Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 09:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: LiPol- Jak sprawdzic sprawnisc energetyczna pakietu.
PostNapisane: środa, 1 czerwca 2016, 16:10 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Koledzy, jak sprawdzacie zuzycie procentowe swojch pakietow LiPo,naturalnie uzywajac podstawowych miernikow takich jak
watt meter -power analyzer.
Zaczekam na Wasza opinje, potem napisze jak ja to robie.

Pozdrawiam Wladek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: LiPol- Jak sprawdzic sprawnisc energetyczna pakietu.
PostNapisane: piątek, 3 czerwca 2016, 11:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5148
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Ładowanie do pełna / rozładowanie dużym prądem . Pomiar energii oddanej daje pogląd na stan aku . Jeśli np aku deklarowane jako 2200 mAh ma z pomiaru 1600 przy bardzo dużym prądzie rozładowania ( bliskim max ) to taki akumulator już odstawiam na bok .
Dla mnie max odchyłka to 15% potem odstawiam aku jako awaryjny do podtrzymania ale do modeli electro już nie .
Kolejna sprawa to ilość energii przyjetej .. Jeśli akumulator bierze 2x więcej niż ma pojemności to biorę w jedną rękę akumulator w druga
szpadel....

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: LiPol- Jak sprawdzic sprawnisc energetyczna pakietu.
PostNapisane: piątek, 3 czerwca 2016, 19:33 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Krzysiu,jak duzym pradem w A. rozladowywujesz baterje i do jakiej minimalnej wartosci na cele w Voltach.

Pozdrawiam Wladek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: LiPol- Jak sprawdzic sprawnisc energetyczna pakietu.
PostNapisane: piątek, 3 czerwca 2016, 21:02 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 20:17
Posty: 4301
Wiek: 62
Lokalizacja: Wrocław
Władku na każdym pakiecie - baterii powino być określone jaki jest maksymalny prąd rozładowania. Moje pakiety 2200 mAh 3s w modelu Relax wytrzymują 92A. Tyle pokazuje regulator że przez 10s potrafił z nich wyciągnąć. Ale jest to prąd chwilowy. Prąd rozładowania ciągły jest dla tego pakietu na poziomie 45A, więc jak dasz te 40A to po kilku - kilkunastu minutach powinno być już po pakiecie - znaczy się powinien być pusty do cna. A do jakiej wartości to niech mnie poprawią fachowcy jesli głupoty piszę ale,
3V na celę to jest absolutne maksimum i poniżej już grozi uszkodzeniem trwałym pakietu. Jeśli dasz 3,2V na celę to będzie dobrze i tak niżej się nie schodzi podczas latania (ja żeby przedłużyć żywotność pakietu rozładowuję go jedynie do 3,6V a nawet do 3,8V na celę).

_________________
Pozdrawiam
Konrad P.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: LiPol- Jak sprawdzic sprawnisc energetyczna pakietu.
PostNapisane: piątek, 3 czerwca 2016, 21:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5148
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Mój sprzęt plus dodatki pozwala na max 40 A ( zewnętrzne rezystory ) ale trzeba brać pod uwagę ile C podaje producent i pomnożyć to przez wskaźnik życiowy (0,7) czyli zawyżanie wskazań przez producentów.Ja staram się nie obciążać nigdy nawet nowych aku na 100% .dlatego że nie wierzę już w to co podają . Po kilkudziesięciu cyklach z obciązeniem bliskim 100% moje akumulatory kończyły pół metra pod ziemią . Muszę zobaczyć do jakiego napięcia moja ładowarka rozładowuje bo nie pamietam - robię testy i ładowanie mechanicznie - wpinam i jazda

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: LiPol- Jak sprawdzic sprawnisc energetyczna pakietu.
PostNapisane: piątek, 3 czerwca 2016, 22:07 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 30 lipca 2013, 22:44
Posty: 652
Wiek: 60
Lokalizacja: Warszawa
Co do min napięcia jakie pozostaje w pakiecie mam wszędzie gdzie mogę ustawione zabezpieczenie na 3,2V i do takiego napięcia staram się je rozładowywać.
Te 0,2 V ponad 3V traktuję jako rezerwę i to wyłącznie ratunkową.
Jedno czego przestrzegam to nie obciążanie pakietu Max prądem ciągłym tu mam zawsze spory zapas.
Szczerze to jakoś specjalnie nie dbam o pakiety i jeszcze nie miałem żadnych przykrych konsekwencji.
Potrafię po lataniu zostawić na 2 tygodnie część naładowanych do pełna pakietów a część prawie pustych.
Podstawowe pakiety jakich używam to 3 i 4 celowe 20C Turnigy te pospolite niebieskie.
Postanowiłem kiedyś sprawdzić do jakiego napięcia można rozładować pakiet LiPo
Był to pakiecik nowy fabrycznie 1250 mAh 3S 30C i udało mi się go rozładować do 2,2V każdą celę po czym wstał przy pierwszym ładowaniu bez problemów.
Ten sam pakiet już nie był do odratowania po rozładowaniu do 2V.
Dwie cele w żaden sposób nie chciały przyjąć prądu i z czasem straciły te 2V do jakiegoś szczątkowego napięcia.
utopia napisał(a):
.......Jeśli akumulator bierze 2x więcej niż ma pojemności to biorę w jedną rękę akumulator w druga
szpadel....

Pakiety idą pod szpadel ;) jak czuję że słabną podczas latania i jeśli bilans wypalonej i zatankowanej ilości prądu znacząco się rożni.

_________________
Pozdrawiam
Mirek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,300,624 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL