Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 08:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 23:17 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Witam wszystkich forumowiczów.
W tej relacji będę zamieszczać zdjęcia z przeróbki zabawki ratraka z zabawkarskiej firmy Dickie. Model jest w skali ok.1:16. Oryginał ma napęd dwoma silniczkami na oko 280-tkami sterowanymi nieproporcjonalnie dwoma kanałami. Oświetlenie przednie z dwóch żaróweczek i dwa pomarańczowe koguty też z żaróweczkami. Plastykowe gąsienice są dość sztywne. Gdy się zetrą, zostaną zastąpione samoróbkami z pasów z plecionych taśm z tworzywa i poprzecznych profili aluminiowych. Przekładnie i silniki zostaną zastąpione zestawami z czołgów HENG LONG, które po niezbędnych przeróbkach (wycinkach) zmieszczą się w dotychczasowej "komorze silnikowej". Zostaną zainstalowane białe LED-y do oświetlania i LED-owe koguty.
Oryginał z fabrycznym "rzucikiem z białej farby" - do usunięcia
Obrazek
Obrazek ObrazekObrazek

Farba wygląda fatalnie, jakby coś go osr... . Usunąłem to moczeniem w płynie hamulcowym. Niestety miejscami poszło aż za dobrze. Razem z białym paskudztwem "zeszły" czarne szyby a czarny plastik podwozia spłowiał. Na szczęście z podwozia tylko klapkę luku zasilania tak załatwiłem. Chyba pomaluję sprayem na czarno podwozie. Tu widać już zamontowane podparcie wałów kół napędowych. Ale o nich za chwilę.
Obrazek

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Ostatnio edytowano środa, 16 maja 2012, 23:00 przez krankor, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Snow King Dickie upgrade
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 14:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Pierwszą zmianą było ażurowanie tylnego koła "napinającego". Tak naprawdę to ono jest sztywno osadzone. Zimą na sniegu okazało się się, że szczególnie mokry śnieg przy zwrotach nabierał się do środka gąsienicy i ubijał na tylnim kole zwiększając jego średnicę. Z tego powodu też silniki nie miały siły uciągnąć całośći, bo nierozciągalne gąsienice napinały się na skrajnych kołach tak mocno, że przeskakiwały ząbki w przekładniach. Pomysłem na obejście było wyażurowanie kół. Albo jazda tylko w sypkim zmrożonym sniegu ;)
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Ostatnio edytowano piątek, 6 kwietnia 2012, 06:29 przez krankor, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Snow King Dickie upgrade
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 14:12 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 1 maja 2011, 19:05
Posty: 99
Wiek: 60
Lokalizacja: Brzegi
Fajnie ,że widać postępy prac, tylko czy wy ażurowanie kół ich nie osłabi, jak dostaną rozumiem mocniejszą przekładnie może z mocniejszym silnikiem.
Ogólnie bardzo mi się podoba pomysł, przerobienia tej zabawki na coś bardziej sprawnego.
Czekam na postęp prac, miło będzie oglądać.

Pozdrawiam Paweł

_________________
Paweł


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Snow King Dickie upgrade
PostNapisane: piątek, 6 kwietnia 2012, 07:18 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Z osłabieniem konstrukcji koła chyba nie jest tak źle. Zresztą po wymianie przekładni okazało się konieczne przestawienie tylnego koła. Obudowy przekładni żeby się zmieścić we wnętrzu spowodowały przesunięcie osi przednich kół. i to "zwiększyło" drogę przebiegu gąsienic. A ponieważ są nierozciągliwe - mogłem albo przesunąć oś tylnych kół (na razie tego nie chcę robić) albo zmniejszyć ich średnicę. Zrobiłem nowe o mniejszej średnicy.

Następna przeróbka to podparcie półosi napędowych. Zrobiłem to już na początku, na oryginalnych przekładniach. Jako, że to zabawka, nikt specjalnie się jej żywotnością nie przejmuje przy projektowaniu. Luzy w plastikowych obudowach będących łożyskami dla osiek kół zębatych i półosiek są duże. Dorobiłem z blaszki mosiężnej i rurek fi 2 podpory. Podpierają półoś tuż przy kole napędowym, które ciągnie sobą gąsienicę. Początkowo półośkę obejmowała dwuczęściowa panewka skręcana, ale potem zrezygnowałem ze skręcania jej i tylko tylna część podpiera zapobiegając cofaniu półośki przez opór gąsienicy.

Wyglądają trochę steampunkowo , ale gąsienice i tak to zasłaniają :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy nowych przekładniach półosie są fi 8 ale też ich łożyska chorują na szybkie zużywanie się od dużych nacisków na długim ramieniu. Albo materiał łożysk ślizgowych jest marnej jakości. Może je wymienię na zamknięte łożyska toczne. Na początek chyba wykorzystam te podpórki.

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade
PostNapisane: niedziela, 8 kwietnia 2012, 01:00 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Teraz kolej na modyfikacje napędów. Po zdjęciu wszystkiego co się dało odkręcić ( gąsienice, kabina, tylna platforma i błotnik) została wanna z silnikami i kołami na półosiach. Odciąłem odbiornik z regulatorami a właściwie włącznikami dwukierunkowymi.
Obrazek
Podpiąłem dwa dwukierunkowe regulatory silników szczotkowych z wyłączonymi hamulcami.
Obrazek
Sterowanie można zrealizować mixerem typu delta. Niestety dynamika silniczków oryginału zostawia wiele do życzenia. Przed rozbebeszeniem wszystkiego zrobiłem pomiary obrotów koła napędowego. Z pojedynczym pracującym silnikiem miało ok 210 obrotów na minutę. Gdy były włączone oba silniki napięcie spadało i oba razem miały już tylko max. 180 do 185. Ponoć to miało dawać prędkość całości ok 8 km/h. Trzeba to zmienić.
Po odkręceniu klapki zakrywającej przekładnie od dołu i usunięciu dotychczasowych kółek zębatych trzeba usunąć poziomą przegrodę, żeby zrobić pomieszczenie dla nowych przekładni.
Obrazek
Wycinamy ją np.grotem lutownicy transformatorowej. Nie tej ze zdjęcia.
Obrazek
Zespoły napędowe z czołgów HENG LONGa zwykle pracują obok siebie w wannach szerokości ok 110 mm. Tu mam tylko 71 mm. Żeby się zmieściły musiałem skrzyżować je względem siebie wycinając to i owo z blaszanych obudów.

Obrazek

Obrazek

Dotychczasowe półosie uciąłem a nowe grube półosie nawierciłem i wsunąłem.

Obrazek

Obrazek

cdn.

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade
PostNapisane: wtorek, 10 kwietnia 2012, 09:53 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Z lewym zespołem przekładni poszło w miarę gładko. Zmieścił się akurat, na styk, jakby był od niego ;) Żeby unieruchomić go, będzie przykręcony do dna, może też do boku wanny. Z prawym będzie znacznie gorzej. Trzeba go obrócić wokół osi napędowej na tyle wysoko, żeby prawy silnik wszedł nad lewą przekładnię.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade
PostNapisane: wtorek, 17 kwietnia 2012, 13:51 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Teraz przyszła kolej na wstawienie prawego zespołu. Jak wspomniałem wcześniej, trzeba było je skrzyżować, by silnik ominął lewą obudowę i zsunąć do siebie. Prawy zespół je mocowany śrubami do bocznej ścianki wanny.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade
PostNapisane: piątek, 20 kwietnia 2012, 07:08 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Wyraźnie czuć luz na końcach półosi napędowych z założonymi kołami. Żeby po niedługim czasie jazdy pod obciążeniem od stawiających opór w terenie gąsienic nie zrobiły się ogromne, musiałem wrócić do zrobionych wcześniej podparć. Wymieniłem tylko tulejki na półośkach. Teraz mogą być tulejki, bo samo koło napędowe z półośką można wyjąć z półosi wychodzącej z przekładni. Zastrzały zostały stare. Żeby piasek nie zapewnił "dodatkowego smarowania" :lol: założyłem filcowe uszczenienia. Dodatkowo na otwory w wannie, którymi wychodzą półosie napędowe fi 8, przygotowałem uszczelnienia filcowe zabezpieczające przed piaskiem. Są to podkładki stalowe grubości 0,5 i śednicy zew. 15

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade
PostNapisane: wtorek, 1 maja 2012, 23:10 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu, ale prace wcale nie ustały. Choć w samym ratraku prace stanęły, wykluwają się nowe pomysły. Między innymi na zaczep ma wyglądać "mocno" i zrobię go z małej szakielki. Zamiast rzeźbić (co zakładałem początkowo) posłużę się gotowcem. Na zdjęciu podtrzymywana szekla w jej nowym miejscu.
Obrazek

Równolegle powstaje przyczepa, którą będzie ten ratrakowy ciągnik targać za sobą. Ma początkowo nosić na sobie czołg zamiennie z poduszkowcem. Mam nadzieję, że uciągnie.
Pooglądałem trochę filmików na youtubie i wykombinowałem :D Moja będzie miała podwozie w systemie tandem, cala platforma będzie się pochylać do tyłu, żeby dało się na nią wjechać (lub "wlecieć" w przypadku poduszkowca).
Po pomiarach wyszło, że platforma główna będzie mieć wymiary 250 x 450. Całość konstrukcji powstaje z profili aluminiowych dostępnych w Brico. Początkowo główna rama miała być pospawana. Jednak jeszcze przed próbami zmieniłem sposób łączenia na wyłącznie nitami zrywkowymi fi 3,2. Ewentualnie śrubkami.
Główna platforma ma stelaż z rurek kwadratowych 10x10x1. Na środku długości ma pogrubienie z tej samej rurki pod blaszane obudowy tworzące zawias dla wahacza kół.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Poprzeczne rurki, żeby umocować nitami schowanymi wewnątrz wzdłużnic zabudowałem partyzanckimi końcówkami.
Obrazek
Przynitowane w poprzeczkach.
Obrazek
Niektóre nity muszą mieć schowane główki, bo na powierzchniach gdzie by wystawały, bedą położone nastęne kształtowniki, np. burty. Inny powód to konieczność "ratowania" kwadratowej rurki przed zniekszałceniem, gdybym ją przynitował przez powietrze wewnątrz niej.

Przy nitowaniu trzeba posługiwać się "stołem", żeby już na początku nie zwichrować płaszczyzny. Plus oczywiśćie ekierka lub kątownik, bo kąty proste pójdą się paść.
Obrazek
Dla zabezpieczenia konstrukcji wstawiłem trójkąty z kątowników 10x10x1. Utworzyłem też tym samym zwiększoną ilość podpórek pod blachę, która pokryje stelaż.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Opony od modeli 1:18 z HK założyłem na felgi wyskrobane własnoręcznie z plastykowych kółek meblowych odpowiedniej średnicy sklejonych na szerokość. Podrasowałem je trochę ażurując. Oryginalne ze sklepu były jakieś nieładne i na dodatek niedostępne. „Powietrze” w oponkach zrobiłem z otuliny wodociągowych rurek miedzianych nadając im odpowiednią twardość.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Same wahacze są ugięte z pełnego profilu 10x10. Osie to śruby M4 z założonymi „łożyskami” z rurki mosiężnej. Na rurkach są aluminiowe dystanse odsuwające oponę poza obrys platformy.
Obrazek
Obrazek

Kółko zaczepu przyczepy zrobię z kulki bedącej oryginalnie uchwytem do szuflady. Kulkę zeszlifowałem na kamieniu szlifierskim na płasko. Jest z jakiegoś nieiskrzącego stopu. Potem przewierciłem pastylkę i zacząłem ją piłować i szlifować.
Obrazek
Obrazek
Teraz wygląda tak i to nie jest jeszcze ostatni szlif ;)
Obrazek

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade
PostNapisane: niedziela, 13 maja 2012, 01:37 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Teraz kolej na części ruchome. Część nieruchomego zespołu zaczepu względem poziomu. Nazwy wyjasnią się póżniej. Zresztą nie wiem, może są nie poprawne ;) Ten zespół zbudowany jest głównie z dwuceownika. Wzdłużnice i jedna przednia poprzeczka. Środkowa i tylna to ceownik. Sposób łączenia nitami, czasami z pomocą dodatkowych blaszek, widać na zdjęciach. W tylnej części wkleiłem trochę"mięsa" pod zawias, żeby się dziury nie wyrobiły.
Obrazek
Obrazek
Od spodu platformy będą przymocowane dwa ceowniki, które w stanie przyczepy "do jazdy" będą chować w sobie wzdłużnice. Mniej więcej w połowie długości dwuceownika będzie oś obrotu.
Obrazek
Żeby rama schowała się w ceowniku muszą być wycięte okienka po wewnętrznych stronach na poprzeczki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tu widać już w pełni, jaki jest pomysł na pochylanie całej platformy. Długie ceowniki pod platformą, będą się obracać względem ramy zaczepu i dotykać tyłem gruntu. Wtedy będzie można zjechać z przyczepy.
Obrazek

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade
PostNapisane: niedziela, 13 maja 2012, 13:29 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
krankor napisał(a):
....

Kółko zaczepu przyczepy zrobię z kulki bedącej oryginalnie uchwytem do szuflady. Kulkę zeszlifowałem na kamieniu szlifierskim na płasko. Jest z jakiegoś nieiskrzącego stopu.
...


To ZnAl.
Stop cynku z aluminium. Duża zawartość cynku.
Stopem tym można trawić kwas solny do lutowania.
Tylko po całym procesie trzeba przefiltrować, bo jednak aluminium brudzi.

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade
PostNapisane: niedziela, 13 maja 2012, 20:48 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
No tak Jarku, tylko że to mi na nie ZnAl nie wygląda. ZnAl można skrobać praktycznie scyzorykiem. "To" ma twardość stali.

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Ostatnio edytowano środa, 16 maja 2012, 22:58 przez krankor, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade
PostNapisane: środa, 16 maja 2012, 22:57 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Następne zdjęcia coraz bardziej kompletnej przyczepy. Tu przynitowane ceowniki. Przyczepa na plecach.
Obrazek
Założona część ruchoma. Przyczepa na plecach.
Obrazek
Położenie części w rozłożonej przyczepie, pochylonej. Nadal na plecach.
Obrazek
Zbliżenie okienek w ceownikach na poprzeczki i wybrań po kapelusze nitów mocujących ceowniki do platformy.
Obrazek
Przyczepa pochylona, już na "nogach", nadal brakuje kilku zasadniczych detali.
Obrazek
Obrazek

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: piątek, 18 maja 2012, 10:50 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
Tak śledzę tą relację i zadaję sobie pytanie: Po co Ci to ?
Sterowanie prawo/lewo oraz przód /tył jest trochę nudne i trąca mi zabawkarstwem. Czy nie za duży jesteś ? ;)
Budowa modeli samolotów (zwłaszcza od podstaw) i jeszcze sprawne sterowanie w locie to jest to, chociaż moja kobietka i tak wielokrotnie mi wypominała, że siedzi we mnie duże dziecko.
No ale taki ratrak, przyczepa to ??? ;)

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: piątek, 18 maja 2012, 12:15 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Ratrak to żeby zestaw przebrnął przez piachy plaży. a na przyczepie będzie poduszkowiec, samolot lub... czołg. Tak ogólnie to do małej insceniazacji między kolejnymi biegami w wyscigach wodnosamolotów. Dla publiczności.

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: środa, 18 lipca 2012, 23:23 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Temat wbrew pozorom nie umarł. Inne rzeczy były bardziej na czasie. Ale powoli. powoli będzie się posuwać do przodu. Widzę po liczbie odwiedzin, że ktoś tu jednak zagląda :) Wpisy byłyby nadmiarem szczęścia.

A więc do rzeczy.
Pojazd będzie miał oświetlenie prawie wyłacznie LEDowe. Będą lampy "drogowe", pozycyjne, obrysówki, kierunkowskazy i kilka innych. W końcu ratraki są nieźle oświetlone :) W tylnej platformie wypiłowałem otwory pod pierwsze diody.Przy okazji psiknąłem ją na szaro, żeby zlikwidować ten ohydny śnieżek.

Obrazek

Przednie kierunkowskazy będą miały porządne pomarańczowe klosze dopasowane do krzywizn kabinki. Dawcą o zbliżonych krzywiznach okazał się kloszyk z lampki od malucha.

Obrazek

Jak wszystko zacznie pracować, wewnątrz może się zrobić trochę gorąco. Ale nie tylko dlatego, żeby była wentylacja, wypiłowałem zamaskowane ażury komory silnikowej.

Obrazek

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: niedziela, 2 września 2012, 13:30 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Na dach kabinki zostaną zamontowane zbudowane od podstaw układy wirujących kogutów. "Poskładałem" je z LEDów SMD 0805 i układów 4017 i 555. Zadanie dla zegarmistrza :lol: I wsadzone w "oryginalne" kloszyki, w któych przedtem była pojedyncza żaróweczka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak to będzie wyglądać w działaniu


Tył wzbogacił się o zaczep z szekli obudowany kątowniczkami aluminiowymi i przykręcony do wanny. To najmocniejsza część w całym zestawie, wytrzyma kilkaset kilogramów :D

Obrazek

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Ostatnio edytowano niedziela, 2 września 2012, 17:21 przez krankor, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: niedziela, 2 września 2012, 13:39 
Offline
modelarz

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 19:06
Posty: 939
Bacznie obserwuję temat i z podziwem śledzę postępy.
Rewelacja! :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: niedziela, 2 września 2012, 15:18 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 kwietnia 2012, 09:24
Posty: 143
Wiek: 31
Lokalizacja: Wólka
Z niecierpliwością czekałem na kolejną porcje relacji i nadal mam mało. Ogólnie rewelacja i czekam na więcej :-)

_________________
Patryk :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: czwartek, 6 września 2012, 00:16 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Kolejne drobiazgi, które znalazły się na ratraku. Na błotnikach pojawiły się gustowne chlapacze, czy jak to tam się nazywa.
Obrazek

Wzmocnienie zaczepu widziane od spodu.
Obrazek

W wyażurowanych otworach osłony silnika wkleiłem siateczkę z pomalowanej na czarno firanki.
Obrazek

Istniejących lusterek na pałąkach z plastiku nie zmianiałem (na razie), nakleiłem tylko lustrzaną srebrną folię w pustym dotąd miejscu.
Obrazek
Obrazek

Tandetną platikową imitację tłumika wydechu zastąpiłem "chromowaną" wersją z wkładu Zenitha z osłoną termiczną z końcówki zapalarki do gazu. Jak znajdę odpowiednie sitko z okrągłymi otworami zastapię tę tymczasową osłonę.
Obrazek
Obrazek

Płytka z pająkiem połączeń koguta z LEDów.
Obrazek

Pokazane wcześniej uszczelniacze filcowe na półosie wreszcie dostały odpowiednie wkręty i załozyłem je na obie półoski.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na przekładnie z silnikami wystające z wanny dorobiłem osłonę z tekturki, żeby różne kabelki się nie wkręciły w nie. Białe prostokąty to uzupełnienia z polistyrenu wklejone w dziury, które ułatwiałyby dostawanie się do wnętrza kurzu i piasku.
Obrazek

Na dachu kabinki dorobiłem właz kryjący główny wyłącznik i przełączniki oświetlenia. Potem może będą zastosowane elektroniczne przełączniki oświetlenia.
Obrazek
Obrazek

I trochę kabelkologii w kabinie. Nie wszystko jest jeszcze podłączone.
Obrazek

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: wtorek, 18 września 2012, 22:08 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Model ratraka został poskładany i poszedł w bój na plażę w Skarżysku-Kamiennej nad Zalewem Rejowskim. Zostały podłączone światła na razie uruchamiane ręcznie, docelowo zdalnie multiprzełącznikiem sterowanym z nadajnika


Model walczył na asfalcie, trawie, piachu suchym, mokrym i piaseczku. Sam radził sobie nieźle. Wychodził po porośniętym trawką "zboczu" ok. 45 stopniowym w górę i w dół. Przy czym w dół potrafił się sturlać przez kabinę :P

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po ok trzy do cztero-godzinnym katowaniu układu jezdnego przez 12-latka (na tyle spokojnie wystarczyły dwa pakiety, nawet więcej o 1/4 czasu) mocno zauważalnie rozciągnęły się plastikowe gąsienice. W piasku były kamyczki, które często włąziły między koła a gąsienice. Zespoły przekładni muszą przejść przegląd. Gąsienice zaczęły spadać z tylnego koła napinającego. Trzeba wmienić na większej średnicy koła.
Do poprawnej jazdy po sypkim piachu trzeba było dociążyć pojazd dorywczo dwoma pakietami (ok 500g)


_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: środa, 19 września 2012, 10:30 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 kwietnia 2012, 09:24
Posty: 143
Wiek: 31
Lokalizacja: Wólka
Światła robią wrażenie... Aż szczęka opada (:) :D

_________________
Patryk :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: środa, 19 września 2012, 10:31 
Patrick napisał(a):
Światła robią wrażenie... Aż szczęka opada (:) :D

Szczególnie "koguty"... normalnie full wypas (:)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: środa, 19 września 2012, 11:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2010, 21:15
Posty: 7375
Wiek: 54
Lokalizacja: Śrem
Kawał dobrej modelarskiej roboty. Gratulacje.

_________________
Pozdrawiam - Wojciech; POL - 7728
Jantar Themisto; Jantar Magic; Futaba 18SZ
FILMY


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: środa, 19 września 2012, 13:06 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Dziekuję Panowie, dziękuję :) :) :)
Że tak powiem, to jeszcze nie koniec budowania. Będzie ciąg dalszy niedługo. Czasu ba hobby jest zawsze za mało. Maszyna pojechała na imprezę niedokończona, ale sprawna. Najlepiej radziła sobie sama, bez przyczepy z ładunkiem

Czasu na plaży trochę było, więc dziwne pomysły tez przychodziły do głów ;)


Nie wiem dlaczego ładuje się "obraz kontrolny " :(

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: czwartek, 20 września 2012, 08:11 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2011, 11:39
Posty: 1530
Wiek: 57
Lokalizacja: Ełk
Oj Grzesiu, chyba Arnold poczęstował Ciebie Duchem Puszczy :lol:

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: czwartek, 20 września 2012, 11:18 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 6 lipca 2011, 11:27
Posty: 1499
Wiek: 59
Lokalizacja: Wągrowiec - Wlkp
Nie tylko Duch Puszczy tam był ... ;) Szkoda, że Ciebie nie było.

_________________
pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ratrak Snow King Dickie upgrade i przyczepa
PostNapisane: czwartek, 4 czerwca 2015, 18:29 
[CIACH] - reszta na PW


Ostatnio edytowano czwartek, 4 czerwca 2015, 18:39 przez wojcio69, łącznie edytowano 1 raz
Regulamin


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,299,412 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL