Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 10:59

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pomysł na... depronowego akrobata
PostNapisane: wtorek, 28 grudnia 2010, 20:39 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 15:18
Posty: 33
Wiek: 33
Lokalizacja: Białystok
czołem

Sesja za pasem, a jaj szukam inspiracji na model. Balsy nie chcę, zbyt ryzykownie latam i zbyt kruchy budżet. Robiłem Fantastica 3d z depronu ~125cm i był świetny.

Może ktoś coś polecić? Bym sobie odpicował z białego depronu 3 i 6mm + węgiel. Rozpiętość coś około 130-140cm, waga pewnie lekko ponad 1kg. To mi odpowiada :mrgreen: .

A może katanę 1400 da się pod depron dopasować? Próbował ktoś? (nie chodzi o łączenie balsy i depronu, tylko sam depron, sklejka, węgiel aby waga była niska).

To bym sobie sklecił, zostawił na Polibudzie i jak przyjdzie wiosna "polatywał".

A że akurat mam 100gramowy Torque i regiel 40A to grzech nie wykorzystać :P

_________________
Jestem lataczem! Czasami ulegam zboczeniu i coś zdziałam :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pomysł na... depronowego akrobata
PostNapisane: czwartek, 30 grudnia 2010, 21:33 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2010, 11:42
Posty: 20
Wiek: 35
Lokalizacja: Olsztyn
Witaj :D
Robiłem model a'la edge 540 na rozpiętość 1400mm. Kadłub z depronu 6mm wzmocnienia sklejka 1,5mm mocno ażurowana, stateczniki depron 6mm razem z węglem i pokryte laminatem 50g/m^2, stery klasyczne balsowe kratownicowe i skrzydła ze styropianu 15g/dm^3 z dźwigarem z rowingu węglowego łączone na rurze węglowej fi14/750mm. Waga do lotu wyszła 1900 gram z pakietem 4s/3000mah czyli dużo, a ta waga przez klej . Model latał (zmienił właściciela) bardzo przyzwoicie, nie dało go się przeciągnąć, lądował jak szybowiec, wszystko przez profil pogrubiony na końcówkach.
Wyposażenie jakie miałem:
TGY AerodriveXp 42 SK Series 42-50 650Kv / 1150w
śmigło 14x7 apc style
pakiet TGY 4s/3000mAh 20C
regulator TGY plush 80A
serwa lotki+wysokość 4x Turnigy Mini Servo 16g/2.1kg/.11sec kierunek Turnigy 380MAX
Całość ciągnęła 49A, mocy do zawisu i wyjścia z zawisu wystarczająco.
Link do innego forum podczas budowy.
http://modlot.webd.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=70
Linki do galerii
http://www.modlot.webd.pl/galerie-foto. ... il&id=2631
http://www.modlot.webd.pl/galerie-foto. ... il&id=2371

_________________
Pozdrawiam: Rafał


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pomysł na... depronowego akrobata
PostNapisane: czwartek, 13 stycznia 2011, 22:38 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 20 grudnia 2010, 04:34
Posty: 97
Wiek: 32
Lokalizacja: Kamień Pomorski/Szczecin
Ja bym Ci proponował Yaka 55M :) zdjec, rzutów, a nawet planow na necie jest sporo. Model niby oklepany, ale jeden z najlepiej latajacych jakie znam. Teraz pytanie, kadłub krzyzak, czy przestrzenny? Jezeli przestrzenny to przy 55ce nie baw sie w okragly, zrob kwadratowy z polwregami od gory. Poprowadz tylko 4 podluznice z rureczek weglowych, ewentualnie z precika 1mm zrob delikatna kratownice przestrzenna wewnatrz kadluba. sztywnosc bedziesz mial odpowiednia. Skrzydla wytnij ze styro, wzmocnij weglem i oklej tasma lub folia. Jezeli wiesz, ze model bedzie mial drobne przypadki to zrob skrzydla ze styroduru z otworami ulzeniowymi wzdluz skrzydla. Styrodur ma wielka zalete, bo mozna go latwo naprawic za pomoca CA do styro, kawalka styroduru i papieru sciernego. Przelicz sobie wszystkie masy, ciag silnika i dopasuj wielkosc modelu. Pamietaj tylko o spooooorym zapasie mocy:) Przydaje sie.

Pozdrawiam
Mirek Sałam

_________________
Latać, latać, latać i trenować!!!!

Pozdrawiam
Mirek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pomysł na... depronowego akrobata
PostNapisane: niedziela, 16 stycznia 2011, 16:35 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 15:18
Posty: 33
Wiek: 33
Lokalizacja: Białystok
Mirek, a jaki polecisz profil pod pełnokadłubowego? rozpiętość jak pisałem, około 140cm. Stateczniki płaskie.

Rozumiem, że pod termo CNC, wystarczy 2 żeberka, końcowe i początkowe, połączyć je i nadaje się do cięcia? Załatwiłem sobie ten darmowy DoubleCat ale raczkuję... a w dziale CAD są same opisy płaskich elementów pod laser...

Otwory ulżeniowe... magiczne słowo, cóż to? Na początku myślałem w ogóle o skrzydłach z depronu, żeberka z 6mm, pokrycie 3mm, ale może rzeczywiście lepiej byłoby styrodur (co do samego styropianu nie jestem przekonany, chcę by model też wyglądał dobrze).

Jeszcze coś, na termo CNC da się zrobić otwór pod rurę węglową (bagnet)? Bo wzmocnienia są ok, wycięcie z góry i dołu miejsc na węgiel/sosnę, ale skrzydła chcę dzielone przy tej rozpiętości i trochę wyobraźnia szwankuje czy można zrobić otwór na rurę.

Masz może pod ręką jakieś plany yaka 55M? Przyznam że z godzinę szukałem i ciężko :P

_________________
Jestem lataczem! Czasami ulegam zboczeniu i coś zdziałam :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pomysł na... depronowego akrobata
PostNapisane: poniedziałek, 17 stycznia 2011, 03:12 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 20 grudnia 2010, 04:34
Posty: 97
Wiek: 32
Lokalizacja: Kamień Pomorski/Szczecin
Hej,

Otwory ulżeniowe jak sama nazwa wskazuje, to otwory majace na celu 'ulżenie', czyli odjecie wagi z elementu. Najpopularniejszym przykladem otworow ulzeniowych sa ażury we wregach, czy żebrach.Wycinając skrzydło ze styropianu, czy styroduru mozemy, a nawet powinniśmy pozbyć się tych zbednych gramow, wiec trzeba to zrobic. Mozna to zrobic w dwojaki sposób. Jezeli oklejasz skrzydło balsą lub jakims fornirem mozesz to zrobic po prostu tnąc nożem lub gorącym drutem 'dziury' w kształcie trójkątów lub rombów w skrzydle, potem to skrzydlo oklejasz. Nic na zewnatrz nie widac, a w srodku masz lekko. Jezeli (tak jak w Twoim przypadku prawdopodobnie bedzie) nie bedziesz oklejac zadnym drewienkiem skrzydel trzeba te otwory zrobic tak, zeby ich nie bylo widac, czyli wewnatrz skrzydła. Oto rysunek poglądowy....
Obrazek

Tylko, że wycinając ploterem CNC nie bedzie mozliwe zrobienie tych otworów bez naruszania samej konstrukcji(jakos ten drut musi byc wprowadzony w materiał, zeby ciał otwór). Zachecam do zrobienia ich recznie. Musisz po prostu przeprowadzic jakis rozgrzany pręta przez styrodur na wylot, zebyś potem mogł przeciagnac przez niego drut i wyciac otwory.

Co do wycieca otworów pod rure na ploterze to nie jestem pewien (bo nigdy ploterem nie cialem, zawsze w raczkach), ale chyba nie da sie tego zrobic. Za to recznie jak najbardziej:) I tak bedziesz musiał wstawić połżebro pod koniec rury, bo inaczej przy mocniejszym zaciagnieciu draga skrzydełka pokaza Ci 'mewe' i bedziesz mial wiecej roboty.

Najprostszym rozwiązaniem kadłuba jest taki przekrój:
Obrazek

Mam nadzieję, że moje tworcze rysunki troche Ci pomogą.

Planów jako takich nie mam na kompie, mam w wersji kartkowej i to do rozp. 2.2m, wiec na niewiele Ci sie zdadzą. Ale mam jakieś tam rzuty, wiec podeślij na PW maila, to Ci przerzuce.

_________________
Latać, latać, latać i trenować!!!!

Pozdrawiam
Mirek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pomysł na... depronowego akrobata
PostNapisane: wtorek, 18 stycznia 2011, 22:42 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 15:18
Posty: 33
Wiek: 33
Lokalizacja: Białystok
Mógłby ktoś polecić dobry profil do takiego akrobata?

Chyba jednak wybiorę Katanę i będę posiłkował się tymi planami :D
profil katanowy z balsiaka który ważny 2-2.5kg też pasuje do deprono-styrodura który ma ważyć <1.5kg?

_________________
Jestem lataczem! Czasami ulegam zboczeniu i coś zdziałam :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pomysł na... depronowego akrobata
PostNapisane: wtorek, 18 stycznia 2011, 23:05 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 23 grudnia 2010, 19:41
Posty: 347
Wiek: 49
Lokalizacja: Gliwice
Poprzeglądaj sobie deproniaki z tej stronki http://www.rcfoam.com/cart.php?page=plans

_________________
Pozdrawiam Adam
Aktualna pogoda i prognoza


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pomysł na... depronowego akrobata
PostNapisane: wtorek, 18 stycznia 2011, 23:21 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 15:18
Posty: 33
Wiek: 33
Lokalizacja: Białystok
Heh, "deproniakiem" juz tego nie nazwę... tam są mniejsze modele do latania koło głowy, a ja zakładam blisko 1,5m.

_________________
Jestem lataczem! Czasami ulegam zboczeniu i coś zdziałam :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pomysł na... depronowego akrobata
PostNapisane: środa, 19 stycznia 2011, 16:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6496
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Ja założyłem 1880mm i sporo drewna, a przecież nie buduję akrobata. Pomyśl nad tymi wzmocnieniami....

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pomysł na... depronowego akrobata
PostNapisane: środa, 19 stycznia 2011, 19:07 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 15:18
Posty: 33
Wiek: 33
Lokalizacja: Białystok
Wzmocnieniami czego? W skrzydła styrodur + sosna z góry i dołu oraz węgiel w natarcie, spływ i lotki.

Kadłub z balsą, sosną i węglem. Stateczniki depron 6mm oklejany balsą i wzmacniany węglem. Myślę że da radę :)

Ale póki co czasu mam na tyle aby tylko to napisać, odkąd studiuję nienawidzę stycznia -.-

_________________
Jestem lataczem! Czasami ulegam zboczeniu i coś zdziałam :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pomysł na... depronowego akrobata
PostNapisane: środa, 19 stycznia 2011, 19:14 
Co do profilu Grzechu to zastosuj Naca 63012, lepiej nosi niż 0012.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,304,037 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL