Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 09:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Elektrolityczne przygotowanie powierzchni przed malowaniem
PostNapisane: środa, 19 lutego 2020, 18:30 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 czerwca 2010, 17:26
Posty: 568
Wiek: 31
Lokalizacja: Siedlików
Cześć,
ostatnio bawię się trochę w odrdzewianie elektrolityczne. Zasilacz ze stabilizacją prądu, "+" na pręt grafitowy, "-" na element odrdzewiany. Elektrolit to woda z węglanem sodu. Po zakończeniu procesu i wypłukaniu szczotkowanie druciakiem jest pięknie.
Wszystkie wżery oczyszczone, metal nienaruszony, wszystko błyszczy... i tu zaczyna się problem.

Wypada zmatowić element przed malowaniem tylko jak? Piaskowanie odpada bo nie po to robiłem elektrolizę żeby teraz zniszczyć niektóre powierzchnie korundem; papierem ściernym we wżerach nic nie zdziałam (a często element to sam wżer).

Doczytałem, że przy elektrolizie w roztworze wody i soli kuchennej wydziela się trujący chlor, ale po zmianie polaryzacji "-" na pręt grafitowy "+" na element wydziela się już nie chlor, a wodór za to element stalowy jest rozpuszczany w roztworze czyli trawiony.

Zrobiłem szybki test i rzeczywiście oczyszczona wcześniej i wyszczotkowana śruba ładnie się zmatowiła.

I tu moje pytanie czy można to traktować jako dobre przygotowanie powierzchni pod malowanie?
Czy na przykład zrobiłem sobie właśnie warstwę czegoś na elemencie i potem farba będzie schodzić, gazować przy wygrzewaniu lub tym podobne??

Mam wrażenie że pytam o jakieś oczywistości ale kto pyta nie błądzi ;)
Pojawiają się filmy na yt o trawieniu stali ale nierdzewnej lub jest sporo niedopowiedzeń .

_________________
Myślenie nie boli... ale jest strasznie męczące.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,260,948 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL