Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 06:45

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wybor silnikow do frezarki cnc
PostNapisane: niedziela, 25 marca 2018, 18:20 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 25 marca 2018, 00:34
Posty: 3
Wiek: 56
Lokalizacja: Toledo
Witam serdecznie.

Poniewaz to moj pierwszy list na tym forum dlatego tez prosze o wyrozumialosc jesli cos bedzie nie jasne .

Od dluzszego czasu chodzi mi po glowie pomysl zbudowania malej frezarki do plytek drukowanych. I teraz nadszedl czas. W tej chwili skladam os X . Obudowa zrobiona jest z plyt bakelitowych o grubosci 11 mm i 100 mm wysokosci. Wymiary wewnetrzne to ok 400 x 428 mm. Os X to dwa prety 16 mm o dlugosci 428 mm i do przeniesienia napedu zastosuje dwie sruby trapezowe 8 mm .
I teraz przyszedl moment na wybor napedu. W tej chwili posiadam dwa silniki , jeden to Nema 17 ( 17HS8401, 5,2Kg·cm 1.7A ) i drugi
Sonceboz 6600R046 con 1.8A 1.9Nm 9.2 V . Ten drugi to odpowiednik Nema 23.

Na innym forum opisalem ten drugi silnik i dostalem odpowiedz , ze sterowniki beda sie mocno grzaly gdyz silnik ten posiada wysokie napiecie zasilania tj 9.2 V . W internecie szukalem danych pierwszego silnika i praktycznie nigdzie nie znalazlem informacji na temat jego napiecia , jedynie na jednej stronie , ze jest na 12 V . Wszedzie podany jest prad .

Do sterowania silnikami mam Arduino Uno + Sheld V3. Drivery to A4988 ale beda zastapione przez troche mocniejsze DRV8825 .
Tak wiec na tym etapie budowy , mozecie mi doradzic , ktore silniki wybrac. Pierwsze proby bede robil z Nema 17 bo mam sprzegla elastyczne na oske 5 i 8 mm ( do Sonceboz potrzebne sa 6.25 i 8 mm )

Pozdrawiam


Zapomnialem napisac czy moge zastosowac do zasilania wszystkiego zasilacz impulsowy 24 V 4.5 A bo takich mam kilka. Teraz , do prob urzywam akumlatora 12 v 7 Ah


Załączniki:
Silniki.jpg
Silniki.jpg [ 85.5 KiB | Przeglądane 3113 razy ]
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wybor silnikow do frezarki cnc
PostNapisane: niedziela, 25 marca 2018, 20:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Na wstępie zdecydowanie odradzam frezowanie płytek. Pył powstający z usuniętego laminatu to zło w 1000% a przebywanie w nim nie jest zbyt mądre. Jak chcesz załatwić płuca to już lepiej pal cygara.
Wiem, że frezowanie jest wygodne i szybkie, no i dość tanie, ale mimo wszystko...

Jeśli górne linijki Cię nie przekonały i dalej chcesz frezować PCB, to wymień obydwa silniki (X,Y) na takie same. Do frezowania nie są potrzebne jakieś wielki moce więc nie trzeba kupować wielkich silników. Dwa różne silniki spowodują tygodnie spędzone na określenie parametrów żeby maszyna chodziła w miarę gładko.

Jeśli chodzi o wielkości to jak już pisałem wielokrotnie NEMA + numerek określa tylko wielkość mocowania. Ni jak nie mówi o mocy silnika. W tym samym rozmiarze np 17 to jego długość spowoduje, że będzie mocniejszy lub słabszy, ale są wyjątki bo to zależy od budowy, sterowania, itd, itp

Żeby nie wymyślać koła od początku możesz zobaczyć na gotowe produkty: https://www.banggood.com/2417-3-Axis-Mini-DIY-CNC-Router-Wood-Craving-Engraving-Cutting-Milling-Desktop-Engraver-Machine-240x170x65mm-p-1209292.html
Ta maszynka jest zrobiona na silnikach (nota katalogowa - NEMA17, biorących aż 0,90A i działa.

Co do woltów to silniki krokowe działają zupełnie inaczej. Dla przykładu, powyższe Chińczyk napędza z 12V, nota katalogowa radzi 24V a w wielu miejscach są opisane jako 5V. Poczytaj więc jak to działa.

Ten bakelit mnie zainteresował bo dawno go nie widziałem :D to stare zapasy czy może w gorącej Hiszpanii dalej się go używa?

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wybor silnikow do frezarki cnc
PostNapisane: niedziela, 25 marca 2018, 20:53 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 25 marca 2018, 00:34
Posty: 3
Wiek: 56
Lokalizacja: Toledo
No cóż , jak to mówią , kości zostały rzucone i budowa ruszyła. I póki co nie zanosi się na przerwę.
Powracając do tematu silników , to już wiem ze oba maja być jednakowe. Tutaj nie mam wątpliwości , jedynie to to czy zamontować Nema 17 czy tez te drugie. Byc może odpowiedzią będą próby z tymi słabszymi. Jeśli się okażą wystarczające to przy nich zostanę. Jeśli nie to zamontuje mocniejsze.
Odnośnie zasilacza , to nie wyklarował mi się temat. Moge zasilać zestaw Arduino Uno + Sheld zasilaczem 24 V ? Sterowniki mogą pracować do bodajże 35 V wiec chyba nie powinno być z tym problemu. Z drugiej strony , patrząc na zacisk zasilania na płytce Sheld to dużo "amperów" chyba nie wytrzyma wiec i mój zasilacz 5 A powinien wystarczyć.

Co się tyczy płyty bakelitowej , to tak jeszcze tutaj się jej używa. W pracy mamy 20 mm i 11 mm , którą prawie cala zużyłem na moja frezarkę. 20 mm używa się dużo ale dla mnie jest i za gruba i za ciężka. Myślę ze 11 powinna wystarczyć. Do listu załączam zdjęcie jak wygląda obudowa a raczej jej cześć. Oski nie są zamontowane tylko wsadzone aby zobaczyć jak to wszystko wygląda. Jako łożyska posuwowe zastosowałem elementy neumatyczne Festo . W środku maja łożyska kulkowe liniowe. Takie same chce zastosowac na os Y . ( Na zdjęciu widać dwa takie elementy , które to początkowo były jednym. Ja rozciolem na polowe i jeszcze muszę zfrezować na płasko )

Pozdrawiam


Załączniki:
Obudowa.jpg
Obudowa.jpg [ 168.82 KiB | Przeglądane 3081 razy ]
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,293,797 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL