Teraz jest niedziela, 28 kwietnia 2024, 15:40

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Astra 2,3m do FPV po mojemu ;-)
PostNapisane: sobota, 16 listopada 2013, 21:13 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 11 maja 2013, 12:27
Posty: 65
Wiek: 31
Lokalizacja: Zbąszyń
Jako, że jak moją prząśniczkę 1.5m musiałem sprzedać bo ktoś powiedział mi bym nie gadał głupot tylko ją wysyłał więc ten problem musiałem rozwiązać w inny sposób.
W tym roku stałem się posiadaczem modelu Astra 2.15m firmy TopModel więc postanowiłem zrobić z tego modelu swoją platformę ;)

Jedno z założeń było brak śmigła i większych części modelu w obiektywie kamery, a więc mój pomysł na ominięcie tego problemu nie stosując napędu pchającego jest odsunięcie kamery od osi modelu i wyrzucenia nadajnika video na skrzydło celem jego maksymalnego odsunięcia od innych elementów które mogły by powodować jakieś problemy.
W tej i tej platformie nadajnik av i odbiornik rc także zostały zamontowane w skrzydle (w obu projektach też trochę maczałem palce ;) ).

Oryginalne skrzydło jest jednak trochę za miękkie na taką transformacje więc postanowiłem wyciąć rdzenie z styropianu eps100 i pokrycie ich fornirem czego nigdy nie robiłem. Więc dla tego robię ten wątek by ewentualnie poradzić się kogoś bądź po prostu dla innych jako tutorial.

Dzięki budowaniu nowego skrzydła postanowiłem również powiększyć jego rozpiętość do 2.3m.
Skrzydło będzie posiadać profil MH32 i pole powierzchni nośnej wyjdzie około 40dm2 i wznios na 5st.
Na razie nie planuję klap choć przewiduję taką opcję w późniejszym czasie odcinając po prostu rdzeń i montując serwa.

Kamera będzie zamontowana 30cm od osi modelu z możliwością obrotu kamery na boki w takim małym boxie który zapobiegnie przypadkowemu uszkodzeniu przy lądowaniu.
Przy soczewce 2.8mm którą posiadam (kat widzenia 85st) będę widział tylko kawałeczek śmigła.

Transportowanie takiego skrzydła jest co najmniej problematyczne a bardzo chciałem uniknąć dzielenia go w środku więc postanowiłem zrobić demontowany tylko kawałek skrzydła dzięki temu będę mieć już skrzydło o normalnej długości do transportu (1,7m) a i zniweluję chociaż trochę wagę kamery, pakiety i nadajnik av po drugiej stronie skrzydła.

W wątku prząśniczki na forum RC Fpv kol. Szymon podsunął fajny i nieskomplikowany pomysł na dzielenie skrzydła za pomocą 2 rurek i 2 bagnetów który zdał egzamin w skrzydłach latających. A wiec zrobię tak samo zrobię tutaj.

Skrzydło będzie składać się z 6 rdzeni by ułatwić sobie pracę z rurkami.
Żeberka o które będzie się opierać rurka będą wycięte z balsy na laserze u znajomego.

Rowing węglowy na dźwigar leci/ płynie/ jedzie już od kolegi Stan (wielkie dzięki!) a fornir powinienem dostać w następnym tygodniu (dzięki Radas ;-)).

Serwa jakie zamontuję na do napędu lotek to pewnie hxt900 choć to nie jest jeszcze przesądzone, jakieś przeciw?
Silnik posiada wystarczającą moc bym nie musiał za bardzo się martwić wznoszeniem najwyżej założę większe łopatki o mniejszym skoku.
Do tego na pozór małego kadłubka zmieszczę 2 pakiety 1.5Ah 3s choć nie przewiduję za częste stosowanie takiego zasilania.

Jeden obraz wyjaśni pewnie więcej niż wyżej napisałem a więc oto screen z rysunku skrzydła:
Obrazek

W miarę postępu postaram się aktualizować choć teraz mam dużo innej pracy którą muszę nadkładać nad wszystko.

_________________
Pozdrawiam Marcin


Ostatnio edytowano niedziela, 17 listopada 2013, 22:27 przez Boro09, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Astra 2,3m do FPV po mojemu ;-)
PostNapisane: niedziela, 17 listopada 2013, 18:48 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 18:35
Posty: 997
Wiek: 78
Lokalizacja: Johannesburg RPA
Marcin, bardzo ciekawy projekt.
Obserwuje i zycze powodzenia .
Pozdrawiam Wladek.


Ostatnio edytowano niedziela, 17 listopada 2013, 19:35 przez Wladek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Astra 2,3m do FPV po mojemu ;-)
PostNapisane: niedziela, 17 listopada 2013, 19:27 
Boro09 napisał(a):
pokrycie go fornirem czego nigdy nie robiłem. Więc dla tego robię ten wątek by ewentualnie poradzić się kogoś...

Może ten link nieco Tobie pomoże: http://www.mackrc.net/patternwings2/index.htm :roll:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Astra 2,3m do FPV po mojemu ;-)
PostNapisane: piątek, 14 marca 2014, 21:43 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 4 października 2010, 16:00
Posty: 84
Wiek: 56
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Marcin, i jak na dzisiaj wygląda ten projekt ?

_________________
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Astra 2,3m do FPV po mojemu ;-)
PostNapisane: wtorek, 21 października 2014, 19:06 
Offline
modelarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 11 maja 2013, 12:27
Posty: 65
Wiek: 31
Lokalizacja: Zbąszyń
Szczerze powiedziawszy miałem zrobić to w tą zimę lecz niestety model uległ kraksie więc nie ma sensu robić samych skrzydeł. A był to mój najlepszy model ;/
Choć przez to, że ciekawi mnie jak wychodzą (kiedyś robiłem tylko na żeberkach) takie skrzydła (rdzeń styro plus balsa) to chyba zrobię sobie taki mały motoszybowiec o rozp. koło 1.7m.

_________________
Pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

119,304,943 Wyświetlone Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL