Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 06:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Plany pod termo CNC
PostNapisane: niedziela, 16 stycznia 2011, 23:05 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 kwietnia 2010, 15:18
Posty: 33
Wiek: 33
Lokalizacja: Białystok
Słaaawek, mam wielką prośbę.

Mógłbyś w skrócie opisać jak przygotować plany pod termo ploter? Np. na przykładzie skrzydła...

Jak zrozumiem to stawiam browara (nie wirtualnego, z konta na konto :mrgreen: )

Rozumiem, że w tym darmowym DoubleCad nie da rady tego bo nie ma tam 3d?

_________________
Jestem lataczem! Czasami ulegam zboczeniu i coś zdziałam :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Plany pod termo CNC
PostNapisane: poniedziałek, 17 stycznia 2011, 08:52 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 23 grudnia 2010, 19:41
Posty: 347
Wiek: 49
Lokalizacja: Gliwice
Grzechu napisał(a):
Rozumiem, że w tym darmowym DoubleCad nie da rady tego bo nie ma tam 3d?

Dlaczego nie da rady, wręcz przeciwnie z każdej bryły 3d musisz przygotować rysunek 2d.
"instrukcja"

_________________
Pozdrawiam Adam
Aktualna pogoda i prognoza


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Plany pod termo CNC
PostNapisane: poniedziałek, 17 stycznia 2011, 16:20 
Generalnie rzecz biorąc to pomijając maskę i kabinę wszytko jest rysowane w 2D , 3D używam jedyniedo wizualizacji projektu. Nie wiem jak działa ploter styro ale jeżeli robi to w 3D to do fimy która by mi wycinała dajmy na to skrzydło wysłałbym rysunek skrzydła w rzucie z góry i od przodu w skali 1:1 lub umieśiłbym na rysunku dokładne wymiary a do tego w pliku CAD rysunek skrajnych żeber. Rysujący na podstawie rysunku ustaliłby parametry cięcia (kąty itp) uwzględniając skrajne profile powiększone o połowę szczeliny jaką zostawia drut. Osa zapewne wie więcej w tym temacie bo zna te zagadnienia z autopsji. Podejrzewam że pliki CDR są częściej wykorzystywane w styro niż DXF czy DWG
Dodam że konwersja DXF w corelu na CDR powoduje zmianę polylinii na spline . Przy cięciu z Corela nie ma to chyba znaczenia ale ponowne konwertowanie z CDR na DXF w corelu zostawia spline nie przerabiając ich na polyline. Skutkuje to tym że tak przerobiony plik osiąga bardzo duży rozmiar ( z kilkuset kb robi sie kilkanaście Mb) Do tego nie mozna juz wprowadzić jakichkolwiek zmian a jak już zrobimy cokolwiek z dowolnym obiektem to z tych kilkunastu Mb robi sie kilkaset. Przerabiałem juz ten temat gdzie formatki 2Mb po przerobieniu przez corela na CDR a potem znów na DXF osiągały po 140Mb. Koszmar. Dlatego też unikam konwersji plików z udziałem Corel Draw.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Plany pod termo CNC
PostNapisane: poniedziałek, 17 stycznia 2011, 22:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6498
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Ploter z którego mam czasami okazję korzystać potrzebuje pliki PLT.
Wystarczy jak Sławek napisał rzut z góry (szkic) i żeberko skrajne-większe, mniejsze nie jest potrzebne ponieważ ploter robi to sam. tzn, że podaję procentowo ile ma być mniejsze skrzydło na jego końcu na 60 cm-trach. Można dodać przesunięcie natarcia i właściwie tyle. Wkurza mnie to bo rowków na dźwigary nie można wyciąć za jednym zamachem bo na końcu też będą się zwężały.
Niby można wczytywać pliki DXF ale to już inna bajka, nie do końca poprawna jak wychodzi z tym softem w maszynie.

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Plany pod termo CNC
PostNapisane: wtorek, 18 stycznia 2011, 07:13 
Pliki PLT (plotera) to zdaje się format Packarda , nie stanowi on problemu bo zarówno CAD jak i Corel ma możliwość zapisania rysunku w takim formacie.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Plany pod termo CNC
PostNapisane: sobota, 12 lutego 2011, 10:05 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 lipca 2010, 08:02
Posty: 14
Wiek: 60
Lokalizacja: Warszawa
Żeby wyciąć skrzydło to nie trzeba od razu CADa do roboty zapędzać. Potrzebujesz znać jedynie profil wewnętrzny (nasadowy - tzw. root), profil końcówki (tip). Do tego wymiar cięciwy - jeżeli skrzydło ma być zbieżne to osobno cięciwę nasadową i cięciwę końcówki, ewentualnie kąt skręcenia geometrycznego i wartość skosu płata. Wszystkie te dane wprowadzasz do programu sterującego styroploterem i jazda. Ja wycinam za pomocą Jedicut - darmowy, prosty program sterujący czteroosiowe wycinarki. Profile przyjmuje w postaci plików DAT. wszystkie pozostałe dane klepiesz od razu do programu. Podobnie z drugim programem którego używam - GMFC PRO. Obydwa umożliwiają od razu wstawienie w wycinanym płacie miejsc na dźwigary. Teraz testuje jeszcze trzeci soft - CeNeCe Pro. To już "kombajn Bizon", niestety drogi.


Załączniki:
Komentarz: ustawianie skosu płata i rozpietości
jedi_wizard.jpg
jedi_wizard.jpg [ 38.51 KiB | Przeglądane 9643 razy ]
Komentarz: okno główne programu
jedi.jpg
jedi.jpg [ 56.42 KiB | Przeglądane 9643 razy ]

_________________
Pomyślnych lądowań. Pozdrawiam. Wiedźm
NIE dzieciom neo
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron

118,870,842 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL