Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 09:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsów)
PostNapisane: niedziela, 27 stycznia 2013, 19:13 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
Mam nadzieję że to odpowiedni dział..
Otóż - już od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wewnętrzną budową tytułowych programatorów. Chodzi mi o to, że w zasadzie wszystkie programują regle poprzez przewód sygnałowy, który - na mój gust - niewiele ma wspólnego z programowaniem procesora. Jak to jest, że różne modele regli wymagają różnych programatorków, czym są spowodowane różnice, jak to jest że nie można nabyć jednego uniwersalnego programatora (gdzie model regla mógłby być dokonywany za pomocą jakiejś dodatkowej zworki bądź przełącznika)? Czy od strony elektronicznej trudno by było zaprojektować jakąś kartę o uniwersalnych możliwościach?..
Pytań jest więcej, ale w zasadzie wszystkie biorą się z mojego niezrozumienia działania karty programującej, a nie ukrywam że gdybym wiedział więcej - chciałbym namówić kolegę (kumatego w sprawach elektroniki) do zaprojektowania właśnie jakiejś uniwersalnej karty. No chyba że już ktoś taki wynalazek wprowadził do sprzedaży, ale jeszcze się z taką uniwersalką nie spotkałem..

Pozdrawiam

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Ostatnio edytowano niedziela, 27 stycznia 2013, 21:05 przez Rumcajs, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli
PostNapisane: niedziela, 27 stycznia 2013, 19:25 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 23 stycznia 2013, 17:19
Posty: 426
Wiek: 30
Lokalizacja: Pszczyna
Gdzieś już czytałem na ten temat.. oo dokładnie to, pozwolę sobie zacytować:
Cytuj:
Nie ma czegoś takiego jak uniwersalna karta do programowania regulatorów i zapewne nie będzie. Chyba, że Unia czy inna organizacja narzuci jednakowy sposób programowania regulatorów


Powiem tak, moim rozwiązaniem jest kupowanie regli tej samej firmy i wtedy jest jedna karta do tego, ale jest 1 proste ograniczenie: nie możemy wtedy kupować regli innych firm jeśli chcielibyśmy je programować, niestety :roll: ..

_________________
Pozdrawiam Dawid


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli
PostNapisane: niedziela, 27 stycznia 2013, 20:27 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:16
Posty: 6743
Wiek: 41
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Też się kiedyś nad tym zastanawiał , skoro programator Turnigy jest identyczny jak Emax. Takie same a jednak inne.

Zasada działania jest prawdopodobnie taka że karta wykonuje za ciebie sekwencje ruchów drążka jak przy programowaniu z aparatury:

czyli gaz max - wejście do programowania , odczekaj ileś tam sekund , gaz zero , coś tam dalej itp. Myślę że oprogramować coś takiego to nie jest jakiś wielki problem . Trzeba by tylko znać wszystkie możliwe ustawienia dla regli danej marki czy typu.

_________________
To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu.

pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli
PostNapisane: niedziela, 27 stycznia 2013, 21:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
No właśnie o to chodzi co zacytował kol.dawko93e ;) .. Skoro programowanie regla polega na jakichś sekwencjach drągów apki to tak po prawdzie owo programowanie polega na otrzymaniu jakichś impulsów z określonych kanałów.. Chmm - czyli "wystarczyłoby" przejrzeć naście instrukcji programatorów, opisać w jednym miejscu poszczególne sekwencje z podziałem na producentów - a następnie tak zaprogramować jakiś generatorek PWMa by zworkami osiągnąć żądaną kombinację..
Od strony elektronicznej to żaden problem, mająć spisane owe kombinacje i przełożenie ich na jakiś język zrozumiały przez procesor - również, jedynie co to mieć fizycznie ileś różnych kart i pomierzyć długości sygnałów odpowiadające danej sekwencji.. Sam pomiar nie będzie problemem, ale problemem nie do przejścia (przynajmniej dla mnie na tą chwilę) jest posiadanie iluś modeli programatorów celem pomiarów..
No nic - wygląda na to że od wiosny obowiązkowym wyposażeniem w każdym wyjeździe będzie miernik PWM :D :D , oraz notesik :lol: ..
Oki, troszkę mi się ułożyło i rozjaśniło - no chyba że jakieś dobre duszyczki zechcą pomierzyć sekwencje na swoich kartach, i wpisywać w tym wątku swoje wyniki - wtedy wiedziałbym jak i o czym rozmawiać w kwesti softu :) ..

Pozdrawiam

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli
PostNapisane: niedziela, 27 stycznia 2013, 21:08 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:16
Posty: 6743
Wiek: 41
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Rumcajs tylko po co Ci mierzyć PWM, skoro regla normalnie programujesz z TX podłaczonego to Rx a tu sprawa jest prosta bo machasz drążkiem gazu w zakresie 0-100% a każda aparatura dla 0 ma impuls ok 1ms i 100% ma ok 2ms.

Cytuj:
Pojawiające się od czasu do czasu na grupie dyskusyjnej pytania, dotyczące schematów aparatur do zdalnego sterowania, skłoniły mnie do zebrania w jakąś jedną całość dostępnych mi wiadomości, ku ogólnemu pożytkowi w zakresie budowy i rozbudowy aparatur RC, do czego wskazane jest zrozumienie podstaw działania tych aparatur.
Zamieszczone na tych stronach schematy podzespołów aparatury Webra FMSI 7 pochodzą z "Modelarza", tak jak i schemat serwomechanizmu (nie pamiętam numerów, ale to było dawno temu. Ponadto zamieściłem schemat aparatury MFFS 27 z "Radioelektronika" 5`89 oraz część układów 7-kanałowej aparatury AM z pisma Praktyczny Elektronik rocznik `96.

Pierwsza i podstawowa informacja - położenie mechanizmu wykonawczego (serwa) jest określane impulsem o zmiennej szerokości. Położenie neutralne (zerowe) jest wymuszane impulsem o szerokości 1,5 ms, powtarzanym co 20-25 ms, wychylenia są powodowane przez zmianę szerokości impulsu w granicach +/- 0,5 ms.

Jak z tego wynika, czas trwania impulsu mieści się w zakresie od 1 do 2 ms.
Znanym mi wyjątkiem jest firma Multiplex, która stosuje czas 1,6 ms +/- 0,55 ms (1,05 - 2,15 ms). Wszelkie kanały typu włącz-wyłącz działają na tej samej zasadzie poprzez przełączanie 2 lub 3 różnych szerokości impulsu. Impuls ten musi być powtarzany,

ponieważ przy jego braku serwo nie ma "punktu odniesienia" i przestaje stawiać opór siłom działającym na jego ramię.


powyższe zapożyczone z http://www.modelarstwo.net/index.php?tyt=36

Pozostaje zdobycie wszystkich instrukcji to regli i porównanie czy programują się tak samo , choć wątpię w to gdyż mam regle heli a w nich jest dodatkowa opcja np. grovecorner.

_________________
To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu.

pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: niedziela, 27 stycznia 2013, 21:26 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
No w sumie masz rację z tym pomiarem, ale żeby nie było - nie wszystkie możliwości programowania kartą są możliwe do osiągnięcia machaniem drągami, a przynajmniej tak słyszałem (za mało wiem by mieć pewność), więc może faktycznie jakiś pomiar by się przydał.. Podejrzewam że nawet jeśli karta przyjmuje tylko trzy pozycje (min / zero / max) to jeszcze ważny jest czas trwania wychylenia (2 sek to A, 3 sek to B i tak dalej..).

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: niedziela, 27 stycznia 2013, 21:32 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:16
Posty: 6743
Wiek: 41
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Rumcajs napisał(a):
Podejrzewam że nawet jeśli karta przyjmuje tylko trzy pozycje (min / zero / max) to jeszcze ważny jest czas trwania wychylenia (2 sek to A, 3 sek to B i tak dalej..).



Dokładnie trzeba wiedzieć ile czasu upływa od wejścia w programowanie i przelatywanie po kolei pomiędzy opcjami , następnie trzeba wiedzieć ile czasu upływa pomiędzy kolejnymi możliwymi "trybami" wyboru czyli pod-opcjami w każdej opcji. Wszystkie możliwości danego regla można wyczytać z instrukcji, pozostaje pomiar w/w czasów.

Ps. Przynajmniej tak mi się staje , są tu na forum lepsi spece od elektroniki niżeli ja, może oni coś podpowiedzą.

_________________
To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu.

pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: niedziela, 27 stycznia 2013, 21:42 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
Cheche - witam w "klubie ciekawskich" ;)
Akurat jestem w trakcie podłączania wyświetlacza do TEGO ustrojstwa montowanego właśnie pod kątem wspominanych pomiarów, a że całość mieści zię w obrysie samego wyświetlacza i nie potrzebuje ekstra zasilania - po prostu będzie leżało (wraz z notesikiem ;) ) razem z resztą sprzętu lotniskowego :D .
Mam nadzieję że za jakiś czas będę miał wystarczająco dużo wyników by zacząć myśleć o konkretach :)

Pozdrawiam

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: poniedziałek, 28 stycznia 2013, 17:48 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 18:38
Posty: 1013
Wiek: 55
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Biorąc pod uwagę, że w regulatorze jest mikrokontroler, obstawiam że w karcie też jest drugi taki.
Te dwa mikrokontrolery pewnie potrafią się dogadać własnym protokołem szeregowym, zupełnie różnym od klasycznych impulsów kanałowych. Protokołem najczęściej własnym, zaprogramowanym przez producenta regulatorów.

Ot, kartą do Turnigy można wybrać melodyjkę, którą reg będzie grał, a machając drągami tego się nie da :)

_________________
Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: poniedziałek, 28 stycznia 2013, 18:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7375
Wiek: 54
Lokalizacja: Śrem
Rzesza modelarzy na całym świecie jest liczona w :roll: setkach tysięcy ludzi :roll:
Przypuszczam, że gdyby można było skonstruować programator uniwersalny (cokolwiek to znaczy), to prawdopodobnie ktoś by to już zrobił.
Moża za mało wiem w tym temacie (na pewno za mało wiem) ale temat jest dla mnie z pogranicza science fiction ale...
Gdyby Edison nie eksperymentował, Franklin nie puszczał latawców a Nobel nie mieszał odczynników chemicznych, to gdzie byśmy byli?
Ciekawe czy powstałby Iphone gdyby Bell nie wymyślił telefonu :D ?

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: poniedziałek, 28 stycznia 2013, 18:55 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:16
Posty: 6743
Wiek: 41
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
MiQ27 napisał(a):
Ot, kartą do Turnigy można wybrać melodyjkę, którą reg będzie grał, a machając drągami tego się nie da :)



MiQ27, a może się da tylko instrukcje nic o tym nie mówią :D

_________________
To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu.

pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: poniedziałek, 28 stycznia 2013, 19:48 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
Faktem jest że o pisaniu programów wiem niewiele, ale na moją logikę - gdyby programowanie kabelkiem sygnałowym miało wykorzystywać jakieś tajne / poufne protokoły - nie byłoby możliwości zmiany softu w reglach, gdyż stracilibyśmy możliwość zmian nastawień. Jestem więcej niż pewien że jest to tylko kwestia takiego z nie innego softu zaszytego przez producenta w procku regla, który "każe" mu reagować w taki a nie inny sposób..
Co do ilości modelarzy też się zgodzę, ale że żyjemy w świecie gdzie rządzi pieniądz - może właśnie znikoma cena kart programująych sprawia że żadnemu szanującemu się elektronikowi nie chce się za to brać (na szczęście nie jestem szanującym się elektronikiem, i może dlatego nie mam takich obiekcji ;) :D )..
Jak pisałem - gdy tylko popodłączam resztę kabelków do linkowanego wcześniej "monitorka" będę w stanie sprawdzić swoją koncepcję, i jeśli dobrze zrozumiałem wypociny translatora - ów monitorek umożliwi mi również generowanie impulsów o określoinej długości, a tym samym będę miał możliwość natychmiastowej weryfikacji swoich założeń. Później wystarczy zebrać całość, ubrać w jakiś program - i uniwersalny (do pewnego stopnia) programatorek zapewni mi stałe miejsce w annałach modelarstwa (o ile zadziała :lol: :lol: )..

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2013, 08:51 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 18:38
Posty: 1013
Wiek: 55
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Nie chodzi o to, że są tajne/poufne, tylko że wygodne i szybkie.
Po prostu dwa mikrokontrolery potrafią się porozumieć protokołem szeregowym, który jest znacznie szybszy od impulsów kanałowych i wymienia dane cyfrowe (szereg bitów) zamiast analogowych (długość impulsu).
Gdyby nawet dać stosunkowo niewielką prędkość rzędu 2400 bitów na sekundę (czasy przedpotopowych modemów), wtedy można przesłać jakieś 200 bajtów w sekundę. Na ustawienia regulatora wystarczy pewnie nie więcej niż 10.
A paczek impulsów kanałowych na sekundę idzie raptem koło 50, w dodatku programowanie "analogowe" wymaga ich zmieniania w czasie czyli symulowania ruchów drążka.

Może się okazać, że Twój monitorek nie widzi impulsów programujących, bo są dla niego za szybkie i je odfiltruje jako zakłócenia
(czas 1 bitu przy 2400 bps to ok. 0.4ms, najkrótszy impuls kanałowy to ~1ms).
Ja bym sugerował zacząć od oscyloskopu :)

_________________
Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2013, 10:13 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
Póki nie sprawdzę to się nie dowiem, ale nie sądzę by impulsy programujące były inne niż impulsy sterujące.. Mam kilkanaście schematów różnych regli różnych producentów, i pomiędzy nimi nie ma żadnego sensownego porządku (pin sygnałowy jest w każdym schemacie inny), a po drugie - apka "nie wie" że dany ruch drążka jest akurat ruchem programującym by wysyłać inne impulsy niż standartowy PWM..
Ale jak pisałem - póki nie uruchomię to się nie dowiem :D

P.S.
Skończy się tak, że jak pojadę do Kalisza to zagadam przez PW do któregoś z chłopaków i umówię się gdzieś na mieście celem rozpoczęcia zbierania danych ;) :lol: ..

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2013, 10:24 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 18:38
Posty: 1013
Wiek: 55
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Rumcajs, mam wrażenie że się nie rozumiemy.
Programowanie z aparatury to jest jak sterowanie modelem - ruszasz drążkiem, a regulator rozpoznaje pewne sekwencje położeń drążka, bo w pewnym okresie czasu, np. w ciągu 2s, dostaje najpierw sygnały 1ms, a potem 2ms.
To nie jest tak, że jak programujesz regulator z aparatury to ona wysyła co innego niż zwykle.
Aparatura wysyła ~50 razy na sekundę paczkę impulsów 1.5+/-0.5ms. Jak ma np. 8 kanałów, to impulsów jest 8.
50 razy na sekundę jeden z tych impulsów, np. pierwszy (zależy od producenta nadajnika), trafia do regulatora.
Natomiast karta może wysyłać coś zupełnie innego - np. transmisję szeregową zbliżoną do RS-232, przykładowo 2400 bitów na sekundę.
Nóżka jest obojętna, bo jak mikrokontroler wykryje na swojej nóżce sygnałowej coś krótszego niż powiedzmy 0.8ms, to sprawdza czy to przypadkiem nie transmisja z karty i odbiera ją zupełnie inna procedurą niż "programowanie z aparatury".
Może być tak że wysłanie jakiegoś ciągu bitów typu 101010101 przestawia regulator w tryb transmisji szeregowej i potem on już grzecznie czeka na to co dostanie z karty. Po dostaniu kolejnych kilku bajtów przełącza się znów na odbiór impulsów "kanałowych".

_________________
Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2013, 11:05 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
MiQ27 napisał(a):
..Programowanie z aparatury to jest jak sterowanie modelem - ruszasz drążkiem, a regulator rozpoznaje pewne sekwencje położeń drążka..

Rozumiemy się (a przynajmniej ja Ciebie rozumiem, tyle tylko że brak mi odpowiedniej wiedzy i słownictwa by się wygęgać :D ), i właśnie cały czas próbuję napisać to co Ty ująłeś w kilku zdaniach :D ..
MiQ27 napisał(a):
..To nie jest tak, że jak programujesz regulator z aparatury to ona wysyła co innego niż zwykle..

..o to mi właśnie chodziło - że jest to najlogiczniejsza opcja..
MiQ27 napisał(a):
..Natomiast karta może wysyłać coś zupełnie innego - np. transmisję szeregową zbliżoną do RS-232.. / ..Po dostaniu kolejnych kilku bajtów przełącza się znów na odbiór impulsów "kanałowych"..

..a tego się obawiam że też tak może być, i wtedy cała piękna koncepcja trafia na śmietnik historii :cry: ..

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2013, 11:12 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 18:38
Posty: 1013
Wiek: 55
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Tak zapewne jest, niestety.
Programowanie z aparatury to m.in. słuchanie, ile razy bipnie regulator w odpowiedzi na nasze machanie drągiem od gazu.
Poza tym wspomniane machanie wymaga pewnego czasu.
W przypadku karty np. Turnigy, tego nie ma - naciskamy klawisze, regulator milczy, zapalają się diody, opcja zapisana, dziękujemy bardzo. To wygląda na zupełnie inny protokół programowania - karta nie symuluje aparatury.

Aczkolwiek gdybyś zrobił "symulator aparatury" to pewnie takie coś by zaprogramowało dowolny ESC.
Tylko trwało by to prawie tyle co machanie drągiem plus zapewniło sporą dawkę radosnego bipania :)

_________________
Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2013, 11:37 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
Czyli wszystko sprowadza się do tego jakie sygnały idą z apki (stawiam na standartowy PWM) i jakie z oryginalnej karty (tu już przyjmuję zakłady ;) ). Nie wiem czy dziś zdążę uruchomić monitorek, ale najgorsze jest to że moja "baza" elektroniki jest bardzo skromniutka - apka i kilka regli tego samego modelu.. Nie mam karty programującej ani innych regli, czyli aby uzyskać więcej informacji muszę czekać do wiosny i umawiać się z kolegami na wspólne latanie :cry: ..

P.S.
Co masz na myśli pisząc "symulator aparatury"?? Jakiś programik na kompika czy cuś innego?..

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2013, 11:42 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 18:38
Posty: 1013
Wiek: 55
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Gdybym miał czas (którego niestety nie mam) to mógłbym podpiąć nasz firmowy oscyloskop pod kartę Turnigy i zobaczyć, co tam lata. Ale chwilowo nie da rady.

Z aparatury docelowo do serwa/ESC zawsze idzie PWM.
Modulacja PCM czy inne cudności może być użyta między nadajnikiem a odbiornikiem ale na wyjściu odbiornika zawsze jest impuls 1.5+/-0.5ms powtarzany ~50 razy na sekundę.

"Symulator aparatury" czyli karta (czy cokolwiek), co wyśle do ESC impulsy PWM symulujące sekwencję programowania z aparatury.
Czyli np. symulujemy min gazu, potem max gazu, potem coś tam coś tam, a ESC w międzyczasie piszczy radośnie :)

_________________
Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2013, 11:48 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:16
Posty: 6743
Wiek: 41
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Michał pewnie jest dokładnie jak piszesz tylko czy da się zrobić tym sposobem uniwersalny programator ? Jak będę miał chwilkę postaram się podłączyć kartkę do regla oraz przechwycić transmisję na oscyloskopie i zapisać wynik do kompa , zobaczymy czy coś pokaże sensownego oprócz PWM

_________________
To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu.

pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2013, 12:09 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
MiQ27
No wiesz - z tym czasem to nie apteka, więc gdybyś kiedyś mógł i pamiętał - byłbym bardzo zainteresowany (oscyloskop znam tylko z nazwy / funkcji / fotek, i tylko raz w życiu go dotykałem ;) ), bo im więcej o tym myślę tym jestem bardziej "pobudzony emocjonalnie" :lol: . Co zaś do "symulatora" - myślimy tym samym tokiem, bo głównym argumentem na składanie linkowanego wcześniej "monitorka" była właśnie możliwość ręcznego wpisania długości impulsu (a przynajmniej tak zrozumiałem wypociny translatora)..
Jeśli już o tym mowa - właśnie przeglądam i ściągam na dysk wszystkie info jakie mi wpadają w oko odnośnie kart sprzedawanych na HK, i wśród nich znalazłem fajną pierdołę podłączaną pod USB w lapiku. Jak pisałem - w elektronice jestem zielony, ale mam kilku kolegów żyjących z pisania programów, i gdyby cała wcześniejsza koncepcja miała jakieś szanse zadziałania to można by pomyśleć o karcie w postaci TAKIEGO ustrojstwa, ale wymagało by to jeżdżenia z lapikiem na lotnisko. Z drugiej strony - jako że czymś innym jest pisanie programów na kompika a Atmesię - mam kolegę piszącego właśnie programy kompikowe, więc niejako możliwości napisania programu powiększają się o niego :P

Meloow
Uniwersalny na 100% się da, a widziałbym go jako rządek przełączników, z których każdy włącza generowanie innego sygnału. Mając ściągę w postaci modeli regli i możliwych do osiągnięcia funkcji wystarczy że odczytam z niej numerek przełącznika i jego położenie, a całą resztą zajmuje się Atmesia (mająca zapisane w sobie długości impulsów odpowiadające położeniu przełącznika). Cały pic polega na spisaniu jak największej możliwej bazy występujących sygnałów..
Inną opcją jest n.p. 3-okienkowy wyświetlacz, gdzie dwa pierwsze okienka to numer koniecznego ustawienia (odczytanego z naszej "bazy"), a trzecie - odpowiadnik włącz/wyłącz..
Sądzę że kwestia formy to jeszcze daleka droga - najpierw trzeba by zweryfikować samą ideę..

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2013, 12:32 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 18:38
Posty: 1013
Wiek: 55
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 350X31.pdf

Programowanie "z symulacji drąga" (przyjmijmy że TOP = 2ms):
1. Nasz symulator generuje impulsy 2ms (drąg w górę) aż usłyszymy beep-beep- a po kolejnych 5s melodyjkę
2. naciskamy jakiś przycisk potwierdzenia, że ESC jest w trybie programowania - no bo w tym przypadku ESC nam potwierdza jedynie dźwiękiem...
3. ESC zaczyna piszczeć w sekwencji 8 różnych dźwięków, i znowu musimy w którymś momencie nacisnąć przycisk żeby symulator zaczął generować impulsy 1ms (drąg w dół) a ESC wszedł w opcję 1-8. Musimy też mieć ściągę, który dźwięk oznacza jaką funkcję.
4. ESC zaczyna piszczeć w kolejnej sekwencji, a my słysząc jeden / dwa / trzy bipnięcia naciskamy przycisk...
5. ...
6. ...

Reasumując - moim zdaniem udawanie aparatury nie ma sensu, lepiej dać te parę dolców na kartę :)
Chyba, że zrobisz "reverse engineering" karty i uda Ci się rozpracować protokół komunikacji karta-ESC.
Ale do tego trzeba mieć ESC, kartę do niego i prawdopodobnie analizator/rejestrator stanów logicznych.
Wykonalne, nadal pytanie czy opłacalne :)

_________________
Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Programatory regli (prośba o wpisywanie długości impulsó
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2013, 13:39 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
"Monitorek" sygnału serw robię dla własnej satysfakcji (raptem 4 elementy na krzyż), i gdy mówię o uzyciu go w tytułowym pomyśle to tylko dlatego, że daje jakąś kontrolę nad tym co idzie do serwa czy regla i można go użyć pomocniczo. Zaś cała reszta (owo zreasumowanie) to dokładnie tak jak piszesz - przy czym nie mam zielonego pojęcia czy opłacalne :D . Nie chodzi o to że chcę na tym zarabiać (jeśli już to większe prawo do wyceny miałby piszący program, bo ja tu tylko podzieliłem się swoim pomysłem), ale gdyby całość wypaliła i dałoby radę ją upublicznić (na zasadach OpenSource) - jestem pewien że kilka osób by się pokusiło o samodzielne wykonanie.

MiQ27 napisał(a):
..lepiej dać te parę dolców na kartę :) ..

Właśnie o to chodzi, że może być sytuacja iż mając n.p. 4 różne modele regli potrzebujesz 4 różnych kart, a tym samym owe "parę dolców" zamienia się w kilkanaście - a to już nowy regiel lub silniczek czy pakiet :lol: ..

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,300,549 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL