Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 02:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 20:43 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 03:00
Posty: 7
Wiek: 48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam kolegów i koleżanki,

Jestem właśnie na początku "zabawy" w modelarstwo i podobnie jak większość na tym etapie borykam się z wieloma rzeczami. Mam z jednej strony prośbę, a z drugiej propozycję.

W tej chwili szukam kogoś kto pomógłby mi zbudować pierwszy model, który pozwoli na wyuczenie odruchów i opanowanie sztuki latania modelami RC.

Co już mam i jakie doświadczenia:

1. cały potrzebny osprzęt na początek ;) czyli:

- silnik elektryczny EMAX CF2822,
- regulator jednokierunkowy HK-20A ESC,
- silnik spalinowy JBA 2,5cm,
- śmigła do nich dostosowane,
- aparatura ... http://www.abc-rc.pl/p/81/1840/rc-aparatura-fs-th9x-9ch-2-4ghz-mode-2-lcd---hity-cenowe-gwarancja-najlepszej-ceny.html ... znana chyba wszystkim pod nieco innym logiem,
- 4 mini serwa 1,6KG
- 2 serwa 3kg
- trochę materiału, depron biały, balsa deska i listwy - będzie tego na około 2-3 modele sporej wielkości,

2. jakieś doświadczenia w budowie różnego rodzaju maszyn, modeli redukcyjnych, itp.

3. wiedzę i doświadczenie w projektowaniu, ale niestety nie modeli ;),

Głównie chodzi mi o pomoc w stworzeniu planów i nieco informacji w późniejszym przygotowaniu modelu do pierwszych lotów oraz wskazówek odnośnie pilotowania. Na początek myślę o czymś co będzie dość stabilnie latało, z możliwie niską prędkością minimalną, ale jednocześnie wyglądało estetycznie. Pomyślałem o czymś takim:
http://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=34&t=1485

Zależy mi na modelu z depronu pokrytego np. cienką warstwą żywicy poliestrowej, co pozwoli by model był sztywny, a jednocześnie zyskał nieco na wadze i jak sądzę stabilności lotu przy wietrznej pogodzie. Nie wchodzi w grę zakupienie gotowca ... żadna to przyjemność, a chodzi o to bym miał satysfakcję, że sam wykonałem model (manualnie oczywiście).


Teraz moja propozycja ...

Trochę szukałem na forach oraz stronach www i niema czegoś co w konkretny sposób opisywało by zbudowanie pierwszego modelu, wymagania, uwagi, porady, możliwe błędy, a następnie uczyło by ogólnych zasad co z takim już wykonanym modelem zrobić by przy pierwszym oblocie nie zakończyć swojej pasji do modelarstwa :) - np. jak go wyważyć, zaprogramować aparaturę, pierwsze oblatywanie, itd.
Może byłoby warto stworzyć jeden temat, który by pozwolił "młodemu" modelarzowi na zbudowanie pierwszego modelu i poduczenie się całej reszty ... mogę być królikiem doświadczalnym w tym temacie :) ... Powstało by w ten sposób konkretne "A B C początkującego modelarza" wzbogacone poradami doświadczonych modelarzy, a nie wywodami ściąganym z czasopism.

pozdrawiam,


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 21:01 
Fortis, to co napisałeś, parę lat temu mogłem napisać o sobie. Mam zaprojektowanych i zbudowanych parę modeli /budowę dwóch opisuję na forum/, gotowce mnie nie interesują. Gdy wracałem po latach do modelarstwa, wygrzebałem ze strychu stare książki Pana Schiera i Niestoja, z nich korzystam cały czas. Osobiście proponowałbym na początek jakiś szybowiec/motoszybowiec. Myslę, że zaraz odezwie się wielu kolegów aby odpowiednio doradzić.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 21:05 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 23 grudnia 2010, 19:41
Posty: 347
Wiek: 49
Lokalizacja: Gliwice
Polecam zajrzeć na stronę Tomka http://www.motylasty.pl/. Znajdziesz tam wspaniale opisane modele, a do tego wiele cennych rad. Osobiście wykonałem 2 modele ToTo 7 z depronu i bardzo sobie chwalę.

_________________
Pozdrawiam Adam
Aktualna pogoda i prognoza


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 21:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7379
Wiek: 55
Lokalizacja: Śrem
Witam
Jeżeli czas nie goni to proponuję podłaczyć się do tego tematu viewtopic.php?f=83&t=1152
Co potrafi Sławek można zobaczyć tutaj viewtopic.php?f=68&t=276 lub tutaj viewtopic.php?f=68&t=798

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 21:36 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:16
Posty: 6745
Wiek: 41
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Witaj na forum

naturalnie można Ci polecić model "RWD by skazoo" lub zefir o tot nie będe pisał ;)

_________________
To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu.

pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 21:52 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 03:00
Posty: 7
Wiek: 48
Lokalizacja: Bydgoszcz
myślałem o czymś podobnym:

http://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=34&t=1485

... duże, czyli stabilnie i realistycznie zapewne lata, raczej nie za szybki, a do tego miła dla oka sylwetka :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 22:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5156
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Tego dużego odpuść na początek . Duże jest piękne ale małe zwinniejsze w łóżku .. czy jakoś tak to szło .. ;)

Zdecydowanie na początek coś z depronu albo EPP motoszybowiec albo górnopłat . A skoro nie chcesz szybkiego to znaczy że świadomie obierasz drogę i to się chwali ! Duże modele kuszą ale błędy popełniane nawet przy powrocie do modelarstwa kosztują . Sam miałem 9 lat przerwy w lataniu a powrót chwilami bywał bolesny ;) Najwazniejsze by te rozbite modele nie raniły ani duszy ani portfela

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 22:12 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 03:00
Posty: 7
Wiek: 48
Lokalizacja: Bydgoszcz
tak jak piszesz ... świadomie wybieram ... nie chodzi mi o coś czym będę się chwalił kolegom, że ma taka a taka szybkość, to i tamto potrafi ... zależy mi na modelu, który jest łatwy w opanowaniu, można nim lecieć z niską prędkością, co oznacza, że ruch drążkiem aparatury nie jest aż tak tragiczny w skutkach jak przy szybkich i zwinnych modelach ... poza tym ... to ma mi sprawić przyjemność a nie podnosić jedynie poziom adrenaliny

myślałem też o Antku ... w realu jest to samolot powolny, wręcz mułowaty ... w sam raz moim zdaniem ... poza tym jestem dość ambitny, więc może to być projekt dość trudny do wykonania

zdecydowanie depron ... jak już wspomniałem wzmacniany w zależności od potrzeb poprzez pokrycie żywicą z matą szklaną, lub papierem (widziałem już taką technikę)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 22:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5156
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
W Twoim mieście nie brak pasjonatów .
Myślę że i pomoc się znajdzie w "trudnych " sprawach . Jest nawet taki jeden "Bajer team " co to z niejednego pieca podjadał

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 22:52 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 03:00
Posty: 7
Wiek: 48
Lokalizacja: Bydgoszcz
może i jest trochę, ale ja cierpię na brak czasu ... bywa, że w soboty wieczorem mam trochę czasu i to właśnie chcę poświęcić na budowę modelu ... niestety łatwiej mi nawiązać kontakty on-line, niż w realu kogoś odwiedzić, czy spotkać się przy przysłowiowym piwku


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 23:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5156
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
I tu cię mam ... piwko sprzyja budowie modeli tylko w zorganizowanej modelarni. Inne gadki rozluźniają atmosferę i powodują zbaczanie z tematu .
Pisz a będziemy pomagać

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 23:08 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 03:00
Posty: 7
Wiek: 48
Lokalizacja: Bydgoszcz
na początek muszę się zdecydować na model ... jak już widać z wcześniejszych wypocin ... jakiś zgrabny motoszybowiec (elektryk), lub coś w stylu Antka (też elektryk)

następnie plany i przygotować wszystko do pracy nad modelem :)

już szukałem planów czegoś co by mnie zainteresowało, ale trudno wyszukać czegoś konkretnego ... znalazłem jakieś plany antka, ale słabe i niekompletne ... może ma ktoś i chciałby się podzielić?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 23:19 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 lipca 2010, 14:29
Posty: 580
Wiek: 50
Lokalizacja: KOZY
Witam nowego kolegę,może tak ''Wicherka''a odmian jest ho ho,mamy szybowca,samolot z różnym napędem,górnopłat i dolnopłat a nawet dwupłat.Jest to kultowa konstrukcja,prosta i wybacza błędy konstrukcyjne.

_________________
Pozdrowienia od górala
GRZEGORZ


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 23:23 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 20:08
Posty: 72
Wiek: 29
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice
Witam,jeśli ma być z depronu ,to ja bym się zainteresował samolotami z serii TOTO dokładny opis budowy,krok po kroku ,wszystko praktycznie co potrzebne do zbudowania modelu,wraz z dokładną dokumentacją fotograficzną ,na stronie http://www.motylasty.pl
Dużo modelarzy zaczynało od tych modeli,własnie TOTO-1 ,TOTO 7 ,czy też inne modele z tej serii.

Dobrym modelem jest też zefirek, bardzo prosty w wykonaniu,można uwinąć się w 2 dni, też doskonała dokumentacja z budowy,wszystko bardzo ładnie i zrozumiale opisane ,dużo modelarzy zaczynało od tego modelu ,oczywiście z powodzeniem :) http://forumrc.alexba.eu/zefirek_1.htm
Najważniejsze ,to nauczyć się latać na czymś ,co nie szkoda rozbić w razie czego.Sam wiem jak to jest ,gdy buduje się model dosyć długo ,pierwszy lot ,tak długo oczekiwany i po modelu :)
W moim przypadku było tak z wicherkiem,robiłem go chyba ze 2 lata i rozbiłem,mimo wszystko postanowiłem odbudować kadłub i .. lata świetnie :)(Oczywiście polecam ten model,lata świetnie ,powoli,można przeciągać ,cięzko go wytrącic z równwoagi,wrazie czego puszczałem stery i lot poziomował się sam.bardzo polecam,tylko ,że własie głównie to budowany ten model jest z balsy,sosny )

Jak się człowiek nauczy latać ,to można już budować co popadnie ,makiety ,rózne dziwolągi itd :)

A co do Antka ,to ja nie wiem,nigdy nie latałem RC ,widziałem jak lata prawdziwy,tzn bardzo powoli ,ociężale ,ale jest to dwu-płat,więc nie wiem czy na pierwszy model to najlepszy wybór :)

_________________
Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 23:46 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:16
Posty: 6745
Wiek: 41
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
antek dostępny na stronie www.napolskimniebie.pl + filmu jak lata, dodatkowo model an2 robi kolega suchy na konkurs.

_________________
To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu.

pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: czwartek, 13 stycznia 2011, 21:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 31 marca 2010, 08:00
Posty: 3701
Wiek: 74
Lokalizacja: Pabianice
:D

_________________
Pozdrawiam
karol


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: piątek, 14 stycznia 2011, 02:04 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 03:00
Posty: 7
Wiek: 48
Lokalizacja: Bydgoszcz
witam ... zgodnie z Waszymi radami szukałem w sieci planów modelu górnopłatowca, o nieskomplikowanej budowie ... znalazłem bardzo dobre i dokładne plany wilgi, a więc jutro zaczynam trochę przerabiać te plany no i drukować (niestety na A4)

mam pytania do znających zagadnienie ... nigdy tego nie robiłem, więc proszę o pomoc, a mianowicie:

1. przy modelu silnika EMAX CF2822 i śmigle 10x4.7 jaką maksymalną wagę modelu powinienem zachować?
2. jaką max rozpiętość/wielkość modelu proponujecie (oczywiście uwzględniając moc silnika)

oczywiście model będzie z depronu i jeśli waga na to pozwoli pokryty żywicą z włóknem szklanym


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: piątek, 14 stycznia 2011, 08:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5156
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
2822 od biedy napędzi kilogramowy model nawet ale proponuję zmniejszyć śmigło
Z tym właśnie silnikiem celował bym max w 1,4 metra ale model będzie musiał wyjść bardzo lekko .
Trzeba pamietać że sporo waży akumulator i reszta gratów .
Wilga to mała pułapka - nagła zmiana przekroju kadłuba i depron to chyba średnia kombinacja

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: piątek, 14 stycznia 2011, 13:29 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 10 kwietnia 2010, 07:25
Posty: 446
Wiek: 67
Lokalizacja: Pszczyna
Fortis, górnopłat to to jest ale jak na pierwszy model depronowy budowany od podstaw (i co najważniejsze do nauki latania) to wybrałbym bardziej prosty model. Kadłub Wilgi jest dosyć skomplikowany i jego budowa oraz wielokrotne odbudowywanie po kretach może Cię zniechęcić. Proponuję Ci np.ToTO-7 , którego szczegółowa budowa i plany są dostępne na forach. Zapewniam Cię, że wiem co piszę bo też przez to niedawno przechodziłem.

_________________
Pozdrawiam Karol. MX-16s-35MHz-2,4GHz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: piątek, 14 stycznia 2011, 20:16 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:16
Posty: 6745
Wiek: 41
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
no słuchajcie a może własnie może te bardzo popularne czyli zefirek lub RWD , proste w budowie ale dające pojęcie co i jak, a RWD z lotkami to kręci "pełną" akrobacje ;) TOTO-7 to też będzie dobry wybór.

_________________
To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu.

pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: sobota, 15 stycznia 2011, 23:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 2 stycznia 2011, 22:38
Posty: 23
Wiek: 74
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Szanowny Kolego!
Na początek rozróżnij modelarstwo od latactwa. Z tego drugiego leczą w poradniach uzależnień.
Jeśli idzie o o poradę "na początek", to zbuduj TOTO 7 (pełny depronowiec, a lata i wygląda, jak najdroższy model z laminatu) - idealnie pasuje do silnika, który już masz, łatwa budowa, doskonała instrukcja z planami na stronie Kolegi Motylastego.
Pozdrawiam i życzę sukcesów oraz satysfakcji z modelarskiego hobby.

_________________
Pozdrawiam
Adam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: sobota, 15 stycznia 2011, 23:28 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 20:08
Posty: 72
Wiek: 29
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice
Jestem tego samego zdania .Wielu ludzi chce zaczynać modelarstwo budując jakieś super modele,czy kupując akrobaty,dwupłaty,bo wygląd itd,ale na początku trzeba się nauczyć czymś latać ,co nie szkoda będzie zniszczyć ,a dopiero potem budować bardziej zaawansowane modele :)

_________________
Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: niedziela, 16 stycznia 2011, 09:52 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 2 stycznia 2011, 22:38
Posty: 23
Wiek: 74
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Jeśli idzie o latanie modelem, to najwięcej trudności sprawia początkującym modelarzom rozpoczęcie lotu, czyli start i pomyślne zakończenie - lądowanie. I tu niezwykle pomocnym będzie doświadczony kolega. Kiedy model znajduje się na wysokości kilkudziesięciu metrów, to bez większych umiejętności można nad nim zapanowac i nabierac prawidłowych odruchów, a o to idzie w nauce latania lub jazdy na rowerze. Zaproś jakiegoś modelarza na wspólny wypad na lotnisko, po jednym wyjeździe już poczujesz z czym to się je.

_________________
Pozdrawiam
Adam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zaczynam i co dalej?
PostNapisane: wtorek, 18 stycznia 2011, 14:57 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 stycznia 2011, 17:27
Posty: 7
Wiek: 27
Lokalizacja: Ostrzeszów
Ja tam bym Panu polecił Basica.(http://forumrc.alexba.eu/ipw-web/bullet ... ight=basic)Jest prosty w budowie i uczy latać. Sam obecnie latam na takim, nie jest zbyt szybki i świetnie się "prowadzi"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron

118,971,466 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL