Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 10:03

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: FPV - początki.
PostNapisane: środa, 18 października 2017, 19:45 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 lutego 2015, 16:24
Posty: 23
Wiek: 38
Lokalizacja: Sierpc
Witam Panów - chciałbym zasięgnąć opinii szanownego grona forumowiczów, na temat rozwoju mej modelarskiej drogi.....
Od jakiegoś czasu czytam i przeglądam sprzęt w celu zakupu swojego pierwszego zestawu FPV ...... i naszły mnie pewne wątpliwości.
Miałem w planie kupić jakiś podstawowy zestaw na częstotliwość 5,8 G - 600 mW z wiadomego źródła , następnie zamontować nadajnik na jakieś latadło typu skrzyło o profilu kfm ileś-tam, a odbiornik na styropianowe gogle z soczewką, dobrać antenki i odpowiedni monitor i cieszyć się beztroskim lataniem wokół nogi. Na forach jest sporo wpisów polecających taki sprzęt jako w miarę satysfakcjonujący, ale brakuję w nich trochę opinii końcowych, oraz filmików.
Jak do tej pory posiadam jedną opinię od znajomego który radzi mi wymienić apkę ta TG i zaopatrzyć się w moduł eleres.... ale to ciągnie za sobą masę sprzętu na ziemi jak i w powietrzu. I tak z mojego skrzydełka 1,2m rozpiętości robi się latająca ciężąrówka z gps-em i masą innych spraw.
Dodam iż posiadam tanią apkę , FlySky FS-T6 6CH 2,4GHz z odbiornikiem R6B - AFHDS. ( teoretycznie 500 m zasięgu)
- i tu moje pytanie: na co mogę liczyć idąc każdą z dróg i przede wszystkim czy warto? może ktoś zaczynał podobnie?? Co robić ??


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: środa, 18 października 2017, 20:28 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
A co chcesz oglądać na tych filmikach? Filmiki wrzucane są z gopro. Filmy DVR nagrywane z linku FPV średnio nadają się do publikacji ze względu na żenująco niska rozdzielczość. U siebie na YT na kanale pjak2000 mam jeden filmik nagrany z DVR. Tylu nie urywa. Wszystko zależy jakimi środkami dysponujesz i co chcesz osiągnąć. Np mnie nie kręci latanie na dziesiątki km w dal. Styknie model epp z kamerka na nosie. Do tego styknie spokojnie 200mw, dobre antenki i pudełkowe gogle. My zaczynaliśmy z monitorkiem i pudelkiem po butach. Ale że apetyt rośnie w miarę jedzenia to skończyło się na czarnej dziurze w portfelu :)

Edit: film

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Ostatnio edytowano czwartek, 19 października 2017, 08:32 przez japim, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: środa, 18 października 2017, 20:37 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
japim napisał(a):
...Ale że apetyt rośnie w miarę jedzenia to skończyło się na czarnej dziurze w portfelu :)...

Nie jest tak źle wszyscy wiedzą że taki model kosztuje ciut więcej niż "czysta" zł :lol:

Natomiast podstawą do latania trochę dalej jest kontroler lotu, jaki by on nie był, bez tego to marne szanse na większą odległość. Nadajnik RC, tu można link FrSky wykorzystać, tym dasz radę w sprzyjających warunkach zrobić nawet 2-3 km bez jakichś dodatkowych udziwnień. Reszta to według fantazji.

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: środa, 18 października 2017, 20:41 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
Każdy z elementów FPV jest niezależny i cala zabawa jest modułowa. Tzn razem dają dużo. Ale można na chwile obecna zacząć z tym co masz. A jak zechcesz potem latać dalej to kupujesz lepszy nadajnik rc. Do tego kupujesz po jakimś czasie kontroler lotu z GPS. Nauka ustawiania tego tez trochę zajmuje i zdążysz sobie skompletować.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: środa, 18 października 2017, 20:58 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 lutego 2015, 16:24
Posty: 23
Wiek: 38
Lokalizacja: Sierpc
Na początku, jak już coś kupię - to nie chce się rozwalić i zmarnować sprzętu( wiadomo nikt nie chce ale wychodzi różnie). Nie żalezy mi też na wielkich odległościach i nabijaniu kilometrow. Chciałbym sobie beztrosko posmigać powiedzmy do kilometra z fajnym obrazem w goglach w miarę bez zakłóceń. Przynajmniej na początku to powinno wystarczyć :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: środa, 18 października 2017, 21:02 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
Każde ubezpieczenie kosztuje. Wyobraź sobie ze w odległości 1km zrywa Ci się link video lub RC a potem video... mode leci 60km/h obszar poszukiwań będziesz mógł zawęzić do ogłoszenia w prasie.

Takie ubezpieczenie to FC z GPS. Koszt ok 100 - 150zl z czego 50- 90 to FC a 60 GPS. To styknie do ustawienia autopilot na Inav i powrot do domu w przypadku awarii linka.

PS. Pisze z telefonu i kochany android wie lepiej jak powinny wyglądać polskie wyrazy.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: środa, 18 października 2017, 21:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6496
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
japim napisał(a):

PS. Pisze z telefonu i kochany android wie lepiej jak powinny wyglądać polskie wyrazy.


No i dajesz radę :lol:

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: środa, 18 października 2017, 21:36 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
Adam - to działa w dwie strony. Dodaje czasami ogonki a czasami przekręca wyrazy.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: czwartek, 19 października 2017, 07:48 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 lutego 2015, 16:24
Posty: 23
Wiek: 38
Lokalizacja: Sierpc
Czyli nie mam się czego bać - tylko trzeba się odpowiednio zabezpieczyć. I taki podstawowy zestaw na początku będzie ok ??

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: czwartek, 19 października 2017, 08:32 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
Hehe - takim właśnie sprzętem zaczynaliśmy i akurat tego nie polecam.
Miałem i niestety 600mW miał na papierze. A do tego najwyższą moc miał na kanale 34. A i odbiornik nie był najlepszy. W połączeniu z oryginalnym linkiem Turnigy robił mi takie coś:


Polecam nadajniki immersiona 600mW - to jest bardzo, ale to bardzo niezawodny sprzęt: Mało kanałów, ale można powiedzieć, że nieśmiertelny - chyba, że walniesz go młotkiem. Miałem chyba 5 i nadal gdzieś trzymam te które przeżyły crashowanie quadami.
https://www.banggood.com/ImmersionRC-60 ... 41201410X7

i odbiornik FR632:
https://www.banggood.com/Boscam-FR632-D ... 41201410X7

albo FR632 z ali:
https://pl.aliexpress.com/item/FR632-5- ... 14076.html

To najlepsze Diversity - na zawodach dronowych większość zawodników ma takie. Mac Poschwald też na takim lata.

Ja do piankolotów używam ET200 (już nie ma w sprzedaży) - teraz występuje pod nazwą LT200:
https://pl.aliexpress.com/item/ELGAE-5- ... 62712.html

Mam bardzo złe doświadczenia z tanimi nadajnikami serii TS5823 i TS5828 - kupiłem kiedyś 3 i padły momentalnie.

https://www.banggood.com/Eachine-1000TV ... 41201410X7
Do tego kamerka. Dobry stosunek jakość/cena. Jak środki pozwolą można wziąć jakiegoś runcama swift lub foxeera HS1177 - ale cena x 2.5

Anteny polskiej produkcji, albo Aomway/Foxeer.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: czwartek, 19 października 2017, 10:49 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 lutego 2015, 16:24
Posty: 23
Wiek: 38
Lokalizacja: Sierpc
japim napisał(a):
Polecam nadajniki immersiona 600mW - to jest bardzo, ale to bardzo niezawodny sprzęt: Mało kanałów, ale można powiedzieć, że nieśmiertelny - chyba, że walniesz go młotkiem. Miałem chyba 5 i nadal gdzieś trzymam te które przeżyły crashowanie quadami.
https://www.banggood.com/ImmersionRC-60 ... 41201410X7


Jeżeli masz kilka - to może mógłbym coś-niecoś odkupić ??

Dzięki już wiem więcej i wiem, że muszę jeszcze trochę dozbierać i doczytać. W sumie za budowanie jakiejś platformy mogę się już zabierać. Może koledzy czytali jakieś ciekawe artykuły o fpv w tych częstotliwościach - jakie nas interesują :-) No i jeszcze zabezpieczenie modelu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: czwartek, 19 października 2017, 11:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 14:28
Posty: 2487
Wiek: 58
Lokalizacja: Szczytniki
Jest trochę o tym do poczytania na innym forum.
http://rc-fpv.pl/index.php

_________________
Pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: czwartek, 19 października 2017, 11:01 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
Poszukam w domu i dam znać.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: piątek, 20 października 2017, 08:08 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
Niestety 600mW wszystkie sprzedałem. Mam 1 szt 25mW (ale w użyciu) i 3 szt Tramp HV na zbyciu:
Obrazek
https://www.banggood.com/ImmersionRC-Tr ... 41201410X7

o regulowanej mocy od 25 do 600mW.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: piątek, 20 października 2017, 21:22 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 lutego 2015, 16:24
Posty: 23
Wiek: 38
Lokalizacja: Sierpc
Dobrze wiedzieć - ale muszę sam coś wyprzedać, żeby kupić następny majdan. Chyba poczekam jeszcze troszkę, aż będzie mnie stać na cały zestaw.
P.s. a jak z cłem za elektronikę - lepiej kupić kilka paczek, czy wszystko w 1 ??


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FPV - początki.
PostNapisane: sobota, 21 października 2017, 09:55 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
Co do cła a raczej VAT to na setkę zamówień tylko 2 trafiły na cło. Z banggoda jeszcze nigdy mi nie trafiła. Raz z aliexpresu jak kupowałem części do CNC - ciężkie cholery były. A drugi raz z myrcmart silniki RCX. Niemniej stosuje zasadę ze jak kupuje za ponad 300zl to rozdzielam na dwie paczki.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,262,147 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL