Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 09:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: piątek, 28 czerwca 2013, 00:23 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Zakupiłem niedawno do swojej Futaby moduł wcz wraz z odbiornikiem D8R-II Plus. W "range test" podawane minimum zasięgu było spełnione, ale nic więcej. Z opisów w sieci wynikało, że na oryginalnych antenach uzyskiwane zasięgi są znacznie większe. No cóż, trudno się mówi i lata się dalej. Te minimum to i tak powinno być w powietrzu prawie 1 km, to wystarczy do normalnego latania nawet dużym modelem. Ale dlaczego tylko tyle, skoro wszyscy podobno mają dużo więcej? Zacząłem dokładnie przyglądać się nowemu nabytkowi. Wprawdzie z elektroniki jestem wtórnym analfabetą, ale jeszcze pamiętam, że sprawdzanie sprzętu nadawczo odbiorczego należy zacząć od instalacji antenowej, bo tam zwykle można najwięcej poprawić. Z ciekawości zmierzyłem długości czynne anten w odbiorniku. Okazało się, że mają 33 mm. Przy tej częstotliwości powinny mieć niespełna 30 mm - różnica dość znaczna. Poszły w ruch nożyczki i po stabilnym ustawieniu modelu z odbiornikiem na stole i w odległości kilkunastu metrów od niego nadajnik, zaobserwowałem ustabilizowany sygnał na monitorku od telemetrii i zacząłem odcinać anteny po ok. 1 mm, sprawdzając za każdym razem sygnał. Przy 32 mm sygnał podniósł się o 2 jednostki, przy 31 już było więcej 4-5 jednostek. Na tym poprzestałem, aby nie przedobrzyć, bo nie mam zapasowych anten. Ale zamawiam je i jak przyjdą to będę skracał dalej i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Idzie do mnie antenka 5db do nadajnika. Ja przyjdzie to będę chciał dobrać się do tej oryginalnej i zobaczyć jak tu sprawa wygląda. Mam nadzieję, że uda mi się tego bacika wyciągnąć z osłony gumowej. Może i tu da się coś poprawić.
W efekcie tych działań w "range test" zasięg podskoczył z 30 m do ok 45 m. To już jest wyraźna poprawa. A jak u Was jest z tymi antenkami?

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: sobota, 29 czerwca 2013, 20:09 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Czesc Marku.
Bardzo ciekawe jest to co napisales.
Latam kilka lat z odbiornikami FrSky,nigdy nie mialem problemu z zasiegem ,nadajniki jakie uzywam to sa Futaba T9-cap-super
albo FC-28.Mam 8 odbiornikuw FrSky,4 w modelach 4 w szufladzie,.Pomierzylem dokladnie dlugosc anteny odbiorczej,
wszystkie mialy dl 33mm+02-04mm.Przy okazji znalazlem w jednm odbiorniku nadcienty kabel przy ekranie.
Co o tym mysle- to jest produkcja masowa ,trudno wymagac od chinczykow super precyzji.
Nie mniej,pobawie sie z dokladnym dostrojeniem anten.
Pozdrawiam Wladek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: sobota, 29 czerwca 2013, 20:20 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Cześć Władku,

To mamy identyczny sprzęt. Ja też mam Futabę T9 Cap Super. Tak jak pisałem, katalogowe minimum jest spełnione, ale w sieci jest pełno opisów mówiących o znacznie większych zasięgach, stąd moje dociekania. W tej chwili czekam na kolejny odbiornik. Jak dojdzie będę miał przynajmniej jakąś skalę odniesienia dla sprzętu odbiorczego. Anteny zapewne wszystkie będą jednakowe. Lepiej, że są dłuższe bo zawsze można je dostroić docinając. Bardzo jestem ciekaw, czy u Ciebie docinanie anten da podobne efekty.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: sobota, 29 czerwca 2013, 21:11 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Marku, na pewno tuning anten jest wskazany tylko dla tego aby uzyskac maksymalny zasieg.
To nie jest wszystko, umiejscowienie anteny odbiornika jest bardzo istotne,.
Z mojego malego doswiadczenia nawet kiedy latasz z nadajnikem AV 1-1.,2 km nie ma problemu.
Co moge powiedziec , obiektywnie FrSkay jest to dobry tani zestaw.
Pozdrawiam Wladek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: sobota, 29 czerwca 2013, 22:32 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Umiejscowienie anteny odbiorczej jest dla mnie oczywiste. Gorzej jest z anteną nadawczą. Jak byś jej nie ułożył, to zawsze leży w pobliżu rączki nadajnika lub oryginalnej anteny na 35 Mhz, której przynajmniej na razie nie mam zamiaru demontować. A to żelastwo już znacznie ogranicza warunki pracy anteny FrSky. Chyba zakupię też zewnętrzny moduł nadawczy DHT-U, montowany na wysięgniku ponad nadajnikiem. Tam antena ma czyste pole. To tez powinno poprawić sygnał.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: środa, 31 lipca 2013, 21:54 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Przestudiowałem duży kawałek tematu o FrSky na RCG http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1176328 i okazuje się, że problem długości anten został też tam zauważony . Niestety, nie doczytałem się, aby któryś z tamtejszych guru podjął temat i się do niego ustosunkował. Generalnie, wielu ludzi tam też narzeka na zbyt mały zasięg a nieliczni tylko uzyskują podejrzanie rewelacyjne wyniki.
Dotarł do mnie kolejny odbiornik oraz anteny nadawcze 5dB. Generalnie, zgodnie z oczekiwaniami, na antenie o większym zysku sygnał jest również większy właśnie o różnicę w zyskach anten. Nowy odbiornik wydaje się być mniej czuły. Ma więc też nieco mniejszy zasięg. Ciekawostką jest to, że sam ma nadawanie mocniejsze o 3 dBm, gdyż telemetria pokazuje zawsze sygnał odbierany od niego o taką wartość większy, niż dociera do niego z nadajnika. Zrobiłem nawet sobie własną antenę nadawczą, prostego dipola przy użyciu kabla RG58 i złączki SMA. "Pomiary" porównawcze wykazały, że jest ona co najmniej tak dobra jak antena FrSky 5dB. Poniżej fotka.

Załącznik:
frsky_dipol.jpg
frsky_dipol.jpg [ 77.63 KiB | Przeglądane 19831 razy ]


Na RCG, we wskazanym wyżej temacie, ktoś podał link do ciekawej dyskusji na temat mocy modułów nadawczych. Oto on: http://openrcforums.com/forum/viewtopic.php?f=45&t=486&p=5677&hilit=+dht+djt#p5677 Wynika z niego, że ktoś pomierzył 3 swoje moduły nadawcze i uzyskał wyniki 13dBm, 15dBm i ok. 18dBm. Rozrzut parametrów kolosalny. Tu trzeba wyjaśnić, że podane moce wyrażone w mW wynoszą odpowiednio 20 mW, 32 mW i ok. 60mW. Czyli tylko jeden moduł jest zgodny ze specyfikacją producenta. Jeśli podobny rozrzut parametrów mają odbiorniki (a czemu niby nie?), to jak ktoś ma pecha, będzie mógł polatać sobie tylko jakimś depronem koło nogi. Nieliczni (zapewne) szczęściarze, będą mogli cieszyć się z dalekich lotów FPV.

Jak wynajdę coś nowego w temacie to będę swój monolog kontynuował - może jednak komuś ta wiedza przyda się....

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2013, 21:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6496
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Marku dwóch Was w wątku i ztego co widzę to dialog.
Twoje badania na pewno ktoś wykorzysta, nie bój nic, siedzą tylko cicho i nic nie piszą

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 11:54 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Temat zainteresował chyba tylko Władka. Reszta najwyraźniej ma super sprzęt o bardzo dużym zasięgu. To mnie właśnie najbardziej zaniepokoiło, bo mam już 3 odbiorniki, 2 różne moduły nadawcze, kilka anten i wszystko kręci się wokół podobnych parametrów, czyli gdzieś na granicy minimum podanego przez producenta, i to pod warunkiem poprawnego ustawienia anten. To już raczej nie jest przypadek, tylko norma. Ale drążę temat dalej.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 12:00 
MarekJ napisał(a):
Temat zainteresował chyba tylko Władka...

Tak się tylko Tobie wydaje :mrgreen:
Pewnie wielu, tak jak ja, czyta i wyciąga wnioski, oraz "bada" swoje moduły nadawcze i odbiorniki :P
Wiele cennych uwag oraz przemyśleń, które nie wymagają (chyba) achów i ochów :roll: a są dla nas przydatne, oraz są pewnym "ostrzeżeniem", aby nie wierzyć ślepo w zapewnienia producentów.

Ja swojego zestawu FrSky jeszcze nie "ciąłem", ale pewnie tak się niedługo stanie, tym bardziej, że mam kilka zapasowych "mysich ogonków"


Góra
  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 12:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 31 marca 2010, 08:00
Posty: 3701
Wiek: 74
Lokalizacja: Pabianice
Temat interesuje wielu, ale nieliczni mają wystarczającą wiedzę, żeby głos zabierać. ;)

_________________
Pozdrawiam
karol


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 12:35 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
To mnie trochę pocieszyliście :D . Artur, nie oczekuję ochów i achów :) . One były w tematach opisujących zasięg tego sprzętu, i to mnie skłoniło do pochylenia się nad problemem, bo nie wiedziałem, czy trafił mi się kiepski sprzęt, czy też te wszystkie zachwyty są wynikiem udanego marketingu producenta i jego silnego lobby na RCG, które powszechnie kształtuje opinię na każdy modelarski temat.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 13:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6496
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
No, ja latam koło nogi więc mi zasięgi potężne póki co nie są potzebne, ale tematy takie i pochodne czytam. Co przeczytam to moje i nikt mi tego nie odbierze.

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 13:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 31 marca 2010, 08:00
Posty: 3701
Wiek: 74
Lokalizacja: Pabianice
Adam, zabierze, skleroza czy inny altshajmer, trochę cierpliwości... :)

_________________
Pozdrawiam
karol


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 13:52 
Karol, "wisisz mi" ściereczkę do czyszczenia matrycy Obrazek


Góra
  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 15:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 31 marca 2010, 08:00
Posty: 3701
Wiek: 74
Lokalizacja: Pabianice
A może być zupka chmielowa?

_________________
Pozdrawiam
karol


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 15:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6496
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
karlem napisał(a):
Adam, zabierze, skleroza czy inny altshajmer, trochę cierpliwości... :)


Przeca i tak nie będę o tym wiedział to co za różnica. Wolę pożyć w błogiej nieświadomości :mrgreen:

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 07:33 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 19:48
Posty: 2807
Wiek: 59
Lokalizacja: Milanówek
Panowie, jak powinny być umieszczone wąsy odbiornika ?

_________________
pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 07:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Ja staram się umieścić anteny zawsze na zewnątrz modelu, pod kątem ok 90 stopni względem siebie, czyli jedna jest równoległa do płaszczyzny ziemi, a druga prostopadła. Oczywiście jak najdalej od zakłócaczy wszelakich.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 08:21 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 19:48
Posty: 2807
Wiek: 59
Lokalizacja: Milanówek
Ellipsis napisał(a):
Ja staram się umieścić anteny zawsze na zewnątrz modelu, pod kątem ok 90 stopni względem siebie, czyli jedna jest równoległa do płaszczyzny ziemi, a druga prostopadła. Oczywiście jak najdalej od zakłócaczy wszelakich.

Też tak mam ale zaczynam się zastanawiać czy to właściwe umiejscowienie, no bo kiedy pracuje ta równoległa do ziemi, kiedy latam nad głową?

_________________
pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 09:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Obrazek

Poprzeczne rozcięcie strefy zasięgu wygląda jak powyżej, więc chyba gdzieś tam się w końcu nakładają skoro od długiego czasu udaje mi się latać bez problemów w tak zaśmieconym paśmie jak 2,4GHz.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 12:13 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Jako ciekawostka, na Polskim Forum FPV jest bardzo aktywny temat: umieszczenie wasow odbiornika FrSky.
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=15052
Polecam Wladek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 22:58 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Cytuj:
Też tak mam ale zaczynam się zastanawiać czy to właściwe umiejscowienie, no bo kiedy pracuje ta równoległa do ziemi, kiedy latam nad głową?
Nad głową raczej się nie lata, no chyba, że leżysz sobie na trawce antenką do góry ;)
Cytuj:
ako ciekawostka, na Polskim Forum FPV jest bardzo aktywny temat: umieszczenie wasow odbiornika FrSky.

Władku, czytałem ten wątek. Moim zdaniem nie ma jedynie słusznego ułożenia anten. Z pewnością muszą być rozchylone względem siebie w granicach 90 stopni. Ale w jakiej płaszczyźnie, to zależy od tego czym i jak latamy. Przy lataniu FPV zwykle lot jest stabilny i model, poza zakrętami, leci bez większych przechyłów. Ale np. przy akrobacji to już zupełnie inna bajka. Tyle, że akrobacji nie kręci się w odległości kilometra, tylko blisko, latając większość czasu przed sobą od lewej do prawej (lub odwrotnie). Ze względu na mała odległość w zasadzie ustawienie anten wydaje się być obojętne. Trzeba zachować jedynie ich rozłożenie. Inaczej wyglądają loty termiczne szybowcem, gdzie czasami odlatujemy daleko. I tak można mnożyć różne sytuacje wymagające różnych ustawień.
Przeprowadziłem sporo testów dla latania akrobacyjnego i spokojnych lotów motoszybowcem. Jak wspomniałem wcześniej, dla akrobacji nie widzę żadnego preferowanego ustawienia. Przy szybowcach natomiast najkorzystniej wydaje się mieć ustawione anteny w modelu w pozycji V, wąsami do tyłu w płaszczyźnie poziomej. Antena nadajnika też poziomo. Jedna z osób na forum FPV miała podobne zdanie tyle, że przy lotach FPV, które chyba bardzo przypominają spokojny lot szybowca. Ktoś też słusznie zauważył, że w naturalnym środowisku fale radiowe ulegają odbiciom oraz interferencjom, więc nie koniecznie docierają do odbiornika w polaryzacji takiej jak oczekujemy. Takie rzeczy to tylko w Erze albo ...w kosmosie :D . Wystarczy zrobić proste doświadczenie z wzajemnym ustawieniem anten nadawczej i odbiorczych nawet z małej odległości, ale nie w szczerym polu, tylko miedzy zabudowaniami. Wyraźnie wtedy widać jak działa diversity. Anteny odbiorcze raczej rzadko przełączają się położeniu anteny nadawczej zgodnie z teorią, czyli równoległym. Widać to wyraźnie po momencie zmiany sygnału na telemetrii.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: poniedziałek, 2 września 2013, 15:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Dyskusja umarła, przeto przychodzi mi napisać post pod postem. Na stronie Frsky jest dział pomocy technicznej, w której znalazłem wątek o rozmieszczaniu anten odbiornika. Co więc mówi producent?
Kod:
To obtain the best results of the diversity function, please refer to the following instructions:
1. The two antennas must be kept as straight as possible. Otherwise it will reduce the effective range.
2. The two antennas should be placed at 90 degrees to each other
This is not a critical figure. But the most important thing is to keep the antennas away from each other as much as possible.
Larger models can have large metal objects that can attenuate the RF signal. In this case the antennas should be placed at both sides of the model. Then the best RF signal condition is obtained at any flying attitude.
3. The antennas must be kept away from conductive materials, such as metal and carbon by at least a half inch. The coaxial part of the antennas does not need to follow these guidelines, but do not bend it in a small radius.
4. Keep the antennas away from the motor, ESC, and other noise sources as far as possible.


Po naszemu, nieco skrótowo: żeby wyciągnąć to co najlepsze z posiadania funkcjonalności diversity, proszę zastosować się do następująch wskazówek:
1. obydwie anteny powinny być tak proste jak to tylko możliwe, wyginanie skraca zasięg
2. powinny być odchylone od siebie o 90 stopni, nie jest to krytyczne, ale najważniejsze żeby były jak najdalej od siebie, dodatkowo należy zwracać uwagę, że większe modele często zbudowane są z materiałów które pochłaniają fale radiowe jak pręty węglowe czy stalowe wtedy najlepiej wystawić anteny na dwie różne strony modelu.
3. utrzymuj minimalny dystans anten od materiałów pochłaniających fale przynajmniej 1,3cm, ekranowana część anteny nie podlega tym zasadom, jednak należy pamiętać żeby nie zaginać ich pod dużym kątem
4. odsuń anteny od wszystkiego co może powodować zakłócenia: silniki, regulatory czy inne - najdalej jak to możliwe

źródło: http://www.frsky-rc.com/support/Details.php?fqa_id=90

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: poniedziałek, 2 września 2013, 17:58 
Sama czysta esencja.
Dotyczy to ogólnie anten wszystkich odbiorników.
Nie tylko tego.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: wtorek, 5 listopada 2013, 17:49 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Jak pamiętacie, moje dociekania wywodziły się z zasięgu znacznie mniejszego od oczekiwanego. Co jakiś czas do tego problemu wracam i robię jakieś testy. Moje odbiorniki są w wersji z telemetrią i aby z tego korzystać, moduł nadawczy jest na stałe połączony kabelkiem z monitorem FLD-02. Ostatnio z jakichś względów (już nie pamiętam dla czego?) odłączyłem monitor. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że w range test zasięg wzrósł co najmniej dwu a może nawet trzykrotnie. Wydaje się, że znalazłem winowajcę swoich problemów, choć nie mam żadnej koncepcji dla czego tak może być. Oczywiście przeprowadzę jeszcze kilka różnych testów w tym kierunku i nie omieszkam podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Na razie jednak za oknem leje i trzeba poczekać na bardziej sprzyjające warunki. Monitor traktowałem jako nierozerwalną część modułu nadawczego, która raczej nie powinna mieć wpływu na siłę sygnału nadawczego ani na czułość odbioru telemetrii. Ciekaw jestem, czy ktoś pracuje na stałe z monitorem FLD-02 i jak to u niego wygląda?
A co do ustawienia anten to zgadzam się w pełni z producentem, że ustawienie ich wcale nie jest takie krytyczne i ważniejsze jest zachowanie pozostałych warunków.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: wtorek, 5 listopada 2013, 18:03 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 marca 2013, 02:24
Posty: 405
Wiek: 43
Lokalizacja: Wwa
Jest jeszcze kwestia długości części "gorącej" od tej "z ekranem", otóż miałem problem z zasięgiem w odbiorniku TFRSP
Drążąc temat moją uwagę skupiła długość odizolowanej części wąsa.

W starych odbiornikach (V8R7SP - testowane na 3 sztukach) długość ta wynosi równo 29,5mm, we wspomnianym TFRSP długość wynosiła 31 na jednym i 33 na drugim "wąsie".
Był tez gdzieś o tym wątek na RCGroups.

Przyciąłem na 29,5mm ale nie było okazji jeszcze sprawdzić w praktyce.
Jak wiadomo geometria w antenach jest podstawowa.

_________________
--
Pozdrawiam, Adam
Quad FPV MultiWii, Hexa KFC32, Hexa AutoQuad!, MultiWii Y4, Quad Edward AutoQuad, Autoquad M4 x2, Pioneer 1400, Skysurfer 2000, DG-1000, ESA Ił2m3, ESA Hawker Typhoon, ESA Ki-61 Hien, DLG GROT, Breeze PRO EVO


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: wtorek, 5 listopada 2013, 18:09 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1593
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Mówiąc o długości anteny miałem na myśli oczywiście tą odizolowaną część. Pozostały kabel to tylko linia doprowadzająca sygnał, nie mająca nic wspólnego z anteną typu GP, którą stanowi właśnie ten odizolowany odcinek. To tak celem wyjaśnienia, bo słyszałem wiele zdań, że te antenki traktowane są jako dipole, co jest totalną bzdurą.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: FrSky - długość anteny w odbiorniku D8R-II Plus
PostNapisane: wtorek, 5 listopada 2013, 18:57 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Osobiscie z antenami FrSky mialem inny problem,w dwoch odbiornikach goraca zyla byla nadcienta.
musialem wymienic anteny.
Pozdrawiam Wladek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,259,676 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL