Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 07:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Odlewanie stopów aluminium
PostNapisane: piątek, 10 listopada 2017, 16:55 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 czerwca 2010, 17:26
Posty: 568
Wiek: 31
Lokalizacja: Siedlików
Witajcie,

chciałem podzielić się z wami moimi osiągnięciami i perypetiami związanymi z przetopem i odlewaniem z siluminu. Jest to stop aluminium i krzemu. Jakiego dokładnie użyłem - nie wiem bo jest ich ileś odmian ale najczęściej jest kojarzony z korpusami skrzyń biegów i silników. Chcę tyko zaznaczyć, że nie jest to czyste aluminium ani amelinium ;) Materiałem wyjściowym był korpus silnika od kosiarki z taką ładną dziurą po korbowodzie własnego autorstwa :D

Obrazek

W tym poście skupię się na piecu i osprzęcie a w kolejnych na przeprowadzonych próbach odlewania małego kolektora dolotowego dla silnika z fiata 126p zamontowanego w moim buggy.

Piec powstał pod wpływem obejrzenia kilku filmów na You Tube i jeśli kiedyś się tym interesowaliście to na pewno rozpoznacie tę konstrukcję albo też łatwo znajdziecie film na YT.

Piecyk prosty jak budowa cepa ;)
Wiadro stalowe cynkowane z wylaną z gipsu izolacją termiczną która jest kluczem do sukcesu. Dodatkowo pokrywa również z gipsu z zalanymi oczkami do podnoszenia i otworem na gazy powstałe w wyniku spalania. U dołu rura doprowadzająca powietrze. Jako paliwo używam brykietu węgla drzewnego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tygiel wykonałem z solidnych rozmiarów rury stalowej i wspawałem denko. Wywierciłem również dwa otwory u dołu i u góry do podnoszenia i przechylania podczas zalewania. Wykonałem również gipsową pokrywę tygla aby zyskać na temperaturze i ograniczyć w padanie zanieczyszczeń do środka.

Obrazek

Obrazek

A to mój nadmuch powietrza do spalania

Obrazek

Ogólnie bardzo fajnie to działa, topi metal bez problemu, ale latem podczas suszy lepiej tego nie używać bo generuje fontannę iskier. W wyniku eksploatacji gips oczywiście pęka i wykrusza się warstwa po warstwie ale da się to przeżyć. Nie planuje przecież na tym produkcji seryjnej czy masowej :lol:
Zastanawia mnie jednak jakby w roli izolatora spisywał by się suporex - może kiedyś powstanie piecyk V2.0 ;)
Bez filmu się nie liczy więc będzie, ale w kolejnym poście o odlewaniu.

_________________
Myślenie nie boli... ale jest strasznie męczące.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odlewanie stopów aluminium
PostNapisane: piątek, 10 listopada 2017, 18:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Zapowiada się ciekawy wątek. Od długiego czasu nęci mnie ten temat i pewnie za jakiś czas też spróbuję upłynnić jakiś metal. "Piasek" będziesz robił sam czy kupujesz gotowca?

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odlewanie stopów aluminium
PostNapisane: sobota, 11 listopada 2017, 07:16 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
Zamiast brykietu węgla drzewnego użyj koksu. Aluminium się bardzo szybko utlenia, w odlewnictwie aluminium stosuje się specjalne modyfikatory. W amatorstwie możesz użyć zwyklej soli kuchennej. Posyp w tygielku roztopiony metal solą. Oczywiście przed zalaniem formy musisz zadbać o to by sól nie dostała się do formy.

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odlewanie stopów aluminium
PostNapisane: sobota, 11 listopada 2017, 19:13 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 czerwca 2010, 17:26
Posty: 568
Wiek: 31
Lokalizacja: Siedlików
Hubert - robiłem w piasku ale po najmniejszej linii oporu. Znalazłem w domu wiadro z piachem, dość drobnym, wnioskując po jego zapachu i kawałkach cieniutkich korzeni musiał pochodzić spod jakiejś sosny ;) Przesiany piasek mieszałem z wodą lub z roztworem wody i szkła wodnego sodowego.

Jarek - słyszałem o utlenianiu aluminium zarówno na zajęciach z odlewnictwa jak i od spawaczy i miałem obawy, ale po stopieniu warstwa tlenków i zanieczyszczeń na powierzchni nie stanowiła jakiegoś mega problemu. Była w zasadzie mniej kłopotliwa niż w przypadku ołowiu. Widać to na filmach. Koksu nie używałem bo ciężko kontrolować temperaturę przy stalowym tyglu tzn kolega też robił na brykiecie przeszedł na koks i przetopił czy przepalił niechcący tygiel. Wszystko się rozlało w piecu. Śmialiśmy się że zrobił stopę słonia jak w Czarnobylu :D

Tak na prawdę to miałem trochę inny pomysł na formę (zamiast piaskowej)
Zrobiłem model z pianki i zalałem gipsem a potem wytrawiłem piankę rozpuszczalnikiem nitro. Następnie to cudo suszyło się 3 doby koło pieca. Plan prosty, niezawodny, nie da sie nic spier.... zepsuć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety gips tylko pozornie jest suchy i w kontakcie z ciekłym siluminem woda zaczyna się uwalniać i wszystko wrze. Efekt jak widać.

Obrazek

Obrazek

Cóż, pierwsze koty za płoty. Po tej próbie zadzwonił do mnie kolega Grzegorz (TATA-Maji) i namówił na odlew w formie piaskowej niedzielonej i wsparł wskazówkami. To zrobiłem model, lepszy układ wlewowy, i do piachu. Efekt zadowalający do dalszej obróbki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tyle, że przez kolektor muszą przejść szpilki, a wiercić otwory przez ponad 70mm materiału to straszna kiszka.
Powstaje trzeci model chyba najlepszy z wyglądu i funkcjonalności. Ma nawet rurkę jako kanalik paliwowy 8-)

Obrazek

Obrazek

Jakość odlewu niestety spadła. Widać nieciągłości pozlepiane fale, granice łączenia się materiału, niedolewy. Zupełnie jakby na skutek skomplikowanych kształtów płynący metal tracił zbyt dużo ciepła na wypalenie pianki. Tam gdzie była rurka która przewodziła ciepło pianka wypaliła się przed kontaktem z metalem i jakość odlewu jest super mimo cienkiej ścianki. Na szczęście kolektor mimo wad był szczelny i po obróbce został zamontowany w silniku. Bardzo poprawił jego pracę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Film z zalewania formy nr dwa (początek kiepskie jakości ale da się przeżyć ;) no i zdjęcia się powtarzają)



oraz film z epoki przed wynalezieniem pieca - odlewanie ołowiu w formie stalowej




Na razie są to początki wszystko trzeba udoskonalić i dopracować. Szczególnie trzeba wykonać porządną dzieloną skrzynkę formierską :)

_________________
Myślenie nie boli... ale jest strasznie męczące.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odlewanie stopów aluminium
PostNapisane: sobota, 11 listopada 2017, 19:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Powiem Ci, że jak na garażowe odlewnictwo - no i same początki - to wychodzi super! Snopy iskier bajeranckie na Sylwestra jak znalazł :D

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odlewanie stopów aluminium
PostNapisane: sobota, 11 listopada 2017, 19:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6496
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Jestem pod wrażeniem.

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odlewanie stopów aluminium
PostNapisane: sobota, 11 listopada 2017, 20:00 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 marca 2014, 19:43
Posty: 2663
Wiek: 45
Lokalizacja: Sompolno
Krzysiek piękna robota.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

_________________
Addriano1


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odlewanie stopów aluminium
PostNapisane: sobota, 11 listopada 2017, 20:56 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 21:21
Posty: 2197
Wiek: 58
Lokalizacja: COLNE Lancashire U.K.
:lol: Iskry szły jak w Żeliwiaku !!.
Ale najważniejsze, że efekt końcowy Cię zadowala. Jednak jeżeli byś chciał uzyskać super efekt, to :model dzielony i skrzynka formierska. Może i rdzeń by się przydał. Spróbuj zrobić masę formierską z piasku dodając jako lepiszcza żywicy. Taką formę wymaluj grafitem z dodatkiem melasy i denaturatu. To wszystko, przed zalaniem musisz porządnie wysuszyć i wypalić.
Ja kiedyś masowo robiłem odlewy z aluminium w domu. Grzałem koksem na palenisku kowalskim a tygiel to podobna rura jak Twoja z 8mm denkiem z na stałe dospawanym długim uchwytem w kształcie T.

_________________
Pozdrawiam Jarek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odlewanie stopów aluminium
PostNapisane: sobota, 11 listopada 2017, 21:51 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 czerwca 2010, 17:26
Posty: 568
Wiek: 31
Lokalizacja: Siedlików
Dzięki chłopaki :D

Jarek zaskoczyłeś mnie tym patentem.
Na pewno kiedyś wypróbuję, ale jeszcze nie wiem kiedy, bo mam tyle projektów, że głowa mała, a tymczasowo tylko jedną rękę sprawną :/
Wtedy zgłoszę się po dokładne instrukcje ;)

_________________
Myślenie nie boli... ale jest strasznie męczące.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,295,565 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL