Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 06:02

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nema 17HS19-2004S1
PostNapisane: środa, 25 października 2017, 00:25 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 października 2017, 21:12
Posty: 6
Wiek: 47
Lokalizacja: UK
Witam

Na początku pozdrawiam wszystkich dłubiących. Ostatnio mnie wzięło na zrobienie sobie własnego cnc na trzech osiach.

Arduino UNO
CNC Shield
A4988 (rezystor 100)
Nema 17HS19-2004S1
GRBL Controller 3.6.1
GRBL 0.9a

Wszystko szło w jak najlepszym porządku i maszynka rysowała jak głupia proste kółka, krzyżyki, kwadraciki napisane ręcznie Gcodem. Problem pojawił się z bardziej zaangażowanymi kodami wygenerowanymi w innych programach np. Inkscape lub www.makercam.com bo okazało się że zamiast mm mam centymetr i po zmianie w Grbl (200.000 step/mm) wszystko chodzi o wiele wolniej aczkolwiek milimetr jest milimetrem :) (zmiana default seek, default feed nawet na 7200.000 nie przynosi zamierzonego rezultatu)

W związku z tym mam parę pytań:

1. Na płytce cnc shield wrzuciłem po dwie zworki czyli 8 kroków. Czy dobrze a jeżeli nie to ile "sforkuf" mam wrzucić ?
2. Na potencjometrach w A4988 (rezystor 100-ka) ustawiłem o ile się nie mylę 1,2 Volta. Czy dobrze ? (wzór znam ale już zgłupiałem)

Link do specyfikacji silnika https://www.omc-stepperonline.com/download/17HS19-2004S1.pdf

3. Wrzuciłem do GRBL bardziej skomplikowany kod i na visualiserze wszystko jest ok a jednak maszyna w paru miejscach się "gubi" i robi sobie na przykład ni stąd ni zowąd "kółko lub 1/4 kółka" i dzieje się to przeważnie na łukach. Pytanie brzmi: Czy to coś z silnikami nie ten teges czy to raczej niezgodność gcode-u z innych programów ? Dodam że jak zrobiłem kółko w Makercam to maszynka wyrysowała mi bardzo ładną tarczę do drewna z pięknymi ząbkami :lol:

Z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu i mam nadzieje że nie zapomniałem o podaniu jakiś istotnych danych.

Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam

Jacek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nema 17HS19-2004S1
PostNapisane: środa, 25 października 2017, 06:37 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
Chyba przekombinowałeś z tym Vref. Dla A4988 równanie jest imax =2.5×Vref ustawiając 1.2V dałeś mu 3A... przy takim ustawieniu driver może się przegrzewać i na chwilę staje. Dlatego masz piłę. Nie wspominając o tym, że pewnie silnik się mocno grzeje.

Co do kółek - to pytanie czy GRBL obsługuje g-cody odpowiednie za interpolacje łuków - ale powinien, skoro to dedykowany "sterownik" do CNC.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nema 17HS19-2004S1
PostNapisane: środa, 25 października 2017, 09:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Prędkości są również zawarte w kodzie GCODE, więc to od niego wszystko zależy. To samo dotyczy kształtów i tego jak taki program go interpretuje. Dla nas łuk to łuk, w programie do rysowania łuk można narysować na parę sposobów (jako polinia, jako duży zbiór punków, jako średni zbiór odcinków prostych, jako wycinek koła, lub jak łuk) - jest jeszcze parę ale te są najważniejsze.
No i teraz z takiego kształtu program CAM robi GCODE a na końcu GRBL musi to znów zmienić w ruch w osiach...
Do tego każdy format pliku (dwg ,dxf, cdr) co parę lat zmienia strukturę i nie każdy działa dobrze... Nie raz spotkałem się z tym, że po imporcie do programu CAM część rysunku znika lub jest przeskalowana - to przy korzystaniu z usług firm zewnętrznych.

Każda wersja GRBL obsługuje inny zestaw komend GCODE, więc najprostsze sprawdzenie to porównanie czy wszystkie komendy z pliku z GCODE są obsługiwane przez określoną wersję. Jeśli nie ma tam tego typu baboli to kolejny punkt to sprawdzenie w którym dokładnie miejscu GRBL głupieje - wtedy będzie wiadomo która linijka jest "nie teges" i będzie można odkryć jak to obejść. Np stosując inny typ linii.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nema 17HS19-2004S1
PostNapisane: środa, 25 października 2017, 09:59 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
Hubert - dokładnie. Widać to szczególnie w drukarkach 3D gdzie drukujemy z STL. Są to bryły złożone z powierzchni płaskich (trójkątów) i każdy łuk jest widoczny jako zestaw linii które tenże łuk aproksymują. Wydruk potem idzie po prostych. Dlatego w g-code z slicerów będzie tylko widoczne G1... jako jazda po prostej.

Jeżeli w g-code jest np G2 lub G3 wygenerowane z normalnego programu typu CAM to pytanie czy GRBL to odpowiednio rozumie i narysuje kółko.

Zauważyłem to przy próbie puszczenia kodu z Q-cada na pronterface. Niektore G-cody pisane są skrótowo - np linia zaczyna się od "G1 X100" a następnie w drugiej jest już tylko "Y200" i kontroler głupieje, bo nie wie co z tą komendą "Y200" ma zrobić - a Marlin potrzebuje powtórzenia komendy G1 i druga linia powinna wyglądać "G1 Y200"

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nema 17HS19-2004S1
PostNapisane: środa, 25 października 2017, 11:12 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 października 2017, 21:12
Posty: 6
Wiek: 47
Lokalizacja: UK
Dzięki Przemku i Hubercie

Poprawność kodu jeszcze sprawdzę (linijka po linijce)
Przemku 1.1 Volta wyszło mi z obliczeń i silniki nawet ciepłe nie są a radiatora podczas pracy mogę cały czas trzymać palcem więc wydaje mi się ok.
Na jaki voltarz wg Ciebie Przemku powinienem ustawić te potencjometry ? (dodam że mam wersję A4988 z rezystorami 100 bo podobno są 110 i inaczej się je oblicza)
Czy zworki dla tych silników ustawiłem prawidłowo ?

_________________
Pozdrawiam

Jacek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nema 17HS19-2004S1
PostNapisane: środa, 25 października 2017, 11:43 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
Temperatura silnika a temperatura sterownika to co innego. To nie silnik Ci się przegrzewa tylko sterownik i on na chwile przystaje i gubi kroki.

Ja w rampsie ustawiam 3 zworki co daje 16 podkroków co przy silniku 200step wymaga ustawienia 3200 kroków na 1 obrót. Nie wiem do czego masz przykrecony ten silnik - śruba czy pasek a od tego zależy ilość kroków na 1mm.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nema 17HS19-2004S1
PostNapisane: czwartek, 26 października 2017, 22:20 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 października 2017, 21:12
Posty: 6
Wiek: 47
Lokalizacja: UK
Przemku mam takie śruby
https://www.ebay.co.uk/itm/16pc-T8-8mm- ... SwYaxZktQ-

Gdy wpiszę 3200 step/mm do grbla to silnik robi przesów osi około 6mm przy wpisaniu komendy x10 a sam silnik hałasuje jak włączony bieg wsteczny przy prędkości 130 km/h przy golfie III :)

Jakieś pomysły, sugestie...

_________________
Pozdrawiam

Jacek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nema 17HS19-2004S1
PostNapisane: piątek, 27 października 2017, 05:42 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
Masz skok 8mm. Wiec powinien zrobić 8mm przy ustawieniu. A jak silnik wariuje tzn ze ustawiasz za duża prędkość przesuwa nie w step/mm tylko mm/min. I jak silniki nie mają odpowiedniego momentu przy takiej prędkości to wtedy gubią kroki i brzmią jak mówisz.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nema 17HS19-2004S1
PostNapisane: piątek, 27 października 2017, 13:03 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 15:24
Posty: 183
Wiek: 74
Lokalizacja: Siemianowice
Masz za duże wymagania jak na nema 17.Miałem takie silniki w pierwszej maszynie pracowały na 2.5A , 1/4 kroku i przy prędkości powyżej 1200.000 też gubiły kroki a śruby napędowe miały 1.5 mm skoku.Przy Twoich 8 mm śrubach to chyba nie da rady.Jeśli na dodatek faktycznie chciałeś pojechać 7200.000 to chyba żart.

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nema 17HS19-2004S1
PostNapisane: piątek, 27 października 2017, 13:27 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
AAA - i jeszcze jedno. Silnik nie może kręcić się ani za szybko- ani za wolno. Kiedyś oglądałem film na którym gość opowiadał, że aby silnik krokowy miał użyteczny moment to musi się kręcić z odpowiednią prędkością. Inaczej też będzie gubił kroki bo będzie za wolny i nie będzie miał momentu - więc w sumie jak wpisałeś 32000 step/mm to chciał jechać 10 razy wolniej niż pierwotnie. Co w połączeniu z gwintem 8mm, dużymi oporami i brakiem użytecznego momentu powoduje te dźwięki.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,290,991 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL