Teraz jest sobota, 23 czerwca 2018, 08:48

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 668 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - dyskusja
PostNapisane: piątek, 9 marca 2018, 10:01 
modelarz

Ja bym łożysko owinął od zewnątrz biurową taśmą klejącą (klejem na zewnątrz) i takie coś osadził w otworze na żywicy epoksydowej z ewentualnym dodatkiem jakiegoś wypełniacza. Będzie to siedzieć wystarczająco solidnie i umożliwi w przyszłości demontaż łożyska.

Nie mierzyłem luzu w otworze po tych moich otwornicach, bo używam ich do mało strategicznych otworów, bądź robię otwory, które potem podlegają dalszej obróbce.

Zobacz profil Wyślij e-mail  

PostNapisane: piątek, 9 marca 2018, 11:00 
modelarz

kempas napisał(a):
Pewnie papier wykasowałby luz, ale na jaki czas ?

Na taki sam na jaki wytrzyma rama z drewna. Jedno i drugie to celuloza.

PostNapisane: piątek, 9 marca 2018, 20:56 
modelarz

Zamiast taśmy zastanawiam się nad kawałkim blaszki (np od puszki).
Jutro jadę po płytę i zobaczymy co wyjdzie :)
Postaram się tez kupić frez puszkowy, ale nie wiem czy dostanę
dzięki za info

PostNapisane: sobota, 10 marca 2018, 16:14 
modelarz

I znowu dyskusja o budowie maszyny w wątku o oprogramowaniu. Chłopaki ciężko się potem przez to przekopac.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

PostNapisane: piątek, 23 marca 2018, 18:44 
modelarz

Witam wszystkich entuzjastów cnc, zbudowałem maszynę głównie do wypalania laserem ale założeniem było by móc zdemontować laser i założyć wrzeciono, przebrnąłem przez wszystkie zagadnienia techniczne chodź nie było łatwo ale utknąłem na homing-u, nawet funkcja probe w bcnc działa prawidłowo ale do sedna problemu. Mam zamontowane 5 krańcówek NO po dwie na osiach X i Y i jedną na Z, działają bez zarzutu lecz po zbazowaniu osi gdy nie włączę funkcji soft limit maszyna próbuje sama siebie zniszczyć a mianowicie home position jest w pozycji +X +Y +Z z osią Z nie ma problemu ale work position pokazuje mi że jest w innym miejscu niż machine position.
Chodzi o to że po bazowaniu osi obszar roboczy jest poza fizycznym obszarem roboczym maszyny, dodam że maszyna jest sterowana za pomocą uno z podkładką sield 3.0 i grbl 1.1f ale bez względu na to jaka wersja grbl-a czy też zamienię kierunek osi czy krańcówki miejscami w ustawieniach zawsze jest to samo a po wyłączeniu homing cycle maszyna działa normalnie lecz i tak parametr machine position pokazuje złe wskazanie a maszynę muszę ustawiać do pozycji zero ręcznie. Jeśli ktoś ma pojęcie jak to przestawić proszę o pomoc, maszyna z ruchomą bramą.

Załączniki:
Komentarz: maszyna
IMG_20180309_103428.jpg
IMG_20180309_103428.jpg [ 6.31 MiB | Przeglądane 424 razy ]
Komentarz: moje ustawienia 2
Zrzut ekranu (80).png
Zrzut ekranu (80).png [ 127.78 KiB | Przeglądane 424 razy ]
Komentarz: moje ustawienia 1
Zrzut ekranu (79).png
Zrzut ekranu (79).png [ 123.1 KiB | Przeglądane 424 razy ]

PostNapisane: piątek, 23 marca 2018, 18:52 
modelarz

Jeśli ktoś by chciał zdjęcia z budowy czy miał pytania odnośnie lasera jaki jest zastosowany i co potrafi czy efekty pracy to nie ma problemu a było dość dużo problemów technicznych więc może komuś to pomóc uniknąć problemów przy budowie.

PostNapisane: piątek, 23 marca 2018, 20:15 
modelarz

Addriano1 napisał(a):
I znowu dyskusja o budowie maszyny w wątku o oprogramowaniu. Chłopaki ciężko się potem przez to przekopac.

Faktycznie, jednak jak ostatnio byłem na forum to był jeden temat i tam się dzieliliśmy wiedzą, teraz widzę, że są podzielona na dwa tematy itp.

Maszynę złożyłem i w poprzedniej wersji nie miałem krańcówek. Teraz założyłem zwykłe krańcówki i mam problem, gdy włączę jakieś urządzenie np wrzeciono, odkurzacz to program wyrzuca mi Alarm:1
Podłączałem do innego gniazda i efekt ten sam. Jak wyłączę krańcówki w GRBL to problem znika.
Aż dziwię się bo instalację mam dobrą w domu i na pewno nie ma spadków napięcia żeby coś się działo.

PostNapisane: piątek, 23 marca 2018, 20:26 
modelarz

Chłopaki ale po co wam ten Homeing :D
Moja maszyna go nie ma i jestem szczęśliwym człowiekiem ;)
Mocuje materiał gdzie mi pasuje na stole, dojeżdżam wrzecionem. Zeruje w UGS i zasuwam z koksem.
Po pierwsze staram się wykorzystywać całe pole robocze. Dzięki czemu śruby i prowadnice zużywają się równomiernie.
Po drugie skoro chcemy coś zrobić na naszej maszynie to przecież musimy znać wymiary materiału , wymiary detalu i możliwości maszyny. Nie ma tu miejsca na "a może się zmieści "
Więc pytam się jeszcze raz. Po co sobie dokładać problemów ?

PostNapisane: piątek, 23 marca 2018, 21:39 
modelarz

Mi miejsce home nie jest potrzebne, ale krańcówki tak - ktoś musi czasem pomyśleć za mnie, a jest to właśnie krańcówka - do małych projektów na kilka minut nie jest potrzebna, ale jak zostawia się ją samemu na dłużej to różnie może bywać - koszt 4 zł za wszystkie.
Ja dodatkowo nie mam przycisku stop więc to pełni tez taką rolę.
Dalej tłumaczę :) Home jest przydatne wówczas gdy podczas pracy coś się zadzieje i maszyna przestanie pracować, wówczas z pozycji home możemy puścić z dokładnie tego samego miejsca. Ja zawsze przez rozpoczęciem pracy robię w materiale w miejscu startowym małą kropeczkę wrzecionem, abym wiedział skąd startuję.

PostNapisane: piątek, 23 marca 2018, 22:32 
modelarz

Właśnie też miałem napisać. Home jest potrzebne jak chcesz mieć powtarzana prace. Ale wykorzystuje i to i to. Zero nad materiałem gdy wycinam 'z biodra' i homing gdy np frezuje detal po detalu w imadle.

PostNapisane: piątek, 23 marca 2018, 22:42 
Moderator

No, a ja jako jedyny operator CNC plotera w pracy miałem dzisiaj 128 powtórzeń jednego detalu. Niby nic ważnego ale sześciokrotnie wyłączali mi prąd, jakieś prace konserwacyjne. Bez możliwości zerowania maszyny za każdym razem musiałbym ustawiać mocowanie od nowa. A tak po powrocie zasilania pyk jazda na punkt referencyjny czyli u mnie ten homing i potem na punkt zerowy detalu i jedziemy.
Planowałem kiedyś robić duuużo frezowania w arkuszach sklejki i kombinowałem właśnie by też tak robić. Stałe mocowanie materiału i jazda z jednego punktu zerowego.

PostNapisane: sobota, 24 marca 2018, 10:37 
Moderator

kempas napisał(a):
Teraz założyłem zwykłe krańcówki i mam problem, gdy włączę jakieś urządzenie np wrzeciono, odkurzacz to program wyrzuca mi Alarm:1.

Zakłócenie elektromagnetyczne. Kable od krańcówek przechodzą za blisko czegoś co indukuje w nich prąd. Nie wiem dlaczego wszyscy zakładają krańcówki na byle przewodzikach :nieufny:
Jeśli coś jest podłączone na 1,5 metrowym przewodzie bezpośrednio do Arduino to musi to być ekranowane, dobrze poprowadzone aczasem nawet zaferrytowane i pokropione wodą święconą - żeby działało.

PostNapisane: sobota, 24 marca 2018, 10:44 
Moderator

radekxppl napisał(a):
w bcnc działa prawidłowo (...)home position jest w pozycji +X +Y +Z

bcnc działa dobrze ale z raspberrypi... do arduino są inne programy. Opisane tyzylion razy również tu na forum.
Funkcja Home jedzie ZAWSZE do pozycji X+, Y+ i Z+ polecam manual. Tak to ma działać.

Działanie maszyny ZAWSZE zależy od KAŻDEGO elementu: hardware, firmware i program wysyłający. A jeśli są problemy także przy samej pracy to również program CAM, który generuje GCODE. Nie można ich rozpatrywać oddzielnie, bo niektóre konfiguracje powyższego będą działać a inne nie.

PostNapisane: sobota, 24 marca 2018, 19:41 
modelarz

Ellipsis napisał(a):
kempas napisał(a):
Teraz założyłem zwykłe krańcówki i mam problem, gdy włączę jakieś urządzenie np wrzeciono, odkurzacz to program wyrzuca mi Alarm:1.

Zakłócenie elektromagnetyczne. Kable od krańcówek przechodzą za blisko czegoś co indukuje w nich prąd. Nie wiem dlaczego wszyscy zakładają krańcówki na byle przewodzikach :nieufny:
Jeśli coś jest podłączone na 1,5 metrowym przewodzie bezpośrednio do Arduino to musi to być ekranowane, dobrze poprowadzone aczasem nawet zaferrytowane i pokropione wodą święconą - żeby działało.

Podłączone mam samo adruino i shield, nie włączone jest zasilanie od sterowników i problem nadal występuje. Arduino podłączone jest tylko za pomocą USB. Nie mam też jakiś cieniutkich kabelków od sterowników :)

PostNapisane: sobota, 24 marca 2018, 21:15 
Moderator

Alarm 1 - wyzwolenie "hard limit" Pozycja maszyny prawdopodobnie stracona z powodu nagłego i natychmiastowego zatrzymania. Zalecane jest ponowne uruchomienie procedury homing.

Jeśli komputer jest zasilany z zasilacza to spróbuj z baterii - podobnie jak Arduino też zasil z baterii + usb

PostNapisane: sobota, 24 marca 2018, 21:55 
modelarz

Niestety bez zmian, do testów podłączyłem jedną krańcówkę i nawet ferryt założyłem

PostNapisane: niedziela, 25 marca 2018, 20:24 
modelarz

Witam mam problem gdy wchodzę w Grbl Controller>Advance>grbl settings mam białe tło nie mam żadnych opcji żeby mógł coś zmienić spotkał się już ktoś z takim problemem ? Grbl Controller wersja 3.6.1 wgrana najnowsza wersja grbl do arduino pozdrawiam

PostNapisane: niedziela, 25 marca 2018, 20:26 
modelarz

hedroxx napisał(a):
Witam mam problem gdy wchodzę w Grbl Controller>Advance>grbl settings mam białe tło nie mam żadnych opcji żeby mógł coś zmienić spotkał się już ktoś z takim problemem ? Grbl Controller wersja 3.6.1 wgrana najnowsza wersja grbl do arduino pozdrawiam
Tak użyj UGS ;) I zapomnij o GRBL Controller

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

PostNapisane: niedziela, 25 marca 2018, 20:48 
Moderator

hedroxx Zapraszamy do Powitalni, oraz do ponownego zapoznania się z Regulaminem, tym razem polecam przeczytanie go ze zrozumieniem.

PostNapisane: wtorek, 27 marca 2018, 00:03 
modelarz

Ellipsis napisał(a):
radekxppl napisał(a):
w bcnc działa prawidłowo (...)home position jest w pozycji +X +Y +Z

bcnc działa dobrze ale z raspberrypi... do arduino są inne programy. Opisane tyzylion razy również tu na forum.
Funkcja Home jedzie ZAWSZE do pozycji X+, Y+ i Z+ polecam manual. Tak to ma działać.

Działanie maszyny ZAWSZE zależy od KAŻDEGO elementu: hardware, firmware i program wysyłający. A jeśli są problemy także przy samej pracy to również program CAM, który generuje GCODE. Nie można ich rozpatrywać oddzielnie, bo niektóre konfiguracje powyższego będą działać a inne nie.

Manual przeczytałem kilka razy więc albo nie rozumiem albo nie ma tam wyjaśnienia. Mianowicie moja maszyna jest w dokładnie takim układzie jak na pierwszym zdjęciu w manualu i gdy włączę homing to jedzie na plus czyli stojąc na wprost niej jedzie do przodu, prawo, góra i wszystko ok tylko że pole robocze jest poza plusami i fizycznymi możliwościami maszyny z rzeczywiste pole jest w minusie, obojętne w jakim bym programie to włączył czy to UGS, laser grbl itd. a bcnc podałem tylko dla przykładu bo u mnie chodzi bez zarzutu nie licząc "home" a mówiłem o funkcji probe ponieważ bardzo przydatna przy frezowaniu płytek pbc. Wracając do tematu na mój rozum maszyna powinna dojechać do home position i to powinien być punkt zero z którego zaczyna pracę i później wykonywać jakiś g-code w stronę plusa osi X i Y, chyba że g-code ma być wykonywany w minusowych koordynatach? pogubić się można w tym wszystkim. Programy jakich używam to inkscape z J tech photonics laser tool, laser grbl, sketchup z phlatboyz gcode albo makercam, może film więcej wyjaśni: https://youtu.be/GsuDj8EHk1c pozdrawiam :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 668 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1