Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 05:58

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: CSS-13 coroplast SP-APD
PostNapisane: wtorek, 3 listopada 2020, 14:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 listopada 2013, 11:04
Posty: 81
Wiek: 68
Lokalizacja: Bukowo
Prezentuję swojego nowego CSSa-13. Nie chcę powielać wątków, relacja z budowy jest na pfmrc, podam tylko najbardziej istotne dane: rozpiętość 1820 mm, waga do lotu 3600 gram, powierzchnia nośna ok. 90 dm2. Założenie pierwotne co do materiału- głównie coroplast, musiałem nieco skorygować, kiedy okazało się,że stateczniki z niego wykonane są za ciężkie jak na napęd elektryczny. Wykonałem je w wersji skorupowej, dwupowłokowej, po próbnym wyważaniu widać było, że napęd (silnik, regiel i bateria) tego nie wyważą. Wykonałem więc drugą wersję- jednopowłokową, czyli płaska płytka. Wagowo było by OK, ale jednak sztywność, zwłaszcza stat. poziomego, ogromnego w tym modelu (tak jak i w oryginale), oraz estetyka- były nie do przyjęcia. Poszedłem więc w konstrukcję z depronu z laminatem "tekstylno-polimerowym". Model odziedziczył po pierwowzorze charakter w powietrzu- dużą stateczność, niezbyt szybki lot, długawy rozbieg i dobieg (brak klap), oraz ten swoisty czar dwupłatowców, takich trochę żaglowców nieba. Nie miałem ambicji do tworzenia prawdziwej makiety- tą buduje nasz kolega Marex, mój CSS podpada pod definicję "makieta z daleka", którą sobie wymyśliłem, jeśli wnikliwi znawcy tematu zaczęli by zbyt drobiazgowo dopytywać o szczegóły :D .


Załączniki:
DSC_0239.JPG
DSC_0239.JPG [ 5.93 MiB | Przeglądane 5681 razy ]
DSC_0240-1.JPG
DSC_0240-1.JPG [ 2.14 MiB | Przeglądane 5681 razy ]

_________________
Zbyszek SP-1968
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: CSS-13 coroplast SP-APD
PostNapisane: wtorek, 3 listopada 2020, 15:21 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 czerwca 2015, 13:19
Posty: 195
Wiek: 54
Lokalizacja: Katowice
Zbyszku -piękna modelarska robota.To tylko dowodzi że nie ważne jaki materiał prawdziwy Modelarz sobie zawsze poradzi ;) :)
Gratuluję i proszę o film :)

_________________
Wicherek 25 RC Elektro - 95%
( IS-Komar w budowie )- 99% :)
Ideal V
Fox 2300
Filip 600 Sport
Jak 3 - Aircombat

Pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: CSS-13 coroplast SP-APD
PostNapisane: wtorek, 3 listopada 2020, 15:44 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 listopada 2013, 11:04
Posty: 81
Wiek: 68
Lokalizacja: Bukowo
Roman- dzięki! Z filmem niestety trzeba czekać, aż będą warunki, tzn. kierunek wiatru zachód,północ, ew. lekko północny wschód, no albo prawie cisza- model wymaga dłuższego rozbiegu i jakiej takiej jakości podłoża, a to u mnie właśnie w tych kierunkach. Mam jakieś urywki filmów, ale to się nie kwalifikuje do pokazywania. Jak co tylko nakręcę, to pokażę oczywiście.

_________________
Zbyszek SP-1968


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: CSS-13 coroplast SP-APD
PostNapisane: wtorek, 3 listopada 2020, 22:09 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 czerwca 2020, 08:34
Posty: 504
Wiek: 74
Lokalizacja: Kraków
Powiem tak Zbyszku: obserwowałem Twą relację "tu i tam" i byłem autentycznie pod wrażeniem, głównie z uwagi na zastosowane przez Ciebie technologie i sposób, z jakim się z nimi "obchodziłeś". Dla mnie to nawet nie tyle nowości, a po prostu "biała magia" /bo taka modelarska/ i zupełnie mi nie znana. Ale to drobiazg. Brak "wiedzy" w temacie też jest czasami dobrym sposobem tłumaczenia ignorancji... Ważny jest efekt końcowy, ten wizualny, i ten praktyczny, czyli model w locie. Oba super! Model, jak ten cywilny, z Krosna /nie pomyliłem, aby Twego malowania z czymś innym?/ I ten w locie. Powoli, majestatycznie... Tak, jak być powinno. Najserdeczniejsze gratulacje i życzenia dalszych, równie udanych i trafionych w punkt, projektów. Ja o swoim ptaszku napiszę w najbliższym, dostępnym, czasie.

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

_________________
Pozdrawiam - Marek, użytkownik klejów do drewna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: CSS-13 coroplast SP-APD
PostNapisane: wtorek, 14 lutego 2023, 13:11 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 listopada 2013, 11:04
Posty: 81
Wiek: 68
Lokalizacja: Bukowo
Po trzech latach zorientowałem się, że nie dotrzymałem słowa i nie zamieściłem obowiązkowego filmu- koledzy- przepraszam!
SP-APD latał pięknie, ale miał wadę, podobnie zresztą jak oryginał- nie lubił wysokiej trawy (prawdziwe CSS-y, oczywiście w we właściwej proporcji, też nieraz "fikały" pół koziołka w mniej przyjaznym terenie). Większość lotów na moim "lotnisku" kończyła się kapotażem. Następstwa tego z kolei były takie, że musiałem od nowa regulować naciągi tych wszystkich drutów, często też uszkodzeniu ulegała atrapa silnika, szczególnie dwa dolne cylindry i układ wydechowy. Nie był to model "nisko obsługowy", tak, że w końcu podjąłem decyzję, żeby go zdjąć ze stanu latających i przesunąć do kategorii "eksponat sufitowy". Oto dwa filmy z CSS-13 z czasu kiedy jeszcze latał. Wisi sobie więc w garażu i budzi miłe wspomnienia. Ma już następców, mniej kłopotliwych w użyciu, choć bez tego wdzięku starych żaglowców...




_________________
Zbyszek SP-1968


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: CSS-13 coroplast SP-APD
PostNapisane: wtorek, 14 lutego 2023, 14:34 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
Lata bardzo ładnie.
Dużo więcej uroku dodało by mu pyrkanie w powietrzu. Po obejrzeniu tych filmików wyciągam wniosek: tego typu modele zawsze z napędem spalinowym ;)

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: CSS-13 coroplast SP-APD
PostNapisane: wtorek, 14 lutego 2023, 20:19 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 marca 2012, 11:26
Posty: 1559
Wiek: 59
Lokalizacja: Peterborough, UK
Zacny modelik

_________________
Pozdrawiam
RobUk
HyperBipe 900, AMBeR III "Experience", Spitfire MKIIb, Sbach342, White Sheep 480 Quad, RoboFlat 270, AOKFly 230, Realacc 210
"Nie ważne jak zaczynasz, ważne jak ... kończysz ..." 3W Kasta


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,290,712 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL