Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 06:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2012, 13:50 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 23 marca 2010, 22:47
Posty: 475
Wiek: 59
Lokalizacja: Gdańsk
Ponieważ jeszcze przez pare tygodni będę miał dużo czasu na nic nie robienie dlatego postanowiłem sobie zrobić taką wycinarkę do rdzeni styro - zakładam, że większość prac dam radę wykonać jedną ręką pomagająć sobie ewentualnie kolanami :D
Pytanie dotyczy długości takiej ramy - najczęściej jest to 100cm. To jakaś sprawdzona długość czy wynika z czego innego? Chciałbym zrobić trochę dłuższą np. 150cm by wycinać w całości jak najdłuższy rdzeń. Wydaje mi się, że łatwiej wycinać ze sklejonych kawałków styro niż wykonywać przejściowe profile dla kilku elementów jednej połowy skrzydła.
Co o tym sądzicie? A, i nie próbujcie mnie odwodzić bo już postanowiłem :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2012, 16:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5146
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
sto parę centymetrów wystarczy gdyż w handlu nie kupisz styropianu w płytach szerszych niż 100 cm .
Inna sprawa co chcesz ciąć jeśli płaty ze skosem ramka musi być szersza niż 100cm

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2012, 16:22 
Irek M napisał(a):
..
Pytanie dotyczy długości takiej ramy - najczęściej jest to 100cm. To jakaś sprawdzona długość czy wynika z czego innego? Chciałbym zrobić trochę dłuższą np. 150cm by wycinać w całości jak najdłuższy rdzeń.....

W innym wątku szukałem porady w sprawie uruchomienia zasilacza ATX, ma właśnie przeznaczenie jak zasilanie wycinarki do styropianu.Te 100 cm to chyba raczej ze względów praktycznych,mało kto potrzebuje większą .Inna sprawa ,że dość powszechnie w domowych wycinarkach stosuje się struny gitarowe jako drut tnący,a to jest taka długość.Oczywiście jak wiem to teoretycznie ,ale 2 struny już kupiłem.Najważniejsza sprawa to dobór :drutu,jego długości,napięcia i pradu aby uzyskać własciwa temperaturę drutu.Do łatwej analizy tych zależności służy kalkulator np taki jak tu:
http://www.instructables.com/id/Hot-Wire-Foam-Cutter-Calculator/
Co do kształtu i budowy są w sieci setki rozwiązań aby nie trzeba było odkrywać ameryki od nowa.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2012, 17:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 23 marca 2010, 22:47
Posty: 475
Wiek: 59
Lokalizacja: Gdańsk
Wiem, że płyty styro mają długość 100cm. Wspomniałem też, że jeśli przed cięciem dokleję do płyty styro dodatkowy kawałek to już mam długość ponad 100cm z jednego kawałka.
Rozumiem, że skos skrzydła dobieram sobie przez wzajemne przesunięcie obu cięciw względem siebie w osi długiej.
Wspomniałem też ,że wycinałbym rdzenie skrzydła + jakieś tam kadłubiki do nich czy elementy wykończenia.
Kształtu nie będę wymyślał bo podpatrzyłem już na stronie naszego kolegi - taka czerwona rama.
Co do elektryki to będę się zastanawiał potem. Jakiej grubości powinien być drut przy dług ok 150cm? Czy ma jakieś konkretne oznaczenia, szukać w AGD czy allegro?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2012, 18:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5146
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
niestety próba cięcia ręką płyt szerszych niż 100cm wychodzą tak sobie .
Kazde klejenie płyty spowoduje odkształcenie profilu w tym miejscu .
inaczej topi sie czysty styro a inaczej w miejscu klejenia
Na allegro kupisz zasadniczo dowolny drut do wycinarki .
miałem ramkę 150 cm i bardzo źle mi się nią wycinało - była zwyczajnie za długa i wtedy wycinany profil wychodził mało idealnie

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2012, 18:23 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
Wydaje mi się, że w polskich marketach budowlanych widziałem styropian większych rozmiarów. Tak mi się wydaje ;) i nie jestem pewny.
Zaś na 100% pewny jestem obecności płyt styropianowych w B&Q w U.K. o długości 2,44 m czyli 8 stóp angielskich.
Również na 100% pewny jestem, że w Polsce można dostać drut strunowy sprzedawany na metry.
Wiem, gdyż sam kupowałem na linki do uwięzi ;) .
Był to sklep muzyczny w Gdańsku na ulicy Grunwaldzkiej po lewej stronie jak się dojeżdża do Wrzeszcza tuż za siedzibą Radia Gdańsk.
Z tego co pamiętam to był drut fortepianowy. A ten na 100% sprzedawany jest na metry. Takiego więc szukaj.
Lub zamiast kombinować ze strunami kup normalny drut oporowy :

http://allegro.pl/okazja-drut-oporowy-k ... 18601.html

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2012, 18:51 
Irek M napisał(a):
Co do elektryki to będę się zastanawiał potem. Jakiej grubości powinien być drut przy dług ok 150cm? Czy ma jakieś konkretne oznaczenia, szukać w AGD czy allegro?

Chyba raczej nie ;) ,bo trzeba dobrać właśnie to o co pytasz.Kalkulator do którego link podałem wyżej,daje Tobie właśnie odpowiedź: jaki drut,jaka grubość ,jaka długość i zależności pomiędzy nimi.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2012, 19:07 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 15:34
Posty: 2736
Wiek: 58
Lokalizacja: Warszawa
Ja rdzenie do latających skrzydełek wycinałem drutem bez ramki :mrgreen: Tutaj opisalem moje boje z wycinaniem skrzydełek. Wycninałem duże i małe oraz malutkiego SWFT-a i za każdym razem zawsze sam i tylko naciągniętym drutem chyba 0.7mm :D Ramka przydawała się do wycinania prostych płatów oraz do ucinania płyt styropianu na wymiar. Wycinałem zawsze cały profil nawet jak sie składał z dwóch kawałków styropianu. Nie sklejałem ich ze sobą na styku, tylko od góry i od dołu taśmą klejącą żeby się nie poruszył w trakcie wycinania. Potem dopiero sklejałe calośc w negatywach

_________________
Pozdrawiam Darek
SkyCruiser_2400 ; GEMINI_3200 ; CHASER C1 FPV 120


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2012, 19:13 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 23 marca 2010, 22:47
Posty: 475
Wiek: 59
Lokalizacja: Gdańsk
Jarek - sklep znam bo pracuję rzut beretem od niego, no moż trzy rzuty. Tylko wydaje mi się, że już dawno go nie ma tam...
Co do ramki - przyciąłem jednak do jakieś 125cm długości roboczej bo faktycznie bardzo żle operuje się 150cm. Jednak bardzo dokucza nieużywanie jednej ręki więc dalsze prace przebiegają tak:
Załącznik:
FILE0280pop2.jpg
FILE0280pop2.jpg [ 224.12 KiB | Przeglądane 24369 razy ]

przynajmniej aż rozważę co począć ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2012, 19:44 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
Mam taką piłę do styropianu i z praktyki powiem tak, drutem oporowym na ramce im mniejszą, krótszą piłę mam, tym lepiej to wychodzi, na większej długości (cięcie ręczne, nie mówię o maszynie CNC) wychodzą widoczne zniekształcenia profilu. Mimo że drut napięty, to pozostaje jakby w tyle przy cięciu. Moja ramka ma około 80cm, do większości projektów wystarcza, jak trzeba mogę ją przestawić na inną długość bez problemu. Do zasilania używam transformatora z UPS-a, który daje około 30V przy zasilaniu z sieci. Do regulacji używam autotransformatora ze stołu warsztatowego, bo mam. I nie muszę się martwić o grubość drutu, czy długość. W zasadzie tym ustrojstwem dam radę dogrzać drut od kilku cm do około 150cm, do temperatury takiej jak potrzebuję. Przy wycinaniu korzystam z pomocy kolegi, plusem tego jest wspólna pogawędka przy browarku ;)

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2012, 16:50 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 20:37
Posty: 717
Wiek: 68
Lokalizacja: Kalisz
Ja jednak używam khantalu z odzysku ,kupuję spiralę do prodiża i rozwijam (koniecznie) Spirala 600 W a do "napędu" transformator bezpieczeństwa 24V .Moja ramka ma 1200 mm
Spirala używana ,nie nadaje się

_________________
Latać kazdy może ,jeden lepiej.............
Szczepan
instr.mod@wp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: czwartek, 22 listopada 2012, 00:04 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 23 marca 2010, 22:47
Posty: 475
Wiek: 59
Lokalizacja: Gdańsk
Rama sklecona -ostatecznie wyszło 114cm po wewnętrznej. Pewnie z 1-2cm odejdzie na zamocowanie drutu do ramy. I tu kolejne pytanie : jak macie mocowane przejście drut oporowy - drut zasilający. Np. na stronie Motylastego mocowany jest na ruchomych krzywkach ściąganych sprężynkami. Drut zasilający jakiego przekroju powinien być? Mój oporowy to kanthal 0,6 i 0,8. Nie mam też reszty elektryki czyli transformatora. Ściemniacze już oglądałem w PRAKTIKERZE ale najtańszy był po prawie 70zł...Czy może być użyty transformator od zasilacza komputerowego lub sam zasilacz komputerowy?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: czwartek, 22 listopada 2012, 12:39 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
Cytuj:
jak macie mocowane przejście drut oporowy - drut zasilający

To powinno wyjaśnić wszystko.
Załącznik:
Piła styro.jpg
Piła styro.jpg [ 111.38 KiB | Przeglądane 24163 razy ]

Załącznik:
Piła styro 1.jpg
Piła styro 1.jpg [ 80.38 KiB | Przeglądane 24151 razy ]

Cytuj:
Drut zasilający jakiego przekroju powinien być?

Mam zwykły kabel elektryczny giętki o przekroju około 1,5mm
Cytuj:
Ściemniacze już oglądałem w PRAKTIKERZE ale najtańszy był po prawie 70zł

W życiu bym nie dał tyle, triak za 2zł, reszta w "szpejach" się znajdzie.
Cytuj:
Czy może być użyty transformator od zasilacza komputerowego lub sam zasilacz komputerowy?

Może być, tylko trzeba to zrobić prawidłowo, z zasilaczem to kłopot większy bo masz napięcie niezmienne i trzeba dobrać długość drutu i średnicę, aby uzyskać właściwą temperaturę. Z transformatorem z UPS-a prościej, ale trzeba dać jakąś regulację, bo jak nie, to masz podobnie jak z zasilaczem. Najprościej to jakiś regulator po stronie pierwotnej transformatora, może być ściemniacz, chociaż są dwie szkoły na to, ale tanie prostowniki mają taką regulację i działają, to do piły styro też się nada. Ja mam regulację tak zrobioną jak podałem wyżej.

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: czwartek, 22 listopada 2012, 14:02 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 23 marca 2010, 22:47
Posty: 475
Wiek: 59
Lokalizacja: Gdańsk
Dzięki Jurek za fotki. Kupiłem dziś transformator taki na okrągłym rdzeniu - poli coś tam - 24V 6,25A, ściemniacz chyba do 600W, po 2m drutu kanthal 0,6 i 0,8mm i konektorki do połączenia drutu. Właściwie już mogę pomału składać wszystko w całość. Przy rozpiętości zewn. ramy 120cm to liczę jakieś 5,5-6m drutu zasilającego tak by nie przeszkadzało w czasie pracy jeśli do tego dojdzie :o


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 25 listopada 2012, 00:37 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 23 marca 2010, 22:47
Posty: 475
Wiek: 59
Lokalizacja: Gdańsk
Dziś odpaliłem ustrojstwo: niczego nie spaliłem, zwarć nie było (:). Zaczynałem od najmniejszych wartości natężenia - zaczęło ciąć ale kleił się drut do styro. Gdy podkręcałem natężenie to było coraz lepiej ale...drut robił się coraz bardziej rozciągnięty, tak jakby zimny był bez naciągu. Gdy wyłączyłem drut znowu był napięty. Może muszę zmienić sposób naciągu na pracujący, tzn. dodać sprężynę która naciąga gdy drut rozgrzewa się? Może średnica źle dobrana do rozp. ramy ( jakieś 112cm robocza i drut 0,6 mam jeszcze 0,8 i 1mm). Czy ma znaczenie długość przewodu od trafo do łączenia z oporowym? Zasilam przewodem głośnikowym fi 1,5mm, a jego całkowita długość to 5m. Mogę z 1,5m odciąć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 25 listopada 2012, 02:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:29
Posty: 5574
Wiek: 47
Lokalizacja: Huddersfield - taka dziura w UK :P
Musisz miec pracujacy naciag - inaczej nic z tego nie wyjdzie - drut sie rozciaga i jest to calkowicie normalne obawiam sie.
Mnie na 80cm ramki przy drucie 0.25mm rozciaga sie o jakies 2cm (ale to na oko - moze byc mniej - moze wiecej - nie zwracam bacznej uwagi i naciag mam niewidoczny przy maszynie jak siedze w fotelu gdy to tnie LOL )

_________________
Pozdrawiam Robert vel mammuth .
Wiele osob znajacych mnie tylko z "netu" podejrzewa, ze jestem aroganckim chamem.
Wszystko zmienia sie jak juz mnie poznaja osobiscie ...... maja pewnosc

jesli pomoglem - to kliknij >>> POMOGL <<<


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 25 listopada 2012, 13:17 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
Irku.
Zdecydowanie musisz dać pracujący naciąg.
O tym, że rozgrzany metal zmienia rozmiar uczono nas już na fizyce w podstawówce.
Ad. wcześniejszych pytań dotyczących mocowania drutu chciałbym pokazać jak ja to rozwiązałem:

Załącznik:
DSCF3345.JPG
DSCF3345.JPG [ 116.73 KiB | Przeglądane 24003 razy ]


Cała ramka przypomina trochę piłę ramową (moja-twoja). Naciąg to guma Expandor.
Proszę zwrócić uwagę na włącznik dzwonkowy pod palcem. Pozwala mi on na całkowitą kontrolę grzania podczas cięcia. Niby takie nic, a bardzo ułatwia pracę:

Załącznik:
DSCF3344.JPG
DSCF3344.JPG [ 149.57 KiB | Przeglądane 24003 razy ]

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 25 listopada 2012, 13:29 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 23 marca 2010, 22:47
Posty: 475
Wiek: 59
Lokalizacja: Gdańsk
Właśnie zrobiłem próbę na kawałku 10cm; góra wyszła extra, dół gorzej bo rozgrzewałem grut bardziej szukasjąc optymalnego ustawienia. I ZNALAZŁEM ;).Zaznaczyłem sobie ustawienie potencjometru gdzie tnie z leciutkim oporem i następne gdzie tnie jak po maśle ale już troszkę rozciągnięty drut. Przy tym mocniejszym podkręceniu drut wpada w delikatne drgania. Ne wiem czy będzie widać na fotce różnicę w cięciu, zaraz sapróbuję z kawałkiem 50cm.
A jak mocujecie profile? Kleić, przyszpilać? W tej chwili będzie bez naciągu pracują ego bo bardzo trudno i boleśnie jest pomagać sobie zamaną ręką...
Jaki profil byłby optymalny dla skrzydełka lekko ponad 200cm rozp i profil chyba 10-12% ?
EDIT
powierzcnia górna niemal idealna
Obrazek
dolna dużo gorsza
Obrazek
i sama rama
Obrazek
ramiona pionowe mają po 90cm więc jest z czego skracać


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 25 listopada 2012, 15:35 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
Super Ci wychodzi jak na pierwszy raz, u mnie było zdecydowanie gorzej.
To dolne cięcie przy natarciu to masz takie, dlatego że nie zachowałeś symetrii (jednoczesności) cięcia, czy jak to zwał. Aby tego uniknąć tnę z kolegą i liczę głośno w którym miejscu jest drut, druga osoba musi z tym drutem nadążyć. Na profilu mam zaznaczone kreski i popisane liczby. Profil robię z tektury i przyklejam taśmą dwustronną. Do jednorazowego wycinania tak wystarcza. Ale to jest tylko moje widzimisię, ilu pilarzy tyle technik rżnięcia :lol:

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 25 listopada 2012, 15:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6496
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Te ramiona to skróciłbym o połowę, musi się to strasznie "gibać" w rękach, a Ty masz w dodatku jedną unieruchomioną.

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 25 listopada 2012, 17:16 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 23 marca 2010, 22:47
Posty: 475
Wiek: 59
Lokalizacja: Gdańsk
Osa napisał(a):
Te ramiona to skróciłbym o połowę, musi się to strasznie "gibać" w rękach, a Ty masz w dodatku jedną unieruchomioną.

Jurek masz rację ale już wiesz dlaczego :) U mnie rama stoi, a ja przesuwam rdzeń odwrotnie nie dam rady.Rama będzie krótsza, teraz wyciąłem już większy fragment 66x30cm. Wyszło jeszcze lepiej tylko znowu nie zachowałem symatri na dole bo ...ale to już wiemy dlaczego :D. Zaraz będzie fotka
Załącznik:
spływ.jpg
spływ.jpg [ 44.8 KiB | Przeglądane 14676 razy ]

Załącznik:
natarcie.jpg
natarcie.jpg [ 78.98 KiB | Przeglądane 14676 razy ]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 25 listopada 2012, 17:54 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
Poćwiczysz i będzie dobrze, ten rowek na środku przy drugim zdjęciu to masz przez nierównomierny posuw materiału, lub drutu. Piłę koniecznie zmniejsz, jak pisał Adam. Bo takim czymś to trudno manewrować, możesz skopiować moją, nie chcę za to żadnych tantiem-ów :)
Naciąg drutu mam poprzez śrubę, działa to tak, drut jest poluzowany, włączam prąd i kręcę śrubką aż uzyskam prawidłowe naciągnięcie. Po cięciu zwalniam naprężenie i wyłączam prąd, aby drut się nie porozrywał. Za to mam całkiem sprytną wycinarkę i niewielką.

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 25 listopada 2012, 18:27 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 23 marca 2010, 22:47
Posty: 475
Wiek: 59
Lokalizacja: Gdańsk
Skrócę jak wydobrzeję :lol: Co do grzania - gdy nie szaleję z temperaturą to tnie jak na ostatnich fotkach czyli z pewnym oporem. W tej faziedrut nie jest wiotki ale gdy pcham styro to widać, że na całej długości odkształca się.
No to ramę już mam, działającą ramę :lol: teraz zostały mi jeszcze 4ry tygodnie niczego nierobienia więc muszę coś zrobić. Gdzie znajdę materiały do projektowania skrzydełek: proporcje, profile itp?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 25 listopada 2012, 18:46 
ja też se styropian wycinam :D ,pierwotne założenia wykorzystania zasilacza ATX upadło,bo jednak trzeba manipulować temperaturą drutu, a zasilacz w postaci prostej tego nie zapewnia.Użyłem ,nieużywanego od lat prostownika.Poszło gładko,
oczywiście jak na testowe cięcie.Użyłem struny gitarowej 0,23 mm.Szerokość=długość grzana ok 50 cm.Jednak irytuje mnie strasznie,że to działa NA OKO.Napiecie z prostownika:załóżmy 13,8 V a prąd? :od 3 do 8 A ?,a napięcie drutu w kg ?,
na oko to 2-3 kg,temperatura drutu ? , na oko 250 stopni,
qwa ,wszystko na OKO.ma może ktoś zebrane te parametry ?
Obrazek


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 25 listopada 2012, 19:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6496
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
I tak będzie na oko. Nawet Maszyna CNC przy styropianie dziala na oko. Co z tego, że dobierzesz temperaturę i prędkość posuwu. To jest cięcie teoretycznie bezdotykowe. Drut nie powinien dotykać materiału, (w teorii oczywista) styro odparowuje naokoło drutu. No i tu zaczynają się schody. Styropian lub styrodur nie jest jednokowym materiałem nawet od tego samego producenta. Potniecie trochę tego i wyjdzie samo ale zawsze mniej więcej. Przy cięciu ramką czyli ręcznie najważniejszy jest równomierny posuw, wszelkie rowki, zagłębienia wynikają z różnej prędkości. Przy CNC będzie trochę dokłądniej i równiej ale mając ustawione prametry temperatura i prędkość też trzeba uważać i korygowac z ręki. Ot takie mam przemyślenia

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 25 listopada 2012, 19:19 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
Cytuj:
ma może ktoś zebrane te parametry

Za dużo zmiennych w tym wszystkim, dlatego tak jest.
prostownik - prostownikowi, drut - drutowi, styropian itd...nierówny jest. Da się oczywiście policzyć, ale w praktyce i tak trzeba coś zmienić.
Przykład; gdy byłem w Technikum, magister inż. wykładał radiotechnikę, wzory obliczenia i inne takie, co tam tylko chciałeś miał w małym paluszku, jak mu się radio w domu zepsuło to zgadnij kto naprawił?

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 25 listopada 2012, 19:23 
Potwierdzasz moje przypuszczenia ;) ,ta struna gitarowa pięknie cięła(czas przeszły),bo zachciało mi się szybciej-dalem wiacej prądu ,przepaliła się.\ :( .To chyba oznacza ,że tylko badania wlasne organoleptyczne dadzą odpowiedź:jak dobrać parametry ;) i nie ma porad uniwersalnych w tym temacie.Pozdrawiam


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: niedziela, 2 grudnia 2012, 23:15 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 23 marca 2010, 22:47
Posty: 475
Wiek: 59
Lokalizacja: Gdańsk
Dziś pociąłem sobie dla wprawy ale już rdzeń pod konkretny model. Niestety cięcie zbieżnego to zupełnie inna je bajka :( Pierwszy rdzeń do śmieci właśnie przez zbieżność : cięciwy 22 i 12cm. Za drugim razem oprócz wykałaczek prowadzących na spływie wbiłem też w natarcie. Bardzo to pomogło jednak przesuwając rdzeń, a nie ramę jest chyba trochę trudniej (?). Efekt duuuuużo lepszy ale jeszcze troszkę trzeba poćwiczyć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: poniedziałek, 3 grudnia 2012, 08:40 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
Za bardzo się tym nie przejmuj, materiał w miarę tani, ćwiczyć możesz do woli :lol:
I we dwie osoby jak pisałem, wtedy tniesz zbieżne rdzenie całkiem dobrze. Nigdy nie próbowałem tak ciąć jak Ty, więc nie wiem czy łatwiej. Na początku to styropian miałem przyklejony do deski taśmą dwustronną, aby nie uciekał przed piłą. Teraz już doszliśmy z kolegą do wprawy i trzymamy wolną ręką. Podobno lepiej jest stosować "negatywy" profilu do cięcia, tylko trzeba zrobić wejście i wyjście drutu, ale ja robię na "pozytywach" w natarcie wbijam szpilkę, aby równo zacząć, spływ jakoś sam wychodzi.

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: poniedziałek, 3 grudnia 2012, 17:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 31 marca 2010, 08:00
Posty: 3701
Wiek: 74
Lokalizacja: Pabianice
Irek, pooglądaj sobie francuskie wynalazki do wycinania rdzeni:
http://aeropic.free.fr/indexenglish.htm

RC PLANE-polystyrene cutting-automatic cut itd.

Spokojnie dasz radę jedną ręką.
Nie tylko zbieżne, ale i ze zwichrzeniem :)

_________________
Pozdrawiam
karol


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: poniedziałek, 3 grudnia 2012, 18:38 
karlem napisał(a):
pooglądaj sobie francuskie wynalazki ...

Zdecydowanie nie doceniamy francuzów i rosjan ,jednych za to ,ze nie chcą mówić po angielsku a drugich za komunizm :lol:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: piątek, 7 listopada 2014, 17:41 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 22 czerwca 2010, 21:01
Posty: 231
Wiek: 30
Lokalizacja: Pszczyna-Poręba
Powiedzcie mi proszę - czy zasilacz z xboxa (wersja 300W) będzie współpracował z drutem oporowym ? Pomijam "wydolność" prądową, ale czy ta elektronika w nim przeżyje ? Ramkę mam na 1m drutu i szukam wygodnego i szybkiego w użyciu zasilacza do niego... Zakładając, że będzie się zbyt mocno grzał - można dołożyć kawałek spiralki dla zwiększenia rezystancji ;).

_________________
Pozdrawiam,
Karol


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: piątek, 7 listopada 2014, 18:14 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 19:48
Posty: 2807
Wiek: 59
Lokalizacja: Milanówek
Karol93 napisał(a):
Powiedzcie mi proszę - czy zasilacz z xboxa (wersja 300W) będzie współpracował z drutem oporowym ? Pomijam "wydolność" prądową, ale czy ta elektronika w nim przeżyje ? Ramkę mam na 1m drutu i szukam wygodnego i szybkiego w użyciu zasilacza do niego... Zakładając, że będzie się zbyt mocno grzał - można dołożyć kawałek spiralki dla zwiększenia rezystancji ;).

Nie wiem czy będzie się nadawał raczej bez regulacji nie będzie (musisz mieś możliwość regulacji w zależności od długości drutu), ale Darek napisał Ci, że jego wycinarka jest u mnie i jeśli potrzebujesz bez problemu możesz pożyczyć.

_________________
pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: piątek, 7 listopada 2014, 18:16 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2013, 12:14
Posty: 665
Wiek: 75
Lokalizacja: Olsztyn
Przepraszam , ale wtrącę swoje trzy grosze .
Użytkuje maszynkę CNC od długiego czasu i mogę coś dodać . Ja używam drutu oporowego kanthal a kupuje tu ;
http://www.conductance.pl/sklep
Nie jest to reklama po prostu tu jest najtaniej i co ważne każda kupiona partia ma te same właściwości , no i oczywiście cena . Ja używam drutu 0,2 mm jakoś ta grubość mi najlepiej leży .
Co do naciągu to przy ramce 100 cm . potrzeba uwzględnić około 30 - 40 mm . Przy ramce jak piła ramowa najlepsza jest guma modelarska .


Joker

P . S .

Używam tego francuskiego wynalazku i mimo że nie mówi po angielsku ( kturych nie lobie ta herbata z mlekiem ) jest naprawdę świetne .

_________________
Dobre towarzystwo i kropla rumu , lub na odwrót .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 7 listopada 2014, 18:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6496
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
I tak drut tytanowy bije wsie na głowę. Kanthal rwal się po około 1 -2 godziny założony dwa miesiące temu tytanowy ciągle tnie i ma się dobrze. Tniemy sporo EPP i ten zakup oprócz plotera byl jak do tej pory najlepszy. Cena tylko okrutna drutu. Na początek starczy spirala grzejna od żelazka kupiona na targu albo w sklepie z AGD

wysłane za pomocą Tapatalka

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: piątek, 7 listopada 2014, 19:08 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 11 maja 2013, 12:27
Posty: 65
Wiek: 31
Lokalizacja: Zbąszyń
Joker dzięki za link kupiłem na próbę 0,18 i 0,15 choć cały czas tnę na 0,2mm ;-)

Osa jakieś średnicy macie drut? Jest ew. możliwość kupienia paru metrów?

_________________
Pozdrawiam Marcin


Ostatnio edytowano sobota, 8 listopada 2014, 22:10 przez Boro09, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: piątek, 7 listopada 2014, 23:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:29
Posty: 5574
Wiek: 47
Lokalizacja: Huddersfield - taka dziura w UK :P
Osa daj mi namiary na tego tytana ... ja jakies znalazlem u siebie niby tytany ale cena jak za normalny prawie. Nie chce mi sie kolejny raz testowac ostatnio jak zanabylem 0.2 to mi co 20mm sie rwal bez jaj ! Myslalem ze maszyna przez okno poleci ....

_________________
Pozdrawiam Robert vel mammuth .
Wiele osob znajacych mnie tylko z "netu" podejrzewa, ze jestem aroganckim chamem.
Wszystko zmienia sie jak juz mnie poznaja osobiscie ...... maja pewnosc

jesli pomoglem - to kliknij >>> POMOGL <<<


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: sobota, 8 listopada 2014, 15:47 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 18:38
Posty: 1013
Wiek: 55
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Gdzieś widziałem, że do wycinarek można też stosować linkę na stalowe przypony wędkarskie. Ale głowy nie dam :)

_________________
Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: sobota, 8 listopada 2014, 21:06 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 11 maja 2013, 12:27
Posty: 65
Wiek: 31
Lokalizacja: Zbąszyń
Czemu nie w końcu stalowa ;-)

Czy ktoś próbował ciąć drutem wolframowo molibdenowym? Mam akurat kilka metrów w domu więc może byłby lepszy od kanthala.

_________________
Pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wycinarka do styropianu.
PostNapisane: sobota, 8 listopada 2014, 21:21 
Może zrobić "ściepę" i kupić hurtowo drut tytanowy :roll: Tylko dostawca "wschodni", ale jest też i Szkocki dystrybutor :D Electrovek Steel - kontakt
Ostatnia pozycja to cena w euro, a przedostatnia ilość w kG
Obrazek


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,293,964 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL