Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 07:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: MultiWii i odbiornik Turnigy, czyli 2 w 1
PostNapisane: sobota, 26 stycznia 2013, 19:23 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
Uff - po kilku tygodniach przymiarek, rozrysowań, poprawek - dziś ujrzało światło dzienne ustrojstwo, które chyba jest jedną z najmniejszych wersji MW ;-) .. Co prawda jeszcze niedokończone bo muszę wyprowadzić piny pod bindowanie, wlutować antenę oraz wyciąć otwory w klapce obudowy, ale całość w 100% spełniła swoje założenia :-D . Waga nieznana, gdyż nie mam na tyle dokładnej wagi by zważyć takie maleństwo.

Poniżej - kilka fotek z budowy..
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Całość to ArdiunoMini, konwerter poziomów I2C, podzielnik napięcia, kawałek laminatu jako ekran, i oczywiście sam odbiornik. Na zewnątrz wyprowadzine piny I2C, serial, oraz wszystkie wyjścia MW plus dwa luźne z obiornkia, czyli 4 silniki, 2 serwa gibala, spust migawki, wyjście alarmowe (do podłączenia buzerka lub ledów), oraz 2 nieużywane przez MW kanały. Piny magistral wyprowadzone luzem głównie z powodu by móc zamocować czujniki w najdogodniejszym miejscu, choć i tak inaczej by się nie dało ze względu na totalny brak miejsca na cokolwiek ponad to co jest :-D :-D ..

EDIT
Skoro projekt awansował do innego działu - garść wyjaśnień..
MultiWii jest projektem pewnego bodajże francuza, który to projekt miał być kontrolerem wielowirnikowców możliwym do wykonania jak najniższym kosztem. Początkowo bazował na żyrach i acc wydłubywanych z kontrolerów gier, ale z czasem baza obsługiwanych czujników bardzo się rozrosła. Na RCG jest wiele wątków poświęconych temu projektowi, ja jednak proponuję pigułkę oraz TO forum. Dla znających język angielski będzie to chyba sama kwintesencja najważniejszych informacji - ja niestety bazowałem na googlowym translatorze więc liczę się że wieeeele kwesti mi po prostu uciekło..
TU jest zestaw najważniejszych schematów - jak widać do pełni szczęścia wystarczy sama Atmega 328 z przyległościami w postaci kwarcu i kondensatorów filtrujących napięcie - czyli dowolne Arduino. Jedyną rzeczą jaką kupiłem był TEN konwerter I2C wymagany do podłączania czujników zasilanych napięciem 3,3V (Atmega pracuje na napięciu 5V)..
Całość wymagała dużej ilości nowych połączeń, ale wszystkie są zawarte w projekcie z załącznika. Edytując plik źródłowy MultiWii możemy uaktywnić używane przez nas czujniki oraz aktywować dany układ koptera, a to wszystko jest zamknięte w jednej małej kosteczce :D
W planach mam przeróbki pod inne modele odbiorników, ale póki co dysponuję tylko modułami Turnigy :cry: , tak więc chwilowo nie będzie innych "wersji"..

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Ostatnio edytowano niedziela, 10 marca 2013, 11:13 przez Rumcajs, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: MW i odbiornik Turnigy, czyli 2 w 1
PostNapisane: sobota, 26 stycznia 2013, 19:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
eMWu jak MultiWii czyli jeden z kontrolerów nKopterów? Czy coś innego?

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: MW i odbiornik Turnigy, czyli 2 w 1
PostNapisane: sobota, 26 stycznia 2013, 20:03 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
MultiWii. W sumie nic odkrywczego, ale postawiłem sobie za cel maksymalną miniaturyzację i chyba mi się udało - a może ktoś równie niepokorny jak ja skorzysta i zrobi swoją wersję?.. ;)

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: MW i odbiornik Turnigy, czyli 2 w 1
PostNapisane: sobota, 26 stycznia 2013, 21:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:46
Posty: 6037
Wiek: 45
Lokalizacja: Kraków
Dzisiaj cały dzień lutuję jakieś maluchy SMD, oczy bolą, ręce się trzęsą więc ja odpadam :)

Sprawdzałeś już w boju tą płytkę? Ciekaw jestem jak się sprawdzi.

_________________
pozdrawiam
Hubert
https://www.banggood.com/?p=WQ230911983820130156


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: MW i odbiornik Turnigy, czyli 2 w 1
PostNapisane: sobota, 26 stycznia 2013, 22:04 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2012, 13:21
Posty: 2174
Wiek: 56
Lokalizacja: Brudzew
Już wolałbym lutować smd niż te wszystkie kabelki :D :D - to był jeden z powodów dlaczego tak długo zwlekałem z dokończeniwm lutowania (zbierałem się chyba ze 3 tygodnie :lol: ). Testów jeszcze nie było, bo.. nie zaprogramowałem procka :lol: :lol: .. W sumie siadłem i chciałem podlutować z połowę, ale później się zdrzaźniłem i stwierdziłem że choćbym miał siedzieć do północy to dziś ją skończę. Dopiero pod sam koniec przypomniałem sobie że procek jest goły :roll: , i już nie chciało mi się przerywać.
A jak się sprawdzi? - mam nadzieję że nie będzie niespodzianek. W sumie MW to goła atmega z dodatkami, czyli coś co idealnie komponuje się z Arduino Mini, i jedyną kwestią są czujniki. Na szczęście biblioteka czujników wciąż się powiększa, i w moim układzie wystarczy podpiąć się jedną wtyczką by mieć pełną wymienialność.
Jedynie co bym zmienił to ekran, który zrobiłem z kawałka jednostronnego laminatu. Niby nie jest gruby, ale teraz pokrywka wchodzi w zasadzie na lekki ścisk - boję się czy nie wyłamią się ząbki mocujące.
W każdym bądź razie o efektach w działaniu będę informował ;)

EDIT
Dodałem projekt wykonany w SprintLayout. Przeglądarka do ściągnięcia STĄD.


Załączniki:
Komentarz: projekt w SprintLayout - zmienić rozszeżenie na lay
ATMEGA328 MultiWii.pdf [51.87 KiB]
Pobrane 338 razy

_________________
Jak mówię że coś zrobię to zrobię, nie trzeba mi co pół roku przypominać..
- Sławek -
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

118,294,973 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL