Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 09:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mini TL- 3000 Sirius jako pierwszy model RC.
PostNapisane: środa, 26 czerwca 2013, 10:04 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 czerwca 2013, 00:23
Posty: 18
Wiek: 32
Lokalizacja: Wakefield (UK)
Trochę na temat oryginału:
Samolot- TL Ultralight TL-3000 Sirius
Dwu osobowy samolot ultralekki produkcji Czeskiej (firma- TL Ultralight, produkowany w Hradec Kralove).
Pierwszy oblot nastąpił 21 Maja 2008r, rozpoczęcie sprzedaży 22 Wrzesień 2010.
Jednostki napędowe możliwe do wyboru: Rotax 912UL (80 hp), Rotax 912ULS (98.6 hp).
Istnieje możliwość zamontowania pływaków w celu umożliwienia wodowania.
Prototypowy Sirius (oblatywany 21 Maja 2008r), został zniszczony w wypadku do którego doszło w Lipcu tego samego roku.
W roku 2010 sprzedano 22 modele Siriusa z czego tylko czery w europie (3 w Czechach i 1 w Norwegii).
Materiał zaczerpnięty z angielskiej wiki, więc małe błędy mogły mi się pojawić w tłumaczeniu, oryginalny tekst: http://en.wikipedia.org/wiki/TL_Ultrali ... 000_Sirius

A teraz mini model RC:
Aparatura- Axion RC 4 Kanałowa 2.4 Ghz
Model- Axion RC TL-3000 Sirius
Bateria Li-Po 3.7V, 350 mAh
Szerokość/ długość/ masa- 445mm/ 340mm/ 68g
Serwa- 2x2g
Materiał- Styrotech

Model kupiłem około miesiąc temu, jako mój pierwszy model samolotu RC (tak wiem, właściciel sklepu też mi go odradzał).
Wróciłem z sklepu, otworzyłem pudełko, jak na amatora przystało szybko skręciłem i uznałem, że jest troszkę mniejszy niż się spodziewałem. :)
Następnego dnia uznałem, że pora zabawkę sprawdzić i wyjechałem z nim na public- a za miasto.
Wtedy okazało się, że jestem takim samym pilotem, jak Bear Grylls, Magdą Gessler.
Z wyłamaną łopatką śmigła i przednim podwoziem w kieszeni wróciłem do domu zastanawiając się: "Dlaczego nie chciał latać i cały czas z uporem maniaka nawalał przodem w trawsko?".
Po założeniu drugiego śmigła i przyklejeniu przedniej goleni, doszedłem do wniosku, że popełniłem kilka (-naście, -dziesiąt) błędów. Zaczynając od nie wytrymowania modelu, przez nie ustawienie rewersu steru wysokości (Chciałem lecieć w górę, więc odruchowo drążek w dół, a tu niespodzianka), kończąc na szarpaniu drążków z całej siły.
Następne próby przebiegały pomyślnie i wszystkie loty oprócz tego pierwszego dnia nie powodowały dalszych strat (moralnych i finansowych).
No i zarejestrowałem się na forum, myśląc "Pokażę filmik, że początkujący nie musi zawsze zaczynać od Pioniera", akurat była ładna pogoda (delikatnie wiało), więć postanowiłem zabrać widzów na mały pokaz lotniczy i przy okazji oni nagrają film jak to lata.
Niestety moi widzowie okazali się kapryśni i nie chcieli udać się w dalszą drogę niż 10 min od domu, więc musiałem znaleść jakiś dobry teren w pobliżu.
Padło na okolice więzienia, gdzie po prawej stronie był gigantyczny plac trawska, a zaraz przy murze była niewielka rzeczka i chodnik z którego mogłem wystartować przechodząc w prawo nad trawę i tam kontynuować lot.
No i wszystko było dobrze, aż do momentu gdy wzniosłem się powyżej muru więzienia.
Wtedy to samolot nagle obrócił się na plecy i dosyć szybko poleciał w stronę więzienia.
W ostatnim momencie udało mi się go obrócić i dokonać dosyć ciasnego skrętu w lewo po czym samolot przepadł uderzając w mur i spadając do rzeczki...
Zawiniłem znowu ja, bezmyślnie myśląc, że mur nie ma wpływu na siłę i kierunek wiatru.
A teraz trochę fotek, bo widownia zawiodła i zamiast użyć mojej kamery, wolała cykać zdjęcia z telefonu.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
Zastanawiam się jak go posklejać, ale myślę, że źle nie będzie.
Ps. Na zdjęciu przód jest zaklejony izolacją, aby silnik nie wypadł na stół.

_________________
Pozdrawiam Łukasz.
_______________
Modele: TL-3000 (445mm)/ Skywalker (1100mm)/ Walrus (1400mm)
Aparatura: T9x V2 + FrSky 8ch TTM DJT, FrSky 8ch V8FR-II (HVV)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mini TL- 3000 Sirius jako pierwszy model RC.
PostNapisane: niedziela, 7 lipca 2013, 19:18 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 czerwca 2013, 00:23
Posty: 18
Wiek: 32
Lokalizacja: Wakefield (UK)
Jako, że praca mnie zasypuje, dopiero wczoraj miałem okazję podłubać przy "TL- ce".
Przyszły mi zamówione części: Śmigło, Podwozie i UHU Por (Jakoś na tygodniu, ale nie pamiętam dokładnie dnia).
Zaczeło się rozbieranie modelu i szykowanie go do klejenia (a było co kleić).
Okazuje się, że odbiornik delikatnie dostał po... (tylnej części ciała) w momencie wodowania, ale nie zauważyłem żadnych problemów z działaniem i płynnością przesuwania lotek i sterów.
Powoli poskładałem model do kupy, zwracając szczególną uwagę na dużą dziurę na przodzie kadłuba (Od silnika do wysokości kabiny).
Ogółem wpadłem na pomysł wyrównania pęknięcia nożykiem, wycięcia brakującego kawałka przodu z styropianowego pudełka od samolotu i wklejeniu w puste miejsce (Zmniejszając ilość kleju do minimum, aby nie zmienić środka ciężkości).
Po klejeniu model wyglądał tak:
ObrazekObrazekObrazek
Wiem, że przód nie wyszedł idealnie, ale jak na pierwsze klejenie styropianu o wymiarach 5x1x0,3cm nie jest chyba źle. :P
Udało mi się nawet chyba ustawić skłon silnika (wcześniej po dodaniu gazu skręcał ostro w lewo), teraz na rozbiegu w pokoju było w miarę prosto.
Niestety nie zawsze wszystko udaje się przewidzieć i naprawić, prawdopodobnie wał silnika już nie istnieje.
Na zewnątrz jest odchylony delikatnie od osi (dopiero po założeniu nowego śmigła, widać było kołysanie), wewnątrz przy wyższych obrotach słychać tarcie metalu o metal (coś ala frezarka), a po daniu ciągu na maxa: wyje, stuka, lecz samolot ledwo się toczy po asfalcie.
Pomyślę troszkę nad tym problemem i spróbuję dopasować jakiś inny silnik.

_________________
Pozdrawiam Łukasz.
_______________
Modele: TL-3000 (445mm)/ Skywalker (1100mm)/ Walrus (1400mm)
Aparatura: T9x V2 + FrSky 8ch TTM DJT, FrSky 8ch V8FR-II (HVV)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mini TL- 3000 Sirius jako pierwszy model RC.
PostNapisane: niedziela, 7 lipca 2013, 19:26 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
Latanie koło więzienia może skończyć się zainteresowaniem modelem (i pilotem) ze strony służb więziennych, a to już duuuużo nieprzyjemności i tłumaczeń..

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mini TL- 3000 Sirius jako pierwszy model RC.
PostNapisane: środa, 10 lipca 2013, 15:30 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 czerwca 2013, 00:23
Posty: 18
Wiek: 32
Lokalizacja: Wakefield (UK)
Sławku. Fakt, faktem, było to mało przemyślane posunięcie, ale chyba chęć pokazania się i udowodnienia, że to małe coś może fajnie latać (a nie tylko stać na szafce) zwyciężyła.
Z drugiej strony: Lokalizacja (okolice domu), Duża pusta przestrzeń (Na której dzieciaki po szkole grają w piłkę) i mały dosyć zwrotny model = Damy radę.
Co do służb więziennych, musieli mieć ładny ubaw, widząc moją minę jak samolot postanowił polatać tam gdzie mu pasuje i skończył w wodzie...
Ale jak by nie patrzeć, zawsze to jakaś nauczka na przyszłość.

_________________
Pozdrawiam Łukasz.
_______________
Modele: TL-3000 (445mm)/ Skywalker (1100mm)/ Walrus (1400mm)
Aparatura: T9x V2 + FrSky 8ch TTM DJT, FrSky 8ch V8FR-II (HVV)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mini TL- 3000 Sirius jako pierwszy model RC.
PostNapisane: środa, 10 lipca 2013, 18:15 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
W Kaliszu też mamy podobny "pensjonat", w którym pracuje mój kolega z dawnych lat. Kiedyś tak sobie gadaliśmy nt właśnie modeli - był "zawodowo" zaciekawiony ich możliwościami lotu i kontroli. Stwierdził, że gdyby tylko zaszło jakieś podejrzenie iż z modelu coś spadło na spacerniak od razu jest uruchamiana policja, i gdyby namierzyli gostka - bez dwóch zdań miałby rozmowę z prokuraturą. Może jestem przewrażliwiony na punkcie bezpieczeństwa, ale uwierz mi - z dwojga złego wolałbyś nie przekonywać się na własnej skórze czym może się skończyć podobne latanie ;)

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,261,800 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL