Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 07:41

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 691 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: piątek, 18 sierpnia 2017, 20:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6050
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Obrazkiem odpowiem.
Załącznik:
diagram_.jpg
diagram_.jpg [ 152.25 KiB | Przeglądane 6683 razy ]

I przewody zasilające DC byś zmienił na grubsze bo je cienizną czuć.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: piątek, 18 sierpnia 2017, 21:19 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 sierpnia 2017, 22:00
Posty: 11
Wiek: 35
Lokalizacja: Rogoźno
a te switche? dobrze to zrozumiałem?

kable DC mam pojedyncze kabelki wyjete z zasilacza komputerowego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: piątek, 18 sierpnia 2017, 21:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6050
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Przełączniki OK, a kabelki serio daj grubsze albo dodaj przynajmniej po drugiej sztuce. W zasilaczu komputerowym jedna linia nie jest przewidziana na jakieś super prądy - stąd te grubości są takie raczej mniejsze.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: sobota, 19 sierpnia 2017, 22:51 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 sierpnia 2017, 22:00
Posty: 11
Wiek: 35
Lokalizacja: Rogoźno
No i dziś sobota 19.00 InPost się nie poddaje i dostarcza ostatnie 3 brakujące sterowniki. 2h walki z kabelkami i oto wynik:


Kabelki od DC dałem podwójne ale w tygodniu poszukam kabli takich jak montuje się w ścianach to powinno załatwić sprawę i zredukować ich ilość :)

Wnioski i podziękowania :D

Wniosek jest jeden :D jak taki laik elektryczny jak ja dał rade to każdy kto chce to poradzi sobie bez problemu :)
Podziękowania dla Huberta za instrukcje :)

Ps. rączka która pojawia się na filmiku należy do syna też Huberta :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: niedziela, 20 sierpnia 2017, 08:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6050
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
No to podwójne brawa; za działającą maszynkę i świetny wybór imienia dla syna :D :mrgreen:

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: piątek, 1 września 2017, 16:24 
Offline
modelarz

Dołączył(a): niedziela, 7 lutego 2016, 21:49
Posty: 52
Wiek: 36
Lokalizacja: Grudziądz
Maszynka moja stoi, brak wrzeciona - kolega ma jakiegoś dremela i chcę pożyczyć, jednak pytanie gdzie kupić frez prosty taki na początek. Myślałem o jakimś 2 mm żeby w sklejce coś porzeźbić. Oczywiście chodzi mi o źródło skąd Wy kupujecie.

_________________
Pozdrawiam
Tomek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: piątek, 1 września 2017, 18:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:25
Posty: 3602
Wiek: 36
Lokalizacja: Warszawa
Są na allegro używane frezy typu pilnik. Całkiem fajne, w dobrym stanie.
O takie:

http://allegro.pl/profesjonalny-frez-cn ... ule_id=201


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: piątek, 8 września 2017, 19:22 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 7 września 2017, 19:54
Posty: 18
Wiek: 42
Lokalizacja: Toruń
Witam kolegów.
Czytając Wasze wpisy nt. budowy kolejnych maszyn CNC postanowiłem samemu zabrać się za stworzenie własnej frezarki CNC. Chciałbym swój projekt oprzeć na Arduino UNO. Do tej pory walczyłem ze znalezieniem darmowych i w miarę prostych programów do tworzenia projektów a także oprogramowania do zamiany grafiki na G-KODY. Po dłuższych poszukiwaniach i testach znalazłem dwa programy :
DesignSpark Mechanical 2.0 - do tworzenia grafiki,
SnapCNC - do "przetwarzania" na G-KODY.
Do sterowania Arduino zainstalowałem GRBL Contrroler'a.
Po testach w/w programów przystąpiłem do testów "na sucho" z podłączonym Arduino (bez shield'u CNC oraz całej reszty).I tu mam pierwsze pytanie.Czy można sprawdzić fizycznie działanie samego systemu bez podłączania krokowców? Czy można na tym etapie zweryfikować np.poprawne działanie elektroniki (Arduino) poprzez podłączenie zamiast silników diód LED ? Dodam,że GRBL Contrroler widzi moje grafiki i niby coś tam się dzieje tak jakby zwizualizowane było frezowanie lecz nie wiem czy można sprawdzić prawidłowość sterowania zanim wydam kasę na zakup silników i całej reszty mechaniki?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: piątek, 8 września 2017, 21:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6050
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Arduino może działać samo bez silników. Będzie się komunikowało np z GrblController, wszystkie funkcje będą działać - w tym sterowanie silnikami - zatrzymywanie, sterowanie manualne, odbiór gcode, itd, itp
LEDy możnaby podpiąć tylko pytanie po co :) tu nie ma co sprawdzać. 237 milionów ludzi sprawdziło to za Ciebie - działa. Na tym etapie jeszcze ciężko o jakikolwiek błąd. Większość ustawień nie ma teraz znaczenia gdy nie ma driverów, silników czy krańcówek i w ogóle całej fizyczności.
A po tych podłączonych LEDach nic nie zobaczysz bo będą mrugały za szybko - jak chcesz zobaczyć cokolwiek to polecam wybebesznie starego CD-ROMu czy DVD i podpięcie tego małego silniczka - a tym już można poruszać i mieć cały wieczór zabawy.
Lub nawet złożyć w pełni działający mikroploter laserowy i mieć więcej zabawy :mrgreen:

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: niedziela, 10 września 2017, 18:42 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 7 września 2017, 19:54
Posty: 18
Wiek: 42
Lokalizacja: Toruń
A czy do frezowania w np. sklejce max.10mm oraz alu grubości max.3mm wystarczyłyby silniki NEMA17 ? Szukam u Chińczyków czegoś i szczerze mówiąc mam z tym problem. Jaki moment trzymający jest tym minimum ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: niedziela, 10 września 2017, 19:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6050
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
A jaki silnik w samochodzie jest potrzebny żeby jechać 170 km/h? :mrgreen:

Jak już pisałem parę razy nie da się ocenić silnika w oderwaniu od całej maszyny. A każde przeniesienie napędu z silnika może spowodować wzrost lub spadek jego mocy a tak jest przy zastosowaniu różnych śrub, czy przekładni, czy dźwigni (w przypadku delty).

Inna sprawa to wrzeciono a jeszcze inna to frez - jeden z takich zestawów będzie "brał" sklejkę jak ciepły nóż masło a inny się złamie albo uszkodzi maszynę...

Znajdź jakąś maszynkę, którą już ktoś zrobił, zobacz czy da się nią ciąć sklejkę, jaką i na ile przejazdów. I zrób taką samą, a wtedy będziesz wiedział czy silniki takie czy inne. A tak btw nema17 mówi tylko o jednym parametrze silnika - o odległości mocowania śrub. A o sile nic nie mówi to nema. W tym wątku naprawdę są prawie wszystkie odpowiedzi tylko daj mu szansę i go przeczytaj :geek:

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 10:57 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 7 września 2017, 19:54
Posty: 18
Wiek: 42
Lokalizacja: Toruń
Z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy teoretycznej i praktycznej a także dla doświadczenia na płaszczyźnie budowy CNC , ale ja takowej wiedzy nie posiadam i nawet jeśli gdzieś ktoś napisał jakie silniki ,jaka elektronika,jaka mechanika itd.,to zwyczajnie zadałem proste pytanie i oczekiwałem prostej i zwartej odpowiedzi która pomogłaby mi uzyskać rozwiązanie mojego "problemu" .Niniejszy temat przeczytałem "od deski do deski" i uwierz mi na słowo że nikt tu nie napisał o "parametrach minimalnych" jakie powinna mieć maszynka żeby w ogóle można było myśleć o zabawie w frezowanie.Gdybyś chciał podpowiedzieć to byś to zrobił ale zamiast tego wolałeś napisać poemat tragikomiczny uświadamiający mi moje potężne braki z zakresu tak szerokiego zagadnienia jakim jest CNC .Niestety zauważyłem dziwną tendencję na polskich forach naukowo-techniczno-praktycznych , że zanim uzyska się choćby podpowiedzieć która umożliwi wkroczenie na odpowiednią ścieżkę to najpierw trzeba przeczytać kilometry linijek zbędnych mądrości a czasem i złośliwości.Po co to? Jeśli wolisz głupio odpowiadać to nie rób nic.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 11:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6050
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Uhm, czyli nic nie zrozumiałeś. No nic, szkoda.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 12:26 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 15:35
Posty: 1254
Wiek: 75
Lokalizacja: Toruń PL,Swindon England UK
dtv.81 napisał(a):
Z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy teoretycznej i praktycznej a także dla doświadczenia na płaszczyźnie budowy CNC , ale ja takowej wiedzy nie posiadam i nawet jeśli gdzieś ktoś napisał jakie silniki ,jaka elektronika,jaka mechanika itd...najpierw trzeba przeczytać kilometry linijek zbędnych mądrości...

Te mądrości wcale nie są zbędne...i jeśli ktoś napisał jakie silniki,elektronika i mechanika,to masz gotowca...
A poczytać i tak potrzeba.W takiej maszynce ważna jest sztywność konstrukcji,prawidłowe podłączenie elektroniki,właściwe oprogramowanie.A to zależy jak duże i do czego.No i samo się nie zrobi...Jakaś podstawowa wiedza jest potrzebna...

_________________
pozdrawiam Janusz
************************
Modelarstwo to pasja.
Pasja - aby zrealizować swoje marzenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 12:59 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 7 września 2017, 19:54
Posty: 18
Wiek: 42
Lokalizacja: Toruń
Pisząc o "mądrościach" miałem na myśli teksty pt.JAKIEGO POTRZEBA SILNIKA ŻEBY SAMOCHÓD POJECHAŁ 170 km/h.Ja rozumiem że większość z Was już ma swoje maszynki ale przecież po to jest to forum żeby tacy jak ja mogli uzyskać od takich jak Wy zwykłą koleżeńską pomoc.Czy to jest ponad możliwości kolegów? Nie oczekuję gotowego przepisu na wszystko tylko pomalutku krok po kroku chcę zgłębić tajniki wiedzy z zakresu choćby parametrów w jakie już warto uderzyć.Mam duże doświadczenie jeśli chodzi o kwestie czysto techniczne z uwagi na zamiłowanie do wszelakiego majsterkowania.Z wyuczonego zawodu jestem elektroenergetykiem ale choćbym był prezydentem to nie jestem w stanie od tak posiadać wiedzy na każdy temat.Po to chodzi się do szkoły żeby nauczyciel nauczył jak liczyć obwód koła,co to jest prąd,jak rozmnażają sie pierwotniaki itp.W związku z tym szukam u Was pomocy w nauce a nie jakichś dziwnych odpowiedzi z których wynika to o czym ja już wiem.No ale skoro Ellipsis stwierdza że nic nie zrozumiałem to znaczy że chyba sam nie zrozumiał o co pytałem,a szkoda bo zadałem bardzo proste pytanie...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 13:49 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 15:24
Posty: 183
Wiek: 74
Lokalizacja: Siemianowice
Witaj.
Jestem w trakcie budowy drugiej maszynki ,większej.Chciałbym Ci pomóc ale nie wiem o co tak naprawdę ci chodzi.Pytanie czy nema 17 nada się do cnc sterowanym arduino ? Na pewno się nada.Moje pierwsze cnc jest napędzane takimi silnikami ma pole pracy 490x320 mm.Wrzeciono to multiszlifierka z marketu, śruby napędowe M 10 (skok 1.5 mm) frez do cięcia 2 mm.
Maszynka świetnie się sprawdza w wycinaniu sklejki do 3 mm, balsy, sklejki 8 mm na 4 razy.Musisz określić jak duża ma być ta maszyna, jakich prędkości oczekujesz i jakich narzędzi chcesz używać.

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 14:19 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 7 września 2017, 19:54
Posty: 18
Wiek: 42
Lokalizacja: Toruń
Ooooo...super! W końcu ktoś kto zwyczajnie chce pomóc.W moim zamiarze jest budowa maszyny o polu 500*500mm lub 400*600mm w zależności od tego na co się w finalnym wyborze zdecyduję.Jeśli chodzi o prędkości to zależy mi na tym abym mógł wycinać głównie w sklejce do 10mm oraz w aluminium do 3mm i nie musi to być prędkość światła ale dwa dni czekania to ciut za długo ;).Bo jeśli nie silniki z serii NEMA17 to może NEMA23? A wrzeciono chciałbym wykorzystać z jednej z frezarek górno wrzecionowych dostępnych na aukcjach internetowych - o mocy 1250W.Zastanawiają mnie jeszcze śruby napędowe.Czy takie szpilki budowlane nie są za słabe? Wiem że w porównaniu do trapezówek są o wiele tańsze ale czy wytrzymają siły panujące podczas wycinania np.w 10mm sklejce?No o jeszcze kwestia samej ramy.Z ruchomą bramą czy też ze stałą i czym się kierować podczas podejmowania decyzji w tej sprawie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 15:27 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 15:24
Posty: 183
Wiek: 74
Lokalizacja: Siemianowice
Jeśli chcesz użyć wrzeciona 1.25 kW to ja idę pas i zapomnij o nema 17 i szpilkach z marketu.Ja pisałem o maszynce dla majsterkowicza.

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 15:46 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 czerwca 2013, 17:02
Posty: 1594
Wiek: 71
Lokalizacja: Bestwinka
Moim zdaniem NEMA23 to niezbędne minimum aby pracować z rozsądną prędkością (ja pracuję zwykle z prędkością 1000 mm/min).
Wrzeciono 1250W to już solidny sprzęt i mocno na wyrost do małej, amatorskiej maszynki. Zaletą jednak będzie możliwość cięcia większymi frezami przy niskich obrotach, co przydaje się podobno przy obróbce niektórych materiałów.
Różnice w cenie pomiędzy śrubą metryczną z marketu a zwykła śrubą trapezową wcale nie są takie duże, dlatego polecam zastosować trapezowe, choć na grubszych metrycznych też pewnie pochodzi (ich wadą jest mały skok, co wychodzi dopiero przy ustawianiu parametrów sterujących pracą silnika).
Ja mam swoje frezarki zrobione z ruchomą bramą, bo chyba są najprostsze do wykonania w warunkach domowych. Jak masz dostęp do dobrego zaplecza mechanicznego (frezarki, tokarki itp.) to możesz zrobić każda konstrukcję.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Ostatnio edytowano poniedziałek, 11 września 2017, 21:39 przez MarekJ, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 16:19 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 7 września 2017, 19:54
Posty: 18
Wiek: 42
Lokalizacja: Toruń
No to jeśli takie wrzeciono jest na wyrost to co byś Marku proponował? Mówię oczywiście o zastosowaniach typowo amatorskich więc jeśli nie ma takiej potrzeby to może jakieś inne narzędzie spełni również swoją rolę?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 16:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:25
Posty: 3602
Wiek: 36
Lokalizacja: Warszawa
Poszukaj "szlifierka prosta dwt" - celowo nie linkuję, bo linki szybko wygasają. Dodam że są dwie wersje tej szlifierki -
długa i krótka. (inna sprawa, że tak naprawdę temat konstrukcji frezarki ma się nijak do tematu wątku jakim jest GRBL, więc najlepiej załóż oddzielny wątek).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 16:51 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 15:24
Posty: 183
Wiek: 74
Lokalizacja: Siemianowice
Moim zdaniem powinieneś najpierw zastanowić się jakich wielkości frezów chcesz używać, bo to siły występujące podczas frezowania decydują o tym jak duża musi być maszyna by to zniosła bez szwanku.

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 22:13 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 sierpnia 2017, 22:00
Posty: 11
Wiek: 35
Lokalizacja: Rogoźno
dtv.81 napisał(a):
...A wrzeciono chciałbym wykorzystać z jednej z frezarek górno wrzecionowych dostępnych na aukcjach internetowych - o mocy 1250W...


Czy tą frezarką ma być Bavaria 1250W taka podróba Makity RT0700C? jeśli tak to daruj sobie tą aukcje i tą frezarkę. wiem że kosztuje troche ponad 200 zl i pewnie na początek do zabawy się nada ale ona na bank nie ma 1250W. Na innym forum ktoś zrobił test tej maszyny i zmierzył że bez obciążenia frezowanie czyli na wolno wyciąga ona max 300W :D a co będzie podczas frezowania?
Drugi osobnik co frezował nią 8h dziennie bez większej przerwy spalił ją po 100h roboczych i to doszczętnie aż się cała wytopiła w środku.

Lepszą i pewniejszą bedzie Makita RT0700C to ten sam model tylko jakość lepsza a cena troszke ponad 400zl. Zresztą Bavaria zerżnęła od makity ten model, jakby mozna było z niej wycisnąć 1250W to i makita by to zrobiła ale u nich jest tylko szczere 710W.

A co do budowy maszyny to wiem że złośliwości Huberta nie są przypadkowe. Każdy rozumie Twoje pytania tylko nie określiłeś wcześniej jak duża i jak szybka ma być Twoja maszyna. Różnorodność tych maszyn jest ogromna, jeśli ktoś napisałby Ci ze jakakolwiek Nema17 wystarczy to pewnie byś kupil 1,5A i po zakupie byś przeklinał bo by Ci to nie ruszyło.

Poszukaj w necie zdjęć innych gotowych maszyn i pokaż może na przykładzie co planujesz zbudować.

A teraz coś ode mnie bo nie pochwaliłem się dalszą budową mej maszyny

To i chwalę się co juz wykombinowałem. Po pierwsze kilka zdjęć modelu w sketchupie
Obrazek

Maszyna ma 2m x 2m a stół roboczy 1,5m x 1,5m wysokość osi Z 50 cm gdzie nominalna wysokość obróbki będzie coś ok 30cm. Oś Z jeszcze w fazie modelowania temu wymiary jak i sam wygląd może się zmienić.

Cała maszyna zrobiona jest z profili zamkniętych 60x40 mm i ścianki grube 4mm. Wózki ( te pomarańczowe elementy) też będą wykonane z 4mm stali
Wózki poruszają sie na łożyskach z kołnierzem po płaskowniakch aluminiowych 60x5mm. Napęd to listwy zębate M1
tu mały filmik ze zbliżeniami na wózki i napęd


Dziś kupiłem profil stalowy 60x40x4mm i wiem że taki profil mi się nie ugnie podczas frezowania. udźwignął moją masę 76kg i zero ugięcia więc nawet jak coś pójdzie nie tak to wiem że prędzej nie wytrzymają tego silniki niż taki profil :D
Tu kilka real foto z budowy ;]

Obrazek
wózek wykonany ze sklejki 4mm do testów i przymiarek.
Obrazek
model profilu z płaskownikiem aluminowym a jako dystans między nimi zamontowany płaskownik stalowy 40x10mm plus z drugiej strony listwa zębata M1
Obrazek
a tu już przymiarka w rzeczywistości

Elektronika dostała też swoją obudowę po starym PC
Obrazek

i drugie zdjęcie "od środka"
Obrazek
panuje tam spory bałagan ponieważ kilka kabli jeszcze będę wymieniać i dlatego nie pospinane i nie poukładane.
Obudowa dostanie jeszcze w koło filtry "antykurzowe" :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: wtorek, 12 września 2017, 20:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6050
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Bobi napisał(a):
Obudowa dostanie jeszcze w koło filtry "antykurzowe" :D

Mogłaby dostać też jakiś ferryt na te wszystkie przewody.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: wtorek, 12 września 2017, 21:14 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 7 września 2017, 19:54
Posty: 18
Wiek: 42
Lokalizacja: Toruń
Bobi napisał(a):
A co do budowy maszyny to wiem że złośliwości Huberta nie są przypadkowe. Każdy rozumie Twoje pytania tylko nie określiłeś wcześniej jak duża i jak szybka ma być Twoja maszyna. Różnorodność tych maszyn jest ogromna, jeśli ktoś napisałby Ci ze jakakolwiek Nema17 wystarczy to pewnie byś kupil 1,5A i po zakupie byś przeklinał bo by Ci to nie ruszyło.

Poszukaj w necie zdjęć innych gotowych maszyn i pokaż może na przykładzie co planujesz zbudować.


No właśnie...dobrze to ująłeś.Każdy rozumie moje pytania ale tylko dwie osoby potrafiły na nie odpowiedzieć bez zbędnej mądralologii.Ja naprawdę zdaję sobie sprawę z braków w mojej wiedzy nt.CNC i nie trzeba mnie w tym ani utwierdzać ani uświadamiać.Swoja drogą to od kogo uzyskać odpowiedź na pytania jak nie od ludzi którzy zjedli zęby na budowie maszyn CNC i ogólnie posiadają wiedzę której ja niestety na tym etapie właśnie nie mam? Potrzebuję jakichkolwiek wskazówek abym mógł ruszyć z miejsca.
A co do samej maszynki to będzie to konstrukcja typowo amatorska.Dzisiaj zamówiłem u Chińczyków silniki z serii Nema23 23HS3401 - 4,4A , 2,3Nm; oraz sterowniki TB6600 a także jako wrzeciono szlifierkę DWT GS 06-27 600W .Zastanawiam się z czego zrobić ramę - czy ze sklejki 12mm czy też z profili stalowych lub mieszaną.Oczywiście stal zapewni odpowiednią sztywność całej konstrukcji ale i też waga będzie spora.No i jeszcze pozostaje do rozwiązania kwestia sterowania.Początkowo chciałem oprzeć wszystko na Arduino UNO ale nie wiem czy nie lepiej byłoby zastosować jakąś typową płytę główną którą dałoby się podpiąć do laptopa poprzez USB (?).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: czwartek, 14 września 2017, 14:10 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 15:24
Posty: 183
Wiek: 74
Lokalizacja: Siemianowice
Tak wygląda moja nowa maszynka , praktycznie wszystko zostało zmienione.Napędy na nema 23 ,śruby na trapezowe 10x2 no i wrzeciono.Po uruchomieniu wrzeciona doznałem szoku prawie go nie słychać.Zasilane jest napięciem do 48V w związku z tym mam pytanie bo przy 24V ma tylko 6000 obr/min co prawda przy tej szybkości tnie dobrze ale przydałoby się z 9000.Czy cały układ wytrzyma 36V.Wolałbym wrzeciono zasilać osobno.Czy do zasilania silnika DC wystarczy zwykły zasilacz trafo, prostownik + kondensator czy musi być jakiś impulsowy czy tym podobny.Praktycznie maszynka działa.Pozostało pozakładać końcówki i zrobić porządek z kablami.


Załączniki:
20170913_153626.jpg
20170913_153626.jpg [ 327.37 KiB | Przeglądane 6289 razy ]
20170913_153155.jpg
20170913_153155.jpg [ 1.1 MiB | Przeglądane 6297 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: czwartek, 14 września 2017, 14:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6050
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Jano napisał(a):
Czy cały układ wytrzyma 36V.Wolałbym wrzeciono zasilać osobno.Czy do zasilania silnika DC wystarczy zwykły zasilacz trafo, prostownik + kondensator czy musi być jakiś impulsowy czy tym podobny.


A to jeszcze napisz co się składa na "cały układ". Oryginalne Arudino Uno rev3 najlepiej zasilać 7-12V, dopuszczalne jest 6-20V ale różne "chińskie" wersje mają różne układy zasilające i niektóre nie wytrzymają większego napięcia niż 12V - ale widziałem też kiedyś na właśnie 36V.
CNC shield może być zasilany 12-36V
driver A4988 - dla silników 8-35V
- logika 3-5,5V

ale zdecydowanie lepiej wrzeciono zasilać oddzielnie a do jego zasilania układ transformator + układ prostujący wystarczy. Kondensator też powinien tam być - odciążysz wtedy układ przy starcie i innych "pikach". Możesz też pomyśleć o np softstarcie - ale tu opinie są podzielone - jedni je lubią, inni nie.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: czwartek, 14 września 2017, 14:32 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 15:24
Posty: 183
Wiek: 74
Lokalizacja: Siemianowice
Do sterowania silnikiem dokupiłem takie ustrojstwo które pozwala sterować obrotami.Czy to jest ten miękki start?

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: czwartek, 14 września 2017, 16:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6050
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Może mieć ale nie musi. Miękki start po włączeniu rozpędza powoli silnik albo do pełnych obrotów albo do wcześniej ustawionych mniejszych niż maksymalne - ale spokojnie to nie jest wymagane. Natomiast sama regulacja obrotów fajna i przydatna sprawa.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: piątek, 15 września 2017, 18:06 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 7 września 2017, 19:54
Posty: 18
Wiek: 42
Lokalizacja: Toruń
Majstersztyk ta Twoja maszynka Jano !!! Jak odbywa się sterowanie ? Arduino ? I jeszcze pytanie odnośnie średnicy wałków liniowych - wydają się dość "grube"...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: sobota, 16 września 2017, 07:12 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 marca 2014, 19:43
Posty: 2664
Wiek: 46
Lokalizacja: Sompolno
Chłopaki dtv.81 i Jano. Dlaczego zaśmiecacie wątek o GRBL? I dlaczego zieloni nie reagują?
Chcecie się wymieniać poglądami na temat budowy maszyn i rozwiązaniami mechanicznymi? To załóżcie sobie stosowny wątek. Bo w tym rozmawiamy o sterowaniu maszyną a nie o jej budowaniu.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

_________________
Addriano1


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: sobota, 16 września 2017, 08:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6050
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Wrzesień miesiącem pobłażliwości dla Użytkownik, a tak serio Adrian ma rację powstrzymajcie wodze... Pewne rozwiązania mechaniczne wpływające na działanie GRBL są czasem potrzebne do omówienia ale chyba już wystarczy.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: sobota, 16 września 2017, 10:25 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 7 września 2017, 19:54
Posty: 18
Wiek: 42
Lokalizacja: Toruń
No tak...racja.Zapomniałem się z tego wszystkiego w jakim wątku piszę.Przepraszam i obiecuję natychmiastową poprawę.No i może Ellipsis usunął by zbędne dyskusje ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 18 września 2017, 11:26 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 15:24
Posty: 183
Wiek: 74
Lokalizacja: Siemianowice
Maszynka działa ale pojawił się problem natury BHP, końcówki działają tylko na osi X nie mam pojęcia co jest przyczyną od trzech dni kombinuję jak koń pod górę a efekt 0.Końcówki są dobre bo na osi x działają,załadowałem od nowa grlb bo myślałem że może coś tam.
Nie wiem tylko czy problem pojawił się teraz czy już na starej maszynce bo nie zauważyłem.

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 18 września 2017, 12:14 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
To ja wroce na normalny bieg dyskusji nt GRBL. Dziergam sobie drukarke na walkach 12mm (dzisiaj bedzie skrecana) i pytanie - czy do MEGI z Rampsem 1.4 mozna wgrac GRBL zeby sprawdzic czy moge sprobowac cos pofrezowac? Bo domyslam sie ze jak do Marlina zapakuje odpowiedni G-code do frezowania to tez powinien pojsc.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 18 września 2017, 12:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6050
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Jest parę wersji GRBL na megę, np:
https://github.com/gnea/grbl-Mega

Tylko szkoda takiej wielkiej płytki do takiego zadania :)

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: poniedziałek, 18 września 2017, 13:18 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2017, 09:32
Posty: 823
Wiek: 42
Lokalizacja: Warszawa
Wiem ze szkoda - ale nie chce robic dwoch sterownikow do jednej ramy.
Najpierw sprubuje wygenerowac kod na Merlina. Jak to nie pojdzie - to wgram GRBL.
Ale niewykluczone, ze na BG lub Ali kupie UnoR3 zeby postawic dedykowany sterownik do CNC.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: środa, 20 września 2017, 19:04 
Offline
modelarz

Dołączył(a): niedziela, 7 lutego 2016, 21:49
Posty: 52
Wiek: 36
Lokalizacja: Grudziądz
Witajcie ponownie.
Moja maszynka jako tako skończona.
Mam jednak problem z samym Inkscapem.
Jeżeli mam jakikolwiek rysunek wygnerowany z jpg za pomocą narzędzia "Wektoryzuj bitmapę" lub wstawię dowolny tekst to zawsze po wygnerowaniu GCodu za pomocą wtyczki GCodeTools (v1.7) program generuje mi zawsze obrys.
GCodeTools mam ustawione ustawienia na "Cylindrical cutter"
Czy jest jakaś opcja, aby cod generowany był wybierająć np wartość środkową "kreski-wektora" a nie obrys?

Sprawa wygląda tak - obrazek - jeżeli nawet obrazek jest wypełniony kolorem to i tak gcodetools generuje je po obrysie - tak samo litery

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Tomek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: środa, 20 września 2017, 19:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6498
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
W vcarve takie "cóś" nazywa się kieszeń i podaje się tylko głębokość i wybiera narzędzie.

Coś znalazłem ale ponieważ z języków obcych jestem nie teges to musisz sam się przebić
http://www.cnc-club.ru/forum/viewtopic. ... *&start=40

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: GRBL - czyli CNC na domowym stole - manual
PostNapisane: czwartek, 21 września 2017, 13:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6050
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
A dlaczego w wątku o GRBL? Hę? Jeśli już to raczej wątek o Inkscape...
Da się wszystko tylko trzeba określić co się chce. I wybrać odpowiednie narzędzie i jego parametry - a to zależy od materiału wejściowego, np:


_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 691 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,938,257 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL