przy śmigłach 5045/3. Jak dobrać śmigło 2 łopatowe (z oczywistych względów), aby uzyskać podobny ciąg?
2. Czy ma sens, i jak wpłynie na model przedłużenie skrzydeł, przez wstawienie między kadłub, a dostarczone przez producenta skrzydła z pianki, dorobionych kawałków konstrukcyjnych np 15 cm? Przyczyna: Zakładam, że model będzie o około 300 g cięższy przez zestaw vtol.
Relacją z budowy tego dziwadła planuję Was systematycznie zamęczać, zadając dziwne pytania :oops:

_________________
pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: MiniTalon VTOL
PostNapisane: poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 19:05 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
1. Najlepiej sprawdzić w Motocalcu lub innym programie tego typu. Ja obstawiam na 6x4 i powinno być ok.

2. Chyba nie ma sensu. Lepiej wyciąć przedłużki z pianki, jeśli całe skrzydła mają być odejmowane. Można też zrobić kadłub razem z centropłatem, który zastąpi te przedłużki. Wtedy technologia wykonania będzie raczej zależała od tego, czego więcej będzie w zmodyfikowanym kadłubie (pianki, drzewa czy laminatu).

Projekt bardzo ciekawy, z przyjemnością będę śledził.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: MiniTalon VTOL
PostNapisane: wtorek, 9 kwietnia 2019, 10:38 
JSt napisał(a):
...
2. Czy ma sens, i jak wpłynie na model przedłużenie skrzydeł, przez wstawienie między kadłub, a dostarczone przez producenta skrzydła z pianki, dorobionych kawałków konstrukcyjnych np 15 cm? Przyczyna: Zakładam, że model będzie o około 300 g cięższy przez zestaw vtol.
...

To zależy czy chcesz zachować dotychczasowe obciążenie powierzchni po wzroście wagi.
Jeśli tak to ma sens

Załącznik:
MT.jpg
MT.jpg [ 38.09 KiB | Przeglądane 11049 razy ]

Pomyśl wtedy czy nie trzeba będzie powiększyć również stateczników.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: MiniTalon VTOL
PostNapisane: wtorek, 9 kwietnia 2019, 12:39 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 stycznia 2016, 22:47
Posty: 121
Wiek: 45
Lokalizacja: Kleszczewo
Stema napisał(a):
To zależy czy chcesz zachować dotychczasowe obciążenie powierzchni po wzroście wagi.

Wydaje mi się, że powinienem. Jednak producent podaje bardzo szeroki zakres wagi. Jeśli model do lotu można teoretycznie przygotować w 1kg to myślę, że jest szansa z dodatkami zmieścić się w podanych 2kg. W tej sytuacji co radzicie Panowie - przedłużyć centropłat (dzięki Marku to będzie najlepsze rozwiązanie w przypadku przedłużania), czy zostawić 66 g/dm2 ?

Pianka dziś trafiła na WER W-wa, więc prace powoli ruszą w weekend.


Załączniki:
dane.JPG
dane.JPG [ 35.91 KiB | Przeglądane 11038 razy ]

_________________
pozdrawiam
Janusz
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: MiniTalon VTOL
PostNapisane: wtorek, 9 kwietnia 2019, 14:02 
Rzeczywiście podana duża rozpiętość obciążenia pow.
To na razie nic nie rób ze skrzydłem, ale jeśli model będzie musiał latać za szybko to wtedy się tym zajmij.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: MiniTalon VTOL
PostNapisane: wtorek, 9 kwietnia 2019, 15:31 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Cytuj:
W tej sytuacji co radzicie Panowie - przedłużyć centropłat (dzięki Marku to będzie najlepsze rozwiązanie w przypadku przedłużania), czy zostawić 66 g/dm2 ?
Żeby wszystko było jasne, moje "Chyba nie ma sensu" odnosiło się do przedłużek konstrukcyjnych. Samo zwiększenie powierzchni zależy od tego, czego oczekujesz od modelu. Propozycja Stefana jest bardzo rozsądna.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: MiniTalon VTOL
PostNapisane: piątek, 26 kwietnia 2019, 19:52 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 stycznia 2016, 22:47
Posty: 121
Wiek: 45
Lokalizacja: Kleszczewo
Przymiarki trwają (ale jeszcze nie pokażę ;-))
Dłuższe skrzydła znalazłem już na YT (https://youtu.be/jRSc-oCCsNg) i autor wydaje się bardzo zadowolony, więc też przedłużę.
Chcę zasilić model z pakietu 16 ogniw Li-on (4S4P) - tak dużo P ze względu na możliwy pobór prądu w trybie quadro. Wagowo to odpowiednik pakietu lipo 8Ah (~750g), na takich latają Mini Talony bez przedłużania skrzydeł, więc raczej ok. Ponieważ w kadłubie jest bardzo ciasno, przyszedł mi do głowy pomysł aby umieścić po 4 ogniwa w dorabianych skrzydłach przy samym kadłubie wokół ŚC samolotu który znajduje się niemal dokładnie na otworze między ogniwami. Co o tym sądzicie?


Załączniki:
batt.jpg
batt.jpg [ 154.12 KiB | Przeglądane 10811 razy ]

_________________
pozdrawiam
Janusz
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: MiniTalon VTOL
PostNapisane: sobota, 27 kwietnia 2019, 06:52 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
Samo użycie płata jako magazynka na zasilanie - super, jednak Talon to górnopłat - czy takie dołożenie wagi nie zakłóci stateczności podłużnej?..
No i sam płat "zyska" na wadze - w momencie twardszego lądowania bezwładność może zrobić swoje..

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: MiniTalon VTOL
PostNapisane: sobota, 27 kwietnia 2019, 13:14 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Jeśli przedłużenie skrzydeł ma być wykonane metodą z filmu, to przedłużki będą się składały głownie z baterii ;), co raczej nie wpłynie pozytywnie na ich wytrzymałość. W takim przypadku zastanowił bym się nad ich wzmocnieniem poprzez zalaminowanie (najlepiej węglem).

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron

118,303,163 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL