Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 00:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: sobota, 27 grudnia 2014, 18:55 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Andrzej,bardzo ladnie zalatwiles usztywnienie mocowania silnika rurkami PVC .
Janek, jak Ty widzisz mocowanie kamery w kadlubie tego modelu, jakie sa wymiary tej kamery?

Pozdrawiam Wladek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: niedziela, 4 stycznia 2015, 14:58 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2014, 20:09
Posty: 205
Wiek: 31
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Andrzeju, rurki na pewno zastosuje.

Cytuj:
Janek, jak Ty widzisz mocowanie kamery w kadlubie tego modelu, jakie sa wymiary tej kamery?

Co do mocowania kamery to planuje zrobić taki gimbal 1 osiowy jak na zdjęciu:
Obrazek

Przyznam że jeszcze nie ustaliłem aparatu z jakiego będę korzystał, chciałbym by był to bezlusterkowiec z wymienną optyką, ale zobaczymy na co środki pozwolą, na razie jeszcze nie mam wszystkiego by ulotnić model :) W każdym razie wymiary aparatu mają być zbliżone do standardowego kompaktu, licze około 11x7cm.

_________________
Pozdrawiam Janek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: poniedziałek, 30 marca 2015, 19:40 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2014, 20:09
Posty: 205
Wiek: 31
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Prace nad Skywalkerem poszły mocno do przodu!

Zaczęło się od zrobienia kabli, a trochę tego było. Wielkie dzięki dla Andrzeja który poświęcił mi pół dnia i nauczył mnie poprawnie lutować :) Tak cieszyłem się z prac nad modelem że zapomniałem go sfotografować przed sklejeniem :)

Model sklejony został uhu-porem, bez dodatkowych wzmocnień, bo planuje zalaminować kadłub. Znowu podkreślę pomoc Andrzeja, bez której raczej bym nie podołał, a przynajmniej odwlekałbym moment klejenia w nieskończoność. Przy klejeniu pomógł również syn Andrzeja - Janek, również mu dziękuje.

W moim skywalkerze zastosuje trochę większe śmigło: będzie 12x6. Model będzie latał naloty fotogrametryczne, dlatego po konsultacjach z ekspertem ustaliliśmy zastosowanie większego śmigła. Śmigło będzie się kręcić dzięki sporemu silnikowi: 750 W :) 840 kv(taki)

Zastosowanie większego śmigła wiąże się z podniesieniem silnika do góry . Silnik będzie się trzymał na sklejkowym grubym trzymaniu, przyklejonym na uchu-pora i osadzonym na kołkach wklejonych w piankę na uhu.
Obrazek
Zastosowałem dłuższe rurki na gumy, względem fabrycznych.
Obrazek
Regulator będzie na zewnątrz.
Obrazek
W komplecie dostałem zastrzały pod statecznik poziomy, całkiem mocno zwiększają sztywność
Obrazek

I jeszcze parę fotek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
Pozdrawiam Janek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: poniedziałek, 30 marca 2015, 21:08 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 19:48
Posty: 2815
Wiek: 59
Lokalizacja: Milanówek
Janek , tu coś za ciasno się wydaje.
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 40.26 KiB | Przeglądane 12090 razy ]

Jak SW wychylisz do góry może ugiac się cały statecznik i zablokuje Ci SK

_________________
pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: poniedziałek, 30 marca 2015, 21:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:25
Posty: 3602
Wiek: 36
Lokalizacja: Warszawa
Jeśli nie obciera w tym miejscy to jest OK :) Natomiast mi się wydaje że szczeliny wynikające z zawiasów pomiędzy statecznikami i sterami są z deka przy duże. No i tą wzwyżkę silnika, pomimo tego że dodatkowo przykręcona, to przykleiłbym raczej na żywicę typu Poxipol niż na UhuPora. Tam gdzie są opaski zaciskowe, np mocujące regulator, z drugiej strony (w tym wypadku od środka) podkleiłbym zbrojoną, albo kawałkiem cieniutkiej sklejki, żeby opaska nadmiernie nie rozrabiała otworu (byćmoże nawet już to zrobiłeś).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: wtorek, 31 marca 2015, 09:09 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2014, 20:09
Posty: 205
Wiek: 31
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Jeśli chodzi o przerwę między sterem a belką to jest to ponad 1 mm na całej długości i nie ociera. Ale w razie potrzeby przytnę. Na razie zostawiam jak jest.

Rzeczywiście odległość między sterem wysokości a statecznikiem jest spora, wynika to pewnie z mojego braku doświadczenia modelarskiego, powinienem osadzić inaczej zawiasy. Planuje zakleić szparę białą cienką taśmą.

Jeśli chodzi o szparę między statecznikiem pionowym a sterem kierunku to chce ją zostawić, czy powinienem ją zakleić?

Pod opaski w miejscu mocowania chce dać docięty plastik z opakowania od płyty CD. Cienkiej sklejki nie mam a to wydaje mi się że spełni zadanie.

_________________
Pozdrawiam Janek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: wtorek, 7 kwietnia 2015, 20:40 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2014, 20:09
Posty: 205
Wiek: 31
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Przy ogromnej pomocy Andrzeja model został zalaminowany od dołu w całości, a belka ogonowa została zalaminowana dokoła. Znacznie to zwiększyło sztywność modelu.

Wyrównałem podpory statecznika poziomego w celu wyrównania płaszczyzny statecznika względem płaszczyzny skrzydeł. Jest naprawdę dokładnie :)
Obrazek

Wszystkie kable połączyłem z autopilotem uzyskując zadawalający efekt. Pozostaje wyregulowanie trybów lotu, będą one wybierane poprzez mix 2 przełączników 3 i 2 pozycyjnego, jeszcze nie wiem jak się w tym połapie podczas lotu :)
Obrazek

Silnik prezentuje się bardzo dumnie, uruchomiłem go i słychać że ma moc. Boje się założyć śmigła w mieszkaniu :)
Obrazek

Zastanawiam się nad oklejeniem statecznika poziomego w całości taśmą by był sztywniejszy.

Niestety mam problem z wyważeniem modelu :( Ponieważ na razie nie mam fpv, przód jest dociążony tylko dzięki 1 pakietowi 5000 i jest to za mało żeby wyważyć model, muszę dociążyć przód. Zastanawiam się nad fpv albo dodaniem jeszcze jakiegoś pakietu 4s. Trochę szkoda by było wypychać ołowiem tak fajny model.

_________________
Pozdrawiam Janek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: czwartek, 21 maja 2015, 22:53 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2014, 20:09
Posty: 205
Wiek: 31
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Zdążyłem po drodze oblatać model. Aby nie powielać wątków już tu nie opisywałem oblotu bo relacja znalazła się w temacie lotnisko Urszulin. Dla uzupełnienia tematu wstawię filmik z oblotu:

Tak wyglądał przed kraksą:
Obrazek

Model nie miał dużego szczęścia, po paru bardzo udanych lotach trafił się jeden lot wybitnie nie udany - zakończony kretem. Podczas kreta ucierpiały:

kadłub - zgnieciony dziób, urwane mocowanie silnika, pęknięta belka ogonowa
skrzydła - jedno skrzydło naderwane i przebite przez złamane śmigło
węglowa rura wewnątrz skrzydeł pękła
pakiet 4s - gdy w domu chciałem go rozładować okazało się że 1 cela padła
GPS - niestety nie działa
sporo kabli popękało

Wydawało mi się że po krecie zrobiłem sporo zdjęć wypadku, ale byłem bardzo zdenerwowany i okazało się że na karcie pamięci mam tylko 2.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjąłem z modelu laminat, co mi nie wyszło dobrze bo postrzępiłem piane. Przeszlifowałem to trochę. Przy pomocy Andrzeja model został ponownie zalaminowany. Poskładałem skrzydła, na szczęście udało mi się po krecie odnaleźć wszystkie fragmenty piany.

Przy pomocy Andrzeja pakiet Turnigy 5000 mAh 4s w hard case, został przerobiony na pakiet 3s i na razie takim będę musiał się w tym modelu zadowolić.
Obrazek

Nowa rura do skrzydeł jest ze splotu karbonowego więc chyba tak łatwo się nie podda przy potyczkach z kretami.

Liczyłem że model będzie w pełni gotowy na ten weekend ale wyszło że GPS jest do wymiany.

_________________
Pozdrawiam Janek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: czwartek, 21 maja 2015, 23:27 
Zadzwoń do mnie jutro w sprawie GPS'a.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: piątek, 22 maja 2015, 07:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:25
Posty: 3602
Wiek: 36
Lokalizacja: Warszawa
Czasem lepiej żeby pękła rura łącząca skrzydła (przejmując część energii zderzenia) niż połamały się same skrzydła. A rura ze splotu jest zdecydowanie sztywniejsza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: piątek, 3 lipca 2015, 22:05 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2014, 20:09
Posty: 205
Wiek: 31
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Dawno nie uzupełniałem wątku o mojej platformie. Model został odbudowany, i ponownie zalaminowany. Większość elektroniki przetrwała, na straty poszedł tylko pakiet 4s (został przerobiony na 3s), pojawiły się też problemy z kontrolerem, ale względnie udało się je opanować.
Od wypadku latałem manualnie, bez stabilizacji, wykonałem też parę lotów FPV bez osd. Model prezentował się następująco:
Obrazek

Wyregulowałem skłon i wykon silnika, śmigło zmieniłem na 11x5.5. Wyregulowałem też kąt zaklinowania skrzydła. Po tych zabiegach model zaczął latać bardzo poprawnie i wznosić się na gazie, co jest istotne z punktu użycia autopilota. Poniżej fotki z regulacji kąta zaklinowania:
Obrazek
Obrazek

Wgrałem starszą wersje softu na APM. W celu wyregulowania płytki wgrałem presety areo m - polecane przez producenta. Niestety popełniłem błąd podczas kalibracji akcelerometru. Podczas prób terenowych błąd ten skończył się boleśnie. Model walnął w Ziemie :(
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na początku się załamałem, później śmiałem. Wykąpałem model we wrzątku i posklejałem CA. Jak zalaminuje ponownie to będzie jak nowy :)

_________________
Pozdrawiam Janek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: piątek, 3 lipca 2015, 22:22 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 15:34
Posty: 2737
Wiek: 58
Lokalizacja: Warszawa
I tak trzymaj :D mówię o uśmiechu bo w naszym hobby jest on niezbędny. Model tak jak piszesz da sie posklejać, i po laminowaniu będzie jak nowy :mrgreen: Z każdym lotem nabierasz coraz większego doświadczenia i uczysz sie na błędach. Niestety jak dobrze wiesz ta nauka niestety kosztuje, ale najważniejsze to to co pokazujesz, zebrać model w reklamówkę , zawiźć do domu, zagotować wodę w dużym garnku i potem CA i przyspieszacz. We wszystkich tych czynnościach z tego co wiemy masz doskonałą i perfekcyjną pomoc :mrgreen:
Jedyne pocieszenie z tych wszystkich kretów jest takie, że teraz nie będziesz się tak bardzo stresował o rozbicie nowego nie kretowanego modelu :o
Jak potrzebujesz jakiejś pomocy w odbudowie to śmiało pisz lub dzwoń :D

_________________
Pozdrawiam Darek
SkyCruiser_2400 ; GEMINI_3200 ; CHASER C1 FPV 120


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: piątek, 3 lipca 2015, 22:29 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2014, 20:09
Posty: 205
Wiek: 31
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Coraz mniej ufam temu chińskiemu pilotowi i jego regulacja mnie przeraża. Jakbym latał tylko manualnie to by wypadków nie było, przynajmniej w takiej skali.
Na szczęście Andrzej mi zawsze pomaga :) Ja chciałem już kupować nowy kadłub, ale przekonał mnie bym się nie wygłupiał i to odbudował.

_________________
Pozdrawiam Janek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: piątek, 3 lipca 2015, 23:17 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2491
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
Ja sobie na razie nawet nie wyobrażam latać inaczej niż bez tych udziwnień, ale może jakoś z pomocą Andrzeja i Darka to ogarnę.

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: środa, 26 sierpnia 2015, 20:36 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2014, 20:09
Posty: 205
Wiek: 31
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Dawno nie uzupełniałem tematu, a trochę się zmieniło od tamtego czasu. Model został po raz kolejny odbudowany: wykąpany w gorącej wodzie, sklejony i zalaminowany. Jak zwykle dziękuje Andrzejowi za pomoc w laminowaniu :)

Wymieniłem płytkę APM na inną, zmieniłem też czujnik prądu na taki który nie posiada BEC. Na wszelki wypadek wszystkie połączenia sprawdziłem miernikiem, kable do których nie miałem 100% zaufania wymieniłem na nowe.

Zmieniłem śmigło z 12x6 na 11x5.5, pozostawiając fabryczny wykłon silnika. Wcześniej model skręcał podczas lotu na gazie, teraz jest w porządku.

Następnie wziąłem się za konfiguracje ustawień APMa:
-wgrałem starszą działającą wersje softu (nie pamiętam teraz numeru)
-skalibrowałem akcelerometr, wychylenia drążków, kanały itp.
- wyłączyłem całkowicie wykorzystanie magnetometru
- nagrałem presety AREOM - czyli wstępne ustawienia dla modelu który ma wykonywać naloty fotogrametryczne, zmieniłem tylko max moc silnika w trybie auto i maksymalne odchylenie od horyzontu (roll) i jeszcze wysokość powrotu -domyślna to tylko 80m

Wykonałem loty testowe.

Sterując całkowicie ręcznie model zachowuje się idealnie, gdybym dziś miał wybierać to zastosowałby tylko słabszy silnik. Bo mam mocy jak w akrobacie.

Po ostatnim wypadku test stabilizacji wykonałem na 250 metrach :) Tym razem akcelerometr był poprawnie skalibrowany i wszystko działa tak jak powinno.

Następnie zacząłem testy automatycznego powrotu. Samolot wraca nad bazę zachowując stałą wysokość, ale robi to strasznie szybko. Zmniejszyłem maksymalną moc silnika do 60%, trochę się poprawiło, ale i tak robi to zbyt szybko.
Zastanawiałem się o co chodzi i chyba znalazłem wreszcie powód: w ustawieniach jest opcja TRIM_THROTTLE która odpowiada za to jaki procent gazu powinien być używany przy normalnym przelocie, miałem tak ustawione 60%. Bez stabilizacji na takim gazie mój model idzie do góry pod kątem 60 stopni.

W piątek po pracy postaram się sprawdzić czy to o ten parametr chodziło.

EDYTA
Oto wizualizacja parametrów z loga z lotów testowych.
Załącznik:
log.PNG
log.PNG [ 84.14 KiB | Przeglądane 11417 razy ]


maks prędkość względem ziemi w trybie RTL - pod wiatr (powrót do bazy) to 123,2 km/h (:)

_________________
Pozdrawiam Janek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: środa, 26 sierpnia 2015, 21:30 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 19:48
Posty: 2815
Wiek: 59
Lokalizacja: Milanówek
Małe OT
mzjan napisał(a):
...
maks prędkość względem ziemi w trybie RTL - pod wiatr (powrót do bazy) to 123,2 km/h (:)


widać Jaski tak mają, że lubią szybko latać
1:02

:mrgreen:

_________________
pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: czwartek, 17 września 2015, 19:40 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2014, 20:09
Posty: 205
Wiek: 31
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Po dłuższych próbach dziś udało mi się zrealizować 1 lot w trybie auto. Jak zwykle bardzo pomógł mi Andrzej, za co mu bardzo dziękuję.
Pierwszy lot nie był idealny, model lata zygzakiem.
Załącznik:
sample4.PNG
sample4.PNG [ 394.9 KiB | Przeglądane 11288 razy ]


Miałem problemy z kalibracją magnetometru, dlatego dotąd był on wyłączony. Magnetometr nie daje się skalibrować ponieważ jest zakłócany przez silnik. Zastosuje zewnętrzny magnetometr, powinno to pomóc.

Możliwe też że ustawiłem punkty autopilota zbyt blisko siebie.

_________________
Pozdrawiam Janek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: skywalker 1900 - fotogrametryczna platforma UAV
PostNapisane: piątek, 18 września 2015, 09:17 
mzjan napisał(a):
Pierwszy lot nie był idealny, model lata zygzakiem.
...
Możliwe też że ustawiłem punkty autopilota zbyt blisko siebie.

Nie miałem czasu Wam "przeszkadzać" na lotnisku,:
Załącznik:
S5000010.JPG
S5000010.JPG [ 93.41 KiB | Przeglądane 11264 razy ]

latałem, ale z Twojego wykresu wynika, że model uspokaja trasę lotu. Wydaje mi się, że nalot na pierwszy punkt trzeba robić z dalszej odległości, tak aby już zdążył ustabilizować się na właściwy kierunek.

To co? jutro powtórka? w samo południe?


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron

118,968,634 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL