Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 11:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadczenia
PostNapisane: poniedziałek, 2 maja 2016, 13:03 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 marca 2012, 11:26
Posty: 1559
Wiek: 59
Lokalizacja: Peterborough, UK
Panowie, chciałbym abyście się podzielili waszymi doświadczeniami w tym temacie.

Wybieram się wkrótce na wakacje i chaciałem zabrać ze sobą choć jedną z moich maszyn. Postanowiłem więc zapytać u źródła co i jak.
Rozpocząłem od pytania zaczepnego na temat baterii, bo jak sądziłem może to być największym problemem.
W odpowiedzi otrzymałem: "Baterie mogę przewieźć bez najmniejszych obaw - w bagażu podręcznym."
Zdumiony tą odpowiedzią nieco, postanowiłem poszukać nieco więcej informacji na ten temat i dotarłem do dyrektyw na temat przewożenia ogniw/baterii Litowo-polimerowych gdzie jak się okazało jedynym ograniczeniem była ich wielkość/pojemność.
Postanowiłem więc zapytać ponownie o kwestię samego urządzenia latającego i tu spotkałem się z przedziwną postawą przewoźnika w tym wypadku "Ryanair". Otóż Pani odpowiedziała, że "Dron'ów" nie wolno brać na pokład samolotu gdyż są to urządzenia sterowane radiowo. BANG!
I co ?!
Przecież nikt nie będzie uruchamiał "Drona" w kabinie samolotu! Bardziej obawiał bym się baterii która sama z siebie jest bardziej niebezpieczna, szczególnie Li-po a szczególniej Li-po Nano :)
Nijak jednak (oczywiście rozumiem, że to tylko reprezentant linii) nie dała się Pani przekonać, że to idiotyczne podejście do tematu i przewożenie samego drona jako takiego nie powinno być w żaden sposób zakazane .... a jest!
Powiedzmy, że zrozumiem "śmigła" mogły by być zabronione bo to w końcu potrafi być ostre.
Ale dlaczego "Dron" ? Silniki są niebezpieczne ? A może rama ?
opowiedzcie, jeśli wiecie co się dzieje nalotniskach w tym temacie proszę ;)

_________________
Pozdrawiam
RobUk
HyperBipe 900, AMBeR III "Experience", Spitfire MKIIb, Sbach342, White Sheep 480 Quad, RoboFlat 270, AOKFly 230, Realacc 210
"Nie ważne jak zaczynasz, ważne jak ... kończysz ..." 3W Kasta


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: poniedziałek, 2 maja 2016, 16:11 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
Przepisy tanich linii lotniczych (np. Ryanair) wyraźnie piszą o zakazie przewożenia w bagażu podręcznym modeli zdalnie sterowanych. Dron zapewne zostanie do tego rodzaju zaliczony. W bagażu głównym nadawanym do luku zapewne ograniczeń nie ma. Chociaż osobiście obawiałbym się ze względu na obchodzenie się obsługi lotniska z bagażami. Nie raz widziałem jak walizki rzucane są jak worki ziemniaków. Czasami to zastanawiam się czy oni specjalnie tego nie robią aby jak najwięcej szkód wyrządzić pasażerom.

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: poniedziałek, 2 maja 2016, 16:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Jeśli napisali w regulaminie dokładnie jak piszesz to możesz brać spokojnie bo nie ma takiego słowa i tym samym nie ma takiej rzeczy jak "drona" są dredy, wrony, itd ale "drona" nie ma :mrgreen: :mrgreen:

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: poniedziałek, 2 maja 2016, 21:30 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 marca 2012, 11:26
Posty: 1559
Wiek: 59
Lokalizacja: Peterborough, UK
JarekF napisał(a):
Przepisy tanich linii lotniczych (np. Ryanair) wyraźnie piszą o zakazie przewożenia w bagażu podręcznym modeli zdalnie sterowanych. Dron zapewne zostanie do tego rodzaju zaliczony. W bagażu głównym nadawanym do luku zapewne ograniczeń nie ma. Chociaż osobiście obawiałbym się ze względu na obchodzenie się obsługi lotniska z bagażami. Nie raz widziałem jak walizki rzucane są jak worki ziemniaków. Czasami to zastanawiam się czy oni specjalnie tego nie robią aby jak najwięcej szkód wyrządzić pasażerom.

Hehehe i jak to wiem, pytanie dlaczego nie i czym to motywują?
Jak wspomniałem, bardziej obawiał bym się o baterie niż o samego UAV'a czy Multikopter'a bo wyłączony jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż same ogniwa.
Niemniej, o ile latacie ze swoimi maszynkami to czy napotkaliście jakiekolwiek problemy podczas odpraw itd ?
Bo nie wiem czy ryzykować i brać, czy poprostu zostawić go w domu i się nie stresować.
Jeśli się jakiemuś bałwanowi ubrda, że nie mogę zabrać .... wyrzucanie wartościowych rzeczy jakoś mi nie leży.
A kolejnym pytaniem byłoby: co z radiem ? W końcu jeśli "Dron" jest tylko odbiornikiem(mowa o większości 250'ek nie posiadających GPS, czy telemetrii lub innych nadajników), żadne z urządzeń pokładowych nie jest narażone na ich oddziaływanie, jednakże jeśli chodzi o radio to już inna para kaloszy i znowu napiszę, prędzej przyczepił bym się do radia :)

Chociaż nie sądzę, żeby ktokolwiek był na tyle głupi, żeby włączać radio w samolocie. Chociażby w obawie przez spowodowaniem własnego zgonu no chyba, że jest się arabskim terrorystą ;)
Ale wtedy nie używa się "radio do sterowania Dron'em" tylko laskami czy kostkami materiałów bardziej lub mnie rozrywkowych.

Niemniej, rozumiem, że to czysto teoretyczna polemika bo żadna z pań z którymi się na ten temat dyskutuje, nie jest w stanie zmienić zapisu i zezwolić, dlatego pytam, jeśli lataliście i wiecie jak wygląda sytuacja, chętnie się dowiem...y.
Fajnie byłoby w czasie wakacji polatać czy po filmować z lotu ptaka znajome okolice itd.

_________________
Pozdrawiam
RobUk
HyperBipe 900, AMBeR III "Experience", Spitfire MKIIb, Sbach342, White Sheep 480 Quad, RoboFlat 270, AOKFly 230, Realacc 210
"Nie ważne jak zaczynasz, ważne jak ... kończysz ..." 3W Kasta


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: wtorek, 3 maja 2016, 06:50 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
Czasami motywacje wszelkich zakazów są bezsensowne i często zależą od interpretacji osoby , która Cię odprawia. Kiedyś w pośpiechu pakując się do lotu do Polski wrzuciłem w podręczny zestaw kluczy oczkowopłaskich (takich z grzechotką w oczku). Niestety nie miałem komu oddać na lotnisku i zarekwirowano mi bezpowrotnie. Dla mnie to bezsensowne bo przecież nie rozkręcę samolotu w locie. Nie można też użyć jako narzędzia niebezpiecznego, bo nie ma tam ostrych krawędzi, aby kluczem oczkowo-płaskim sterroryzować załogę samolotu.
To samo dotyczy kosmetyków większych niż 100ml. Zabrano mi drogie perfumy 120 ml. Czy 20ml to taka wielka różnica ? Butelka taka sama tylko nadruk inny. Również straciłem zestaw modelu samolotu. Goły, bez żadnego wyposażenia. Sama balsa, sklejka i folia, trochę drucików i miniaturowych śrubeczek w pudełku. Niestety model jest model - tak zinterpretował pan odprawiający mnie. Siostrzeniec nie cieszył się z prezentu.
Lecąc z Santorini z przesiadką w Mediolanie w bagażu podręcznym miałem dwie wulkaniczne skałki zabrane z wyspy na pamiątkę. Na Santorini nie było problemu, w Mediolanie "małpa" mi zabrała. :twisted:
Więc dla bezpieczeństwa zostaw drona w domu. Lepiej nie ryzykować i leć bezstresowo.

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: wtorek, 3 maja 2016, 08:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Przeczytałem cały regulamin Rynair i nie znalazłem tam takich zapisów. Jest jeden punkt o tym, że nie można przewozić w kabinie modeli samolotów z silnikiem spalinowym samostartującym, oraz o ilości W w baterii Lipo, które można mieć. Nic więcej. Jest też sporo o nieużywaniu różnej elektroniki na pokładzie.
Ja bym sobie wydrukował całość regulaminu, ściągnął śmigła i umieścił je w bagażu "pod podłogą", Lipole razem w bagu do ich przewozu, itd - czyli dołożyć wszelkich starań żeby żadna menda nie miała się czego czepić - nawet bym odbiornik odczepił żeby nie mogło działać. Używałbym cały czas słowa zabawka a nie model. Bo to są zabawki :)
A jeśli ktoś będzie miał jakieś "ale" to niech pokaże poaluszkiem, w którym miejscu regulamin tego zabrania. I tyle.
Paru znajomych wiozło różniaste latające w różnych kierunkach świata i nigdy nie mieli problemów więc nie sądzę, że ta walka skazana na niepowodzenie.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: wtorek, 3 maja 2016, 10:25 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 marca 2012, 11:26
Posty: 1559
Wiek: 59
Lokalizacja: Peterborough, UK
Muszę przyznać, że to chyba jedyny rozsądny sposób na spokojne podróżowanie. Wydrukować regulamin i w razie czego pokazać paluchem, że według w/w nie ma przeciwwskazań a jeśli nie rozumieją co mają napisane w regulaminie to już nie moja wina. ;)
Jeszcze raz przeczytam z uwagą, wydrukuję i zaznaczę ewentualne punkty w których określone są warunki przewożenia.
Jeśli faktycznie niema, nie będę się nawet siłował z umieszczaniem go w bagażu tylko wrzucę do plecaka jako podręczny.

Niemniej w dalszym ciągu czekam....y na opisy doświadczeń :)
Ellipsis, masz może jakieś linki do interesującego tematu w regulaminie ?

_________________
Pozdrawiam
RobUk
HyperBipe 900, AMBeR III "Experience", Spitfire MKIIb, Sbach342, White Sheep 480 Quad, RoboFlat 270, AOKFly 230, Realacc 210
"Nie ważne jak zaczynasz, ważne jak ... kończysz ..." 3W Kasta


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: środa, 4 maja 2016, 20:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/warunki-i-postanowienia

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: czwartek, 5 maja 2016, 12:28 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
W praktyce ten kto leciał doskonale wie jak to wygląda ?
Setki osób przed Tobą po odprawie, a jeszcze większe setki osób za Tobą czekających w kolejce. I każdy się spieszy na samolot. Nie wiem czy to dobry pomysł w takiej sytuacji wertować regulamin i pokazywać paluszkiem. Oprócz regulaminów jest jeszcze taka niepodważalna dyrektywa: "Dostosować się do poleceń obsługi lotniska".
Jeżeli lecisz do Polski to możesz bezstresowo zapakować drona w twarde opakowanie i nadać tydzień (lub bezpieczniej nawet dwa tygodnie) poprzez firmę kurierską. Oczywiście musisz mieć kogoś kto przesyłkę w Polsce odbierze. Przesyłka dociera z UK do Polski w przeciągu kilku dni. Zazwyczaj kurier odbiera w poniedziałek a w czwartek/piątek jest na miejscu.
https://www.paczkidopolski.co.uk/

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: czwartek, 5 maja 2016, 21:46 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 marca 2012, 11:26
Posty: 1559
Wiek: 59
Lokalizacja: Peterborough, UK
Z tego wszystkiego chyba poprostu wezmę jednego w kawałkach wrzucę do plecaka i z głowy.
Niech mi wtedy powiedzą, że "Drona nie mogę wieźć".
I niech mi udowadniają, że to "Dron" :)
Co do kolejki przede mną jak i za mną ... może wyda ci się, że jestem gburem i burakiem ale mam to za przeproszeniem w nosie.
Czy ktokolwiek się martwi, że ja stoję w tej samej kolejce ? Większość z największą ochotą wykopała by mnie z tej kolejki i wlazła na moje miejsce i nie mrugnęli by nawet przy tym. Wyrosłem z przejmowania się co pomyślą czy powiedzą inni. Jeśli komukolwiek taka postawa nie odpowiada to jego sprawa. Ale mniejsza o to.

Rozmawiałem z Panią z Ryanair ponownie i powiedziała, że tak naprawdę to mogą mi nakazać wyrzucić do śmietnika wszystko co im się w danej chwili uzna za nieodpowiednie, nawet jeśli to jest brylantowy zegarek czy majtki dla babci Wiesi. Majtkami wszak można udusić więc stanowią niebezpieczny przedmiot a zębami dziadka mozna przegryźć kable instalacji elektrycznej. Tak więc jeśli Pan/Pani na odprawie miał/a kulawy seks w ostatnich dniach albo wcale może być nieco zdołowana/y i każdy podłużny przedmiot może uznać za potencjalnie "przydatny" i go zatrzyma :)

Co do wysyłania paczki .... chrzanić to, nie będę wysyłał w te i z powrotem paczek tylko po to, żeby się pocieszyć kilka godzin. Prędzej kupię na miejscu flaki i sobie zmajstruję coś do zabawy. Albo poprostu nie zabiorę go ze sobą i problem sam się rozwiąże, a jak będę jechał samochodem problemu miał nie będę bo baterie, radio i ładowarki w tym przypadku wrzucam do bagażnika I żadna małpa mi nie będzie tego nawet oglądała.

Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie. Na wszelki wypadek studiuję regulamin. :)

_________________
Pozdrawiam
RobUk
HyperBipe 900, AMBeR III "Experience", Spitfire MKIIb, Sbach342, White Sheep 480 Quad, RoboFlat 270, AOKFly 230, Realacc 210
"Nie ważne jak zaczynasz, ważne jak ... kończysz ..." 3W Kasta


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2016, 12:46 
I niech mi udowadniają, że to "Dron" - haha śmieszne, masz racje niech spróbują udowodnić :) haha

może jednak wyślij paczkę? będziesz spokojniejszy, zadzwoń do nich i dowiedz się co i jak - TU BYŁA REKLAMA

daj znać jak poszło, pozdro!


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2016, 12:53 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 stycznia 2016, 13:16
Posty: 3704
Wiek: 58
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
pawelgniewski, zapoznaj się z TYM TEMATEM, i daj znać jak poszło :evil:

_________________
Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2016, 15:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Przecież to jest reklama paczek i nic więcej. Nie zobaczysz już więcej tego użytkownika.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2016, 17:30 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 stycznia 2016, 13:16
Posty: 3704
Wiek: 58
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
To proponuję edytować reklamowy link :evil:

_________________
Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przewożenie "Dron'ów" na pokładach samolotów - doświadcz
PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2016, 21:00 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 marca 2012, 11:26
Posty: 1559
Wiek: 59
Lokalizacja: Peterborough, UK
Hejka Panowie,
Samo się rozwiązało .... poprostu nie zabrałem ze sobą nawet śmigiełka i całe "wakacje"
spędziłem łażąc albo leżąc na plaży :)
W przyszłym roku jednak wszystko będzie pięknie przygotowane, ułożone i zapakowane.

Tak czy siak do przyszłych wakacji nie będzie problemu :)

_________________
Pozdrawiam
RobUk
HyperBipe 900, AMBeR III "Experience", Spitfire MKIIb, Sbach342, White Sheep 480 Quad, RoboFlat 270, AOKFly 230, Realacc 210
"Nie ważne jak zaczynasz, ważne jak ... kończysz ..." 3W Kasta


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,305,201 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL