Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 10:32

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 07:36 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 15:35
Posty: 1253
Wiek: 75
Lokalizacja: Toruń PL,Swindon England UK
Przypadł mi zaszczyt wpisania pierwszego wątku w nowym dziale.
I od razu zadam pytanie - które modele i plany traktować jako oldtimery.Na RC Groups jest taki dział i tam wyodrębniły się dwie grupy zwolenników.Zdecydowanie większa uważa,że za oldtimery należy uznać wszystkie plany i modele powstałe przed 1960 r.Natomiast ta mniejsza,że przed 1970 rokiem.
Osobiście jestem za pierwszą opcją,ale ciekaw jestem jakie jest Wasze zdanie na ten temat.Wszak każdy ma prawo do własnego zdania.

_________________
pozdrawiam Janusz
************************
Modelarstwo to pasja.
Pasja - aby zrealizować swoje marzenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 07:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 31 marca 2010, 08:00
Posty: 3701
Wiek: 74
Lokalizacja: Pabianice
Pierwsza, czyli do 60-go.

_________________
Pozdrawiam
karol


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 07:50 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 20:17
Posty: 4301
Wiek: 62
Lokalizacja: Wrocław
Francuzi mają też taką zasadę. Minimum 50 lat. I raz na jakiś czas delikatnie przesuwają granicę.
Jeszcze kilka lat temu mieli ograniczenie do 1957 roku obecnie od 2-3 lat przesunęli granicę do 31.12.1960 r.
Myślę, że takie ewolucyjne a nie rewolucyjne :D podejście jest chyba rozsądne.
Myślę, że znów za 2-3 lata próg podciągną do 1963-65 roku
Jestem za 1960. :)

_________________
Pozdrawiam
Konrad P.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 08:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 20 marca 2010, 17:47
Posty: 6496
Wiek: 52
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
bobik napisał(a):
....które modele i plany traktować jako oldtimery. Na RC Groups jest taki dział i tam wyodrębniły się dwie grupy zwolenników.Zdecydowanie większa uważa,że za oldtimery należy uznać wszystkie plany i modele powstałe przed 1960 r.Natomiast ta mniejsza,że przed 1970 rokiem.
Osobiście jestem za pierwszą opcją,ale ciekaw jestem jakie jest Wasze zdanie na ten temat.Wszak każdy ma prawo do własnego zdania.


Czyli jeśli "bierzemy" na warsztat zbudowanie modelu samolotu powstałego na przykład tuż po drugiej wojnie ale plany rysujemy sami to już nie będzie to oldtimer? Dla mnie to cokolwiek dziwne.

_________________
hejcia :-)
TKS 1/6 , 7TP 1/6


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 08:27 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 15:35
Posty: 1253
Wiek: 75
Lokalizacja: Toruń PL,Swindon England UK
Drobne nieporozumienie.Moja ewidentna wina,zbyt płasko przedstawiłem pytanie.
Oczywiście w Twoim przypadku i podobnych ważny jest rok powstania oryginału.
Modele redukcyjne buduje się przecież na podstawie oryginału,a plan dostosowuje
do zamierzonej konstrukcji modelu.

_________________
pozdrawiam Janusz
************************
Modelarstwo to pasja.
Pasja - aby zrealizować swoje marzenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 09:03 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 lipca 2010, 14:29
Posty: 580
Wiek: 50
Lokalizacja: KOZY
Oldtimer - modele, których plany ukazały się przed rokiem 1960-tym. Z tego wynika 2 rodzaje tych klas
- modele powstałe na podstawie planów ,wydrukowanych do 1960r
- oraz modeli ''statków powietrznych '' wyprodukowanych do tego roku [makiety ,półmakiety] http://www.retroplane.net/forum/viewtopic.php?t=3726

_________________
Pozdrowienia od górala
GRZEGORZ


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 09:12 
Offline
modelarz

Dołączył(a): piątek, 17 maja 2013, 12:55
Posty: 33
Wiek: 56
Lokalizacja: SOŚNO
Na najbliższe 3 lata przyjmijmy że temat dotyczy planów MODELI / nie samolotów/powstałych i opublikowanych przed końcem 1960 roku.

_________________
awiatik sośno
/Kostek/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 09:45 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 18:35
Posty: 2328
Wiek: 60
Lokalizacja: Poznań - Jeżyce
Jeżeli budujesz makietę samolotu z 1940 roku, a plany są z 1980, to nie jest to oldtimer.

_________________
Bartek
NEVER STOP EXPLORING!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 10:33 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 20 września 2010, 19:43
Posty: 466
Wiek: 63
Lokalizacja: Słupsk
baxter napisał(a):
Jeżeli budujesz makietę samolotu z 1940 roku, a plany są z 1980, to nie jest to oldtimer.


Witam
Nie.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 14:06 
"Za replikę modelu historycznego uznaje się taki model, którego pierwowzór powstał i plany
zostały opublikowany przed 31.XII 1960 roku.
Dotyczy to w szczególności modeli a nie samolotów powstałych przed końcem 1960 roku. Makieta
samolotu w rozumieniu niniejszego regulaminu nie jest modelem Oldtimer.
Wyjątek stanowią modele wzorowane na samolotach, ale warunkiem jest aby plany takiego
modelu były opublikowane przed końcem 1960 roku"

Nigdy nie zbudowałem modelu z gotowych planów. (wyjątek - pierwsza Jaskółka jako model obowiązkowy w modelarni) Wszystkie modele budowałem na podstawie swoich planów wyrysowanych na podstawie opublikowanych rzutów, rysunków szczegółowych i zdjęć. Czy gdybym postąpił tak obecnie i użył bym materiałów oraz technik wykonania z tamtej epoki to znaczy, że nie mogę wystartować w konkursie?
Nigdy swoich planów nie publikowałem. Mogę je natomiast odtworzyć i narysować na nowo z pamięci. Teraz tylko nie na bristolu, ale na ekranie komputera. Tak mi obecnie wygodniej.

ED: dla mnie "plan" modelu to były dostępne dobrze narysowane rzuty samolotu. "Wnętrze" już sobie rysowałem sam.
Dam przykład
Załącznik:
RWD 13 (41)W.JPG
RWD 13 (41)W.JPG [ 70.95 KiB | Przeglądane 21804 razy ]

ED2: ten "plan" narysowałem wg zapisu mojego komputera - widok_szczegóły 2011-05-08 14;02 i rysowałem go dla siebie. Naprawdę. W tym czasie jeszcze nawet nie myślałem, że powrócę do modelarstwa.
Pozdrawiam Cię Grzegorz.
ED3: no to jeszcze pokażę jak wygląda folder RWD 13 u mnie w komputerze w Lotnicze.
Załącznik:
Folder RWD 13.JPG
Folder RWD 13.JPG [ 81.55 KiB | Przeglądane 21800 razy ]

Trochę tych folderów jest. I to wszystko na nic?


Ostatnio edytowano niedziela, 19 maja 2013, 14:46 przez Stema, łącznie edytowano 4 razy

Góra
  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 14:17 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 lipca 2010, 14:29
Posty: 580
Wiek: 50
Lokalizacja: KOZY
Stefan i dlatego tak trudno zdobyć te plany z tamtego okresu. Większości modele były budowane od podstaw ,własna koncepcja ,rysunek i wykonanie modelu.

_________________
Pozdrowienia od górala
GRZEGORZ


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 15:20 
Nie mam wydrukowanego żadnego planu RWD 13, wciąż jeszcze pracuję nad nim, ale pokażę jak wygląda np. Vulcan.
Załącznik:
Vulcan.JPG
Vulcan.JPG [ 115.66 KiB | Przeglądane 21791 razy ]

i pytam jeszzce raz - to wszystko na nic?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 17:02 
Offline
modelarz

Dołączył(a): piątek, 17 maja 2013, 12:55
Posty: 33
Wiek: 56
Lokalizacja: SOŚNO
Drogi Stefanie,
to co prezentujesz niestety podpada pod makiety, a nie oldtimery.
Poniżej przykład z interpretacja planów Blackburna Monoplane 1912.
Chwali się że przez cały okres swej modelarskiej działalności nie Wykonałeś żadnego modelu z gotowych planów ale, idea przepisy oldtimer mówią jednoznacznie że:
"Za replikę modelu historycznego uznaje się taki model, którego pierwowzór powstał i plany
zostały opublikowany przed 31.XII 1960 roku.
Dotyczy to w szczególności modeli a nie samolotów powstałych przed końcem 1960 roku. Makieta samolotu w rozumieniu niniejszego regulaminu nie jest modelem Oldtimer.
Wyjątek stanowią modele wzorowane na samolotach, ale warunkiem jest aby plany takiego
modelu były opublikowane przed końcem 1960 roku"


Załączniki:
Komentarz: A to skan współczesnego planu samolotu.
I na podstawie tego planu można zbudować:MAKIETĘ i nawet gdyby ten plan był opublikowany przed końcem 1960 roku to i tak nie mógłby być uznany za oldtimera- bo nie jest planem modelu. To jest plan samolotu.

Blackburn  plan samolotu.jpg
Blackburn plan samolotu.jpg [ 30.58 KiB | Przeglądane 21772 razy ]
Komentarz: Plan wykonawczy modelu z Aeromodeller z lat 50-tych. I model wykonany na podstawie tego planu będzie oldtimerem.
Blackburn z Aeromodellera.jpg
Blackburn z Aeromodellera.jpg [ 60.85 KiB | Przeglądane 21772 razy ]

_________________
awiatik sośno
/Kostek/
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 18:18 
Kostek.
Zrozumiałem z regulaminu to co mi cytatami ten regulamin potwierdzasz.

Dyskutuję z literą regulaminu. Nie mam tych swoich planów, z których budowałem modele i jak pisałem nie publikowałem ich.
Nie sądzisz, że to bezpowrotnie eliminuje wiele potencjalnie wartościowych modeli z naszego nieba?
Tak jak napisał Grzegorz (Tata Mai) o braku tych planów z powodu jaki napisałem wyżej.
To Wstawcie Panowie do regulaminu jeszcze jedną kategorię: OldTimery zbudowane bez planów. Co by to nie miało znaczyć. Będziecie potrafić to potem na zawodach ocenić?

Twój drugi przykład "Aeromodeller z lat 50-tych".
Tu już mnie zatrzęsło, a jestem spokojny i zrównoważony człowiek.
Często, młode pachole, wracając do domu, nie tylko z modelarni specjalnie wysiadałem z tramwaju na Placu Unii. Dlaczego?
Była tam księgarnia z czasopismami zagranicznymi. Nad witrynami były neony w czterech językach. Po Polsku "prasa" potem cyrylicą i po angielsku i niemiecku. Tam można było kupić kolejne numery Aeromodeller' a.
Przeglądałem te artykuły (nie znałem języka), oglądałem zdjęcia modeli i polecanych silników, zasysałem nosem zamieszczone tam plany. Okładka była glazurowana, pachnąca, błyszcząca. Ja je przeglądałem bo Panie Sprzedawczynie mi to umożliwiały. Taki poziom wydawnictwa u nas zagościł od nie dawna.
Cena ich była taka, że za dwa czy trzy numery kupił byś obecnie (w przeliczeniu) dobry model OldTimera w sklepie modelarskim.
Czyli uważasz, że jak obecnie Ktoś zbuduje model z takich znalezionych np. na śmietniku planów to jest OK? Zgodne z regulaminem (:)
Gratuluję dobrego samopoczucia.
Zastanówcie się Panowie.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 18:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 marca 2010, 09:34
Posty: 5148
Wiek: 52
Lokalizacja: Plewiska
Spokojnie bez emocji panowie ..

na całym świecie OLDTIMER to coś co powstawało kiedyś

w przypadku modeli mówimy o MODELU a nie samolocie Przepraszam że piszę wielkimi literami ale to ważne
jest wiele starych samolotów które nigdy nie powstały jako modele .

tak samo jak w przypadku np samochodów jest podział na oldtimery , joungtimery , klasyki itd.. liczy się czas
ten czas jest róznie liczony w róznych kategoriach i trzeba poprostu przyjąć to jako sprawę już określona przez innych i przyjętą jako norma

_________________
Pozdrawiam Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 18:47 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 lipca 2010, 14:29
Posty: 580
Wiek: 50
Lokalizacja: KOZY
Właśnie przeglądam książkę W.Niestoja ''Latające modele szybowców'' z 1957r, na początku twej książki jest sporo planów w 3 rzutach z ogólnymi wymiarami [długość, rozpiętość ,wymiary stateczników,czy szerokość płata,wraz opisem] i teraz czy na podstawie tych skromnych planów wybuduję model ,począwszy od wykreślenia całego planu montażowego w skali 1:1 ,to będzie zaliczany do Oldtmerków.
I tutaj mam pytanie ,czasami można było spotkać plany w książkach lub czasopismach z tamtego okresu ,gdzie autor podaje aby wykonać model trza plany rozrysować do podanych wymiarów .

_________________
Pozdrowienia od górala
GRZEGORZ


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 18:56 
Offline
modelarz

Dołączył(a): piątek, 17 maja 2013, 12:55
Posty: 33
Wiek: 56
Lokalizacja: SOŚNO
Witam
Wystarczy się zapoznać choćby z czeskimi regulaminami. Nigdzie nie ma czegoś takiego jak z Twojej propozycji:
"To Wstawcie Panowie do regulaminu jeszcze jedną kategorię: OldTimery zbudowane bez planów. Co by to nie miało znaczyć. Będziecie potrafić to potem na zawodach ocenić?"
Ale to już nie będzie Oldtimer, bo ideą tej klasy/konkurencji jest budowanie replik MODELI sprzed końca 1954 roku-tak jest na świecie- my przyjmujemy koniec 1960 roku.
Będąc na jakimkolwiek konkursie modeli Old - MUSISZ przedstawić plan lub kopię planu na podstawie którego zbudowałeś dany model.
Cytat:
"Czyli uważasz, że jak obecnie Ktoś zbuduje model z takich znalezionych np. na śmietniku planów to jest OK? Zgodne z regulaminem (:)
Gratuluję dobrego samopoczucia."
Tak ,Ja tak uważam i zapewniam Cię że wielu tak samo uważa.
No z tym śmietnikiem to przesada.

_________________
awiatik sośno
/Kostek/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 19:03 
Offline
modelarz

Dołączył(a): piątek, 17 maja 2013, 12:55
Posty: 33
Wiek: 56
Lokalizacja: SOŚNO
TATA-Maji napisał(a):
Właśnie przeglądam książkę W.Niestoja ''Latające modele szybowców'' z 1957r, na początku twej książki jest sporo planów w 3 rzutach z ogólnymi wymiarami [długość, rozpiętość ,wymiary stateczników,czy szerokość płata,wraz opisem] i teraz czy na podstawie tych skromnych planów wybuduję model ,począwszy od wykreślenia całego planu montażowego w skali 1:1 ,to będzie zaliczany do Oldtmerków.
I tutaj mam pytanie ,czasami można było spotkać plany w książkach lub czasopismach z tamtego okresu ,gdzie autor podaje aby wykonać model trza plany rozrysować do podanych wymiarów .

Sorry że post pod postem, ale tak wyszło- pisaliśmy jednocześnie.
Grzesiu, jeśli do oceny przedstawisz ten oryginalny planik z książki, czasopisma- to będzie OK.
Plan montażowy wykonany przez ciebie: nie będzie honorowany.

_________________
awiatik sośno
/Kostek/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 19:35 
Krzyśku.
"na całym świecie OLDTIMER to coś co powstawało kiedyś"

Od którego "kiedyś" liczysz Nasz Polski Świat?

"np samochodów jest podział na oldtimery..." - bo istnieją. Np. nie chciał byś, aby pojawił się jakiś przedwojenny luksusowy PWS? Nie istnieje. Na Świecie ich samochody istnieją.
Dla tego nie proponowałem, aby modele "bez planów" zaliczyć bezpośrednio do tej kategorii, ale może dodać następny - (myślnik) do listy.
Wydaje mi się z korzyścią dla modelarstwa i widoku na niebie.

Zanim wysłałem przeczytałem: "Wystarczy się zapoznać choćby z czeskimi regulaminami."
Nie podważam regulaminów, postuluję o dodanie jeszcze jednej kategorii u nas.
Nie dawaj Cechów za przykład. Nigdy na żadnej wojnie nie stracili. No może na jednej gdy im wytłukli całą szlachtę.

PS:"jest wiele starych samolotów które nigdy nie powstały jako modele"
mi chodzi tylko o te, które powstały, a nie ma ich planów, co wcale nie znaczy, że o moje.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 22:11 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 20 września 2010, 19:43
Posty: 466
Wiek: 63
Lokalizacja: Słupsk
Witam
Stefan, popieram w całości zdanie Kostka. Zbudowany obecnie model bez planów, ale na podobieństwo do modeli z lat 40, 50 nie będzie Oldtimerem.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: poniedziałek, 20 maja 2013, 05:08 
Rozumiem Wasz upór.
Trudno, poddaję się.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: poniedziałek, 20 maja 2013, 08:01 
Offline
modelarz

Dołączył(a): piątek, 17 maja 2013, 12:55
Posty: 33
Wiek: 56
Lokalizacja: SOŚNO
Stema napisał(a):
Rozumiem Wasz upór.
Trudno, poddaję się.

Z całym Szacunkiem,
ale to nie jest jakiś tam upór kilku gości. Całość tych regulaminów i zapisów ustalono już dawno- w latach 60-tych- i wszystkie organizacje czy to krajowe czy poszczególne kluby
te zapisy przyjmują.
A teraz mały przykład:
budujesz na podstawie nakreślonych przez siebie model makiety jakiegoś tam samolotu, bierzesz tę makiete klasy F4 ... i jedziesz na zawody. A tam w regulaminie jest zapis o przedstawieniu dokumentacji: zdjęć samolotu i planów OPUBLIKOWANYCH. I co ma począć komisja?
A komisja po prostu dziękuje Ci i możesz wracać do domu.

I to jest zapis do którego musimy się zastosować.

_________________
awiatik sośno
/Kostek/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: poniedziałek, 20 maja 2013, 20:49 
Pisząc "Rozumiem Wasz upór" wiem, że postępujecie słusznie i zgodnie z regulaminem.

Tylko przypomniało mi się jak kiedyś młody kolega w stanie wojennym wracał dość późno z pracy z lotniska. Nie była jeszcze godzina milicyjna, ale już było ciemno. Taka pora roku. Od nie dawna mieszkał w nowym mieszkaniu na Targówku z żoną i malutkim dzieckiem.
Z jakiś krzaków wyskoczyło czterech milicjantów i sprawili mu pałowanie. Nie dali nic wytłumaczyć.
Następnego dnia pokazywał nam w pracy całe posiniałe ciało.
Wysłaliśmy gdzieś tam, już nie pamiętam do jakich władz, pismo z opisem zdarzenia i protestem przeciwko takiemu traktowaniu Obywateli.
Wiecie co nam odpowiedzieli?, że zbadali wypadek, i że pałki były użyte zgodnie z regulaminem.

Tak jest. To jest klucz, tylko że regulaminy tworzą ludzie, a potem zaraz o tym zapominają.
Potem wystarczy się na niego powołać.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: niedziela, 26 stycznia 2014, 14:50 
awiatik sosno napisał(a):
TATA-Maji napisał(a):
Właśnie przeglądam książkę W.Niestoja ''Latające modele szybowców'' z 1957r, na początku twej książki jest sporo planów w 3 rzutach z ogólnymi wymiarami [długość, rozpiętość ,wymiary stateczników,czy szerokość płata,wraz opisem] i teraz czy na podstawie tych skromnych planów wybuduję model ,począwszy od wykreślenia całego planu montażowego w skali 1:1 ,to będzie zaliczany do Oldtmerków.
I tutaj mam pytanie ,czasami można było spotkać plany w książkach lub czasopismach z tamtego okresu ,gdzie autor podaje aby wykonać model trza plany rozrysować do podanych wymiarów .

Sorry że post pod postem, ale tak wyszło- pisaliśmy jednocześnie.
Grzesiu, jeśli do oceny przedstawisz ten oryginalny planik z książki, czasopisma- to będzie OK.
Plan montażowy wykonany przez ciebie: nie będzie honorowany.


jendrek napisał(a):
Witam
Stefan, popieram w całości zdanie Kostka. Zbudowany obecnie model bez planów, ale na podobieństwo do modeli z lat 40, 50 nie będzie Oldtimerem.


Oj boli mnie to cały czas i nadal uważam, że regulamin nie jest sprawiedliwy.
Przecież Simplex został zbudowany jako RC (:) a więc nie zgodnie z planem, a tylko "na jego podobieństwo"
Nie było planów Simplex'a RC (:)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Oldtimery - historia modelarstwa
PostNapisane: czwartek, 27 marca 2014, 14:17 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 1 kwietnia 2010, 20:15
Posty: 45
Wiek: 44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
Plany spełniające w 100% regulamin :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 27 marca 2014, 17:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 marca 2010, 20:33
Posty: 844
Wiek: 50
Lokalizacja: Kraków
Nie bardzo rozumiem o co chodzi w tej dyskusji, bo naprawdę to nie ma tu o czym dyskutować. Oldtimerem jest MODEL MODELU!!, który kiedyś istniał i był znany modelarzom, poprzez publikowane kiedyś plany. Jeśli zbudujesz model w oparciu o własne plany, lub model będzie wzorowany na oltimerach to nie jest on "makietą modelu" tylko.... No właśnie taki miała by dylemat komisja. Nie widzę w tym nic niezrozumialego i zawilego. To tak jakbyś zrobił replikę AC COBRA i chciał sprzedać jako oltimera.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

_________________
Pozdrawiam Arkadiusz Mania - Rapier


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron

118,303,190 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL